Stembureaus gesloten in Moldavië
CHISINAU (ANP/DPA) - In Moldavië zijn de stemlokalen gesloten en is het tellen van de stemmen begonnen. Het Oost-Europese land houdt presidentsverkiezingen. Tegelijkertijd kan de bevolking van ongeveer 2,5 miljoen zich via een referendum uitspreken over lidmaatschap van de Europese Unie. De stemming verliep vreedzaam, aldus de kiescommissie in de hoofdstad Chisinau.
De pro-westerse president Maia Sandu gaat voor een tweede termijn. Onder haar leiding heeft het land zich de afgelopen jaren steeds meer gericht op Europa. Sandu is een uitgesproken tegenstander van Rusland. De grootste oppositiepartij in Moldavië is juist pro-Russisch, net als ongeveer een derde van de bevolking van de oud-Sovjetstaat. De Moldavische autoriteiten betichten Rusland regelmatig van pogingen het land te destabiliseren.
Vooral de separatistische en pro-Russische ministaat Transnistrië, dat Moldavië binnen zijn grenzen herbergt, is pro-Russisch. In het gebied wonen ongeveer 650.000 mensen van wie meer dan de helft Russisch als eerste taal heeft. In 1990 scheidde het gebied zich af van Moldavië. Russische troepen helpen er nu de onafhankelijkheid te handhaven. Vrijwel geen enkel land erkent deze onafhankelijkheid.
Moldavië ligt ingeklemd tussen Oekraïne en Roemenië. Het land is sinds juni 2022 kandidaat-lid van de Europese Unie. In december vorig jaar besloot de EU dat het land mocht beginnen met toetredingsgesprekken, net als Oekraïne.
Meer uit Buitenland
NASHVILLE (ANP) - Christa Pike is na haar mislukte executie nog altijd buiten bewustzijn, schrijven haar advocaten in een juridisch document. Ze is geïntubeerd en ligt aan een beademingsmachine. Volgens de advocaten proberen de artsen in het ziekenhuis op dit moment haar leven te redden.
5 uur geledenBUENOS AIRES (ANP/AFP) - Argentinië is van plan paspoorten te verkopen aan buitenlandse investeerders. De regering van president Javier Milei presenteerde vrijdag een programma over het aanbieden van het staatsburgerschap aan mensen die ten minste 350.000 dollar (zo'n 310.000 euro) overmaken aan de staatskas.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Lidstaten van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) eisen dat Nicaragua weer eerlijke verkiezingen mogelijk maakt en politieke gevangenen vrijlaat. De Noord- en Zuid-Amerikaanse landen dreigen met maatregelen als president Daniel Ortega zijn uitsluiting van alle oppositiepartijen niet terugdraait.
6 uur geledenBRASÍLIA (ANP/RTR) - De Amerikaanse ambassade in Brazilië heeft haar consulaire diensten opgeschort vanwege zorgen over de veiligheid. De Australische ambassade heeft vanwege die niet nader genoemde dreiging besloten de ambassade helemaal te sluiten.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - Gouverneur Kathy Hochul van New York wil wetgeving aanscherpen na een vermeende groepsverkrachting op de universiteit Cornell. Een vrouw zou daar urenlang zijn misbruikt door een groep mannen terwijl ze zwaar onder invloed was.
9 uur geledenPARIJS (ANP) - Op de vierde achtereenvolgende dag van ongeregeldheden rond middelbare scholen in heel Frankrijk telt het ministerie van Onderwijs 564 onderwijsinstellingen waar problemen zijn. Het land heeft naar schatting 10.700 middelbare scholen.
13 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP) - De Indiase piloot Smit Machchhar, die woensdag gewond raakte na een aanval van zijn copiloot op een flydubai-vlucht, heeft gezegd dat hij de passagiers wilde beschermen. Hij zei dit tijdens een videogesprek met de Indiase premier Narendra Modi.
15 uur geleden