Stembureaus gesloten in Moldavië
CHISINAU (ANP/DPA) - In Moldavië zijn de stemlokalen gesloten en is het tellen van de stemmen begonnen. Het Oost-Europese land houdt presidentsverkiezingen. Tegelijkertijd kan de bevolking van ongeveer 2,5 miljoen zich via een referendum uitspreken over lidmaatschap van de Europese Unie. De stemming verliep vreedzaam, aldus de kiescommissie in de hoofdstad Chisinau.
De pro-westerse president Maia Sandu gaat voor een tweede termijn. Onder haar leiding heeft het land zich de afgelopen jaren steeds meer gericht op Europa. Sandu is een uitgesproken tegenstander van Rusland. De grootste oppositiepartij in Moldavië is juist pro-Russisch, net als ongeveer een derde van de bevolking van de oud-Sovjetstaat. De Moldavische autoriteiten betichten Rusland regelmatig van pogingen het land te destabiliseren.
Vooral de separatistische en pro-Russische ministaat Transnistrië, dat Moldavië binnen zijn grenzen herbergt, is pro-Russisch. In het gebied wonen ongeveer 650.000 mensen van wie meer dan de helft Russisch als eerste taal heeft. In 1990 scheidde het gebied zich af van Moldavië. Russische troepen helpen er nu de onafhankelijkheid te handhaven. Vrijwel geen enkel land erkent deze onafhankelijkheid.
Moldavië ligt ingeklemd tussen Oekraïne en Roemenië. Het land is sinds juni 2022 kandidaat-lid van de Europese Unie. In december vorig jaar besloot de EU dat het land mocht beginnen met toetredingsgesprekken, net als Oekraïne.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/AFP) - De leider van de grootste linkse partij in Israël, Yair Golan, heeft zijn bondgenoten in het oppositieblok opgeroepen tot samenwerking met Arabische partijen om premier Benjamin Netanyahu af te zetten. De steun van Arabische partijen is mogelijk cruciaal voor de vorming van een regeringscoalitie.
9 minuten geledenBUENOS AIRES (ANP/AFP) - Senator Flávio Bolsonaro, die zondag de Braziliaanse presidentsverkiezingen verloor, is via Argentinië naar Ecuador gereisd, meldden Argentijnse autoriteiten. Eerder hadden bronnen gemeld dat hij onderweg was naar de VS, waar hij op een visum kan rekenen.
50 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - Met meer dan 70 procent van de stemmen geteld in Israël blijft het blok van premier Benjamin Netanyahu aan kop met 54 zetels. Dat meldt The Times of Israel rond 09.00 uur Nederlandse tijd.
2 uur geledenTEXAS (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn Israëlische collega Benjamin Netanyahu het erg goed gedaan. Dat zei hij tegen verslaggevers nadat hij een bijeenkomst in Texas had bijgewoond, zo bericht The Times of Israel.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump staat achter de komst van de Braziliaanse senator Flávio Bolsonaro naar de Verenigde Staten. Hij zei dat woensdag tegen verslaggevers. Bolsonaro vertrok naar de VS nadat hij zondag de presidentsverkiezingen had verloren.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zijn land terrein heroverd met een reeks offensieven, waaronder een operatie die niet eerder was aangekondigd. Hij zei dat dinsdag in zijn avondlijke videotoespraak.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Flávio Bolsonaro en leden van zijn familie hebben een visum voor de Verenigde Staten gekregen. Dat heeft een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gemeld, aldus The Washington Post.
3 uur geleden