Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stembureaus geopend in het Verenigd Koninkrijk

Stembureaus geopend in het Verenigd Koninkrijk

LONDEN (ANP) - De stembureaus in het Verenigd Koninkrijk zijn donderdagochtend geopend. Het is volgens Britse media de eerste keer sinds 1945 dat kiezers in de maand juli een nieuw parlement mogen kiezen. Oppositiepartij Labour lijkt volgens peilingen af te stevenen op een grote overwinning, ten koste van de Conservatieve Partij van premier Rishi Sunak.

De circa 46 miljoen stemgerechtigden in Engeland, Schotland, Wales en Noord-Ierland hebben tot 22.00 uur plaatselijke tijd (23.00 uur in Nederland) om een stem uit te brengen. Britse media krijgen op de verkiezingsdag te maken met beperkingen in wat ze mogen berichten over de campagnes. "Verwacht vandaag foto's van honden bij stembureaus in plaats van speeches", aldus de BBC.

De eerste van die hondenfoto's circuleerden vroeg in de ochtend al op sociale media. Het is in het Verenigd Koninkrijk een soort traditie geworden om dergelijke foto's te nemen en ook media berichten daar graag over. De krant The Guardian berichtte kort na het openen van de stembureaus dat al een teckel was gesignaleerd bij een stembureau in kiesdistrict Wellingborough and Rushden. "Dus de dag verloopt fantastisch."

Hekkensluiter

Premier Sunak heeft op grond van de peilingen minder reden tot vrolijkheid. Hij deelde op berichtendienst X een reeks berichten waarin hij aftelde naar de opening van de stembureaus. "Labour gaat uw belastingen verhogen. Keer op keer, opnieuw", luidde het laatste bericht voordat gestemd kon worden. "Nog één uur om Labour af te houden van een supermeerderheid."

Sunak dreigt de hekkensluiter te worden in een rij van vijf conservatieve premiers. Zijn partij bestuurt het land sinds 2010, toen David Cameron premier werd. Die schreef een referendum uit over het Britse lidmaatschap van de EU, voerde zelf campagne voor 'remain' en stapte op toen zijn landgenoten anders beslisten.

Truss

Opvolger Theresa May moest de Brexit vervolgens regelen, maar slaagde daar niet in. Ze vertrok na een reeks mislukte pogingen om het parlement te laten instemmen met een brexitdeal. Boris Johnson kreeg dat wel voor elkaar na een grote verkiezingsoverwinning in 2019, maar hij moest later aftreden na een reeks schandalen.

Liz Truss ging vervolgens de geschiedenis in als de kortst zittende Britse premier. Ze stopte al na 45 dagen nadat haar economische plannen voor grote onrust hadden gezorgd. Sunak volgde haar op en gaat nu voor het eerst als partijleider de parlementsverkiezingen in. Zijn campagne verliep al meteen moeizaam: hij kondigde de verkiezingen aan in de stromende regen.

Meer uit Buitenland

VS noemt overleg met Rusland over oorlog Oekraïne constructief

WASHINGTON (ANP/RTR) - De gesprekken tussen de Russische gezant Kirill Dmitriëv en Amerikaanse functionarissen over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne waren "constructief", aldus een Amerikaanse functionaris. Tijdens de ontmoeting zijn ook potentiële energie-initiatieven tussen de Verenigde Staten en Rusland na de oorlog besproken.

33 minuten geleden
Veertig arrestaties bij scholierenprotesten in Frankrijk

PARIJS (ANP) - Bij scholierenprotesten in Frankrijk zijn veertig manifestanten aangehouden, volgens het ministerie van Onderwijs. Bij acties rond bijna 340 onderwijsinstellingen zijn tien gewonden gevallen onder leerlingen en schoolpersoneel.

1 uur geleden
Spaanse regering wil huurders beter beschermen met maatregelen

MADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse regering wil huurders beter beschermen tegen de huizencrisis in het land. De regering wil daarom huurcontracten automatisch laten verlengen en een verbod op huisuitzettingen invoeren. Dit meldt gezondheidsminister Mónica García. Door het gefragmenteerde Spaanse parlement is het nog de vraag of de minderheidscoalitie voldoende steun kan krijgen voor de maatregelen.

1 uur geleden
Steun voor Estland na claim over brandstichting door Rusland

BRUSSEL (ANP/AFP/RTR) - Meerdere Europese bondgenoten betuigen steun aan Estland nadat het land Rusland beschuldigde van brandstichting bij een dronefabrikant. Ook laten ze weten dat hun steun aan Oekraïne standhoudt.

2 uur geleden
Dode en gewonden bij aanval op school in Slowakije

BRATISLAVA (ANP/AFP/DPA) - Slowakije is opnieuw opgeschrikt door een dodelijke steekpartij op een school. De politie meldt dat de verdachte een leerling van 13 is.

2 uur geleden
Rusland klaagt bij NAVO over 'bedreigen' Kaliningrad

BRUSSEL (ANP) - Rusland heeft zijn beklag gedaan bij de NAVO over volgens het Kremlin dreigende taal en manoeuvres tegen de Russische exclave Kaliningrad. De NAVO zegt de klacht te hebben ontvangen, maar dat die misplaatst is.

2 uur geleden
Brussel wil plotselinge pieken asielzoekers aanpakken

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een vijfpuntenplan opgesteld om sneller en flexibeler te kunnen optreden tegen de plotselinge aankomst van grote aantallen asielzoekers, zoals deze zomer in de Spaanse exclave Ceuta. Doel van het plan is het versterken van de veiligheid van de EU-buitengrenzen.

3 uur geleden