Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stembureaus geopend in het Verenigd Koninkrijk

Stembureaus geopend in het Verenigd Koninkrijk

LONDEN (ANP) - De stembureaus in het Verenigd Koninkrijk zijn donderdagochtend geopend. Het is volgens Britse media de eerste keer sinds 1945 dat kiezers in de maand juli een nieuw parlement mogen kiezen. Oppositiepartij Labour lijkt volgens peilingen af te stevenen op een grote overwinning, ten koste van de Conservatieve Partij van premier Rishi Sunak.

De circa 46 miljoen stemgerechtigden in Engeland, Schotland, Wales en Noord-Ierland hebben tot 22.00 uur plaatselijke tijd (23.00 uur in Nederland) om een stem uit te brengen. Britse media krijgen op de verkiezingsdag te maken met beperkingen in wat ze mogen berichten over de campagnes. "Verwacht vandaag foto's van honden bij stembureaus in plaats van speeches", aldus de BBC.

De eerste van die hondenfoto's circuleerden vroeg in de ochtend al op sociale media. Het is in het Verenigd Koninkrijk een soort traditie geworden om dergelijke foto's te nemen en ook media berichten daar graag over. De krant The Guardian berichtte kort na het openen van de stembureaus dat al een teckel was gesignaleerd bij een stembureau in kiesdistrict Wellingborough and Rushden. "Dus de dag verloopt fantastisch."

Hekkensluiter

Premier Sunak heeft op grond van de peilingen minder reden tot vrolijkheid. Hij deelde op berichtendienst X een reeks berichten waarin hij aftelde naar de opening van de stembureaus. "Labour gaat uw belastingen verhogen. Keer op keer, opnieuw", luidde het laatste bericht voordat gestemd kon worden. "Nog één uur om Labour af te houden van een supermeerderheid."

Sunak dreigt de hekkensluiter te worden in een rij van vijf conservatieve premiers. Zijn partij bestuurt het land sinds 2010, toen David Cameron premier werd. Die schreef een referendum uit over het Britse lidmaatschap van de EU, voerde zelf campagne voor 'remain' en stapte op toen zijn landgenoten anders beslisten.

Truss

Opvolger Theresa May moest de Brexit vervolgens regelen, maar slaagde daar niet in. Ze vertrok na een reeks mislukte pogingen om het parlement te laten instemmen met een brexitdeal. Boris Johnson kreeg dat wel voor elkaar na een grote verkiezingsoverwinning in 2019, maar hij moest later aftreden na een reeks schandalen.

Liz Truss ging vervolgens de geschiedenis in als de kortst zittende Britse premier. Ze stopte al na 45 dagen nadat haar economische plannen voor grote onrust hadden gezorgd. Sunak volgde haar op en gaat nu voor het eerst als partijleider de parlementsverkiezingen in. Zijn campagne verliep al meteen moeizaam: hij kondigde de verkiezingen aan in de stromende regen.

Meer uit Buitenland

Stembureaus openen voor Britse verkiezingen

LONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië zijn de stembureaus geopend voor lokale verkiezingen. Er mag gestemd worden voor lokale overheden in Engeland en in Wales en Schotland vinden parlementsverkiezingen plaats. Bij de stembusgang wordt rekening gehouden met een flink verlies voor Labour. De partij van premier Keir Starmer, wiens populariteit flink is afgenomen, staat er volgens de peilingen zeer slecht voor en krijgt mogelijk te maken met een recordverlies aan zetels.

3 uur geleden
AzG: ondervoeding Gaza verwoestend voor zwangeren en baby's

GAZA-STAD (ANP) - De enorme voedseltekorten in Gaza hebben "verwoestende gevolgen" voor zwangere vrouwen en pasgeboren kinderen. Dat blijkt uit een analyse van de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG).

5 uur geleden
Lagere straf voor Zuid-Koreaanse oud-premier Han

SEOUL (ANP/AFP) - Een Zuid-Koreaans hof van beroep heeft donderdag de straf van voormalig premier Han Duck-soo met acht jaar verminderd. De 76-jarige werd veroordeeld voor zijn rol in de afkondiging van de staat van beleg door ex-president Yoon Suk-yeol.

7 uur geleden
Vermeende afscheidsbrief Jeffrey Epstein vrijgegeven

NEW YORK (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft een handgeschreven briefje vrijgegeven dat Jeffrey Epstein zou hebben geschreven voor een zelfmoordpoging. De veroordeelde zedendelinquent maakte enkele weken later een einde aan zijn leven.

8 uur geleden
Regering-Trump haalt uit naar Europa in nieuw terrorismebeleid

WASHINGTON (ANP/AFP) - In een nieuwe strategie voor terrorismebestrijding van de Amerikaanse overheid wordt Europa omschreven als broedplaats voor terrorisme, aangewakkerd door massamigratie.

8 uur geleden
Eerste Israëlische luchtaanval op Beiroet sinds begin bestand

BEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.

16 uur geleden
Bronnen: Marokko weigerde evacuatievlucht van cruiseschip Hondius

LAS PALMAS (ANP/AFP) - Het evacuatievliegtuig dat bezig is met het vervoer van opvarenden van het cruiseschip Hondius, moest uitwijken omdat het geweigerd werd in Marokko. Het toestel zou eigenlijk bijtanken in Marrakesh, maar kreeg daarvoor geen toestemming, zeggen bronnen bij de autoriteiten van de Canarische Eilanden tegen het Spaanse persbureau EFE en tegen AFP. Volgens AFP moest ook iets gerepareerd worden aan de veiligheidsmaatregelen rond een patiënt.

17 uur geleden