Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stembureaus geopend in het Verenigd Koninkrijk

Stembureaus geopend in het Verenigd Koninkrijk

LONDEN (ANP) - De stembureaus in het Verenigd Koninkrijk zijn donderdagochtend geopend. Het is volgens Britse media de eerste keer sinds 1945 dat kiezers in de maand juli een nieuw parlement mogen kiezen. Oppositiepartij Labour lijkt volgens peilingen af te stevenen op een grote overwinning, ten koste van de Conservatieve Partij van premier Rishi Sunak.

De circa 46 miljoen stemgerechtigden in Engeland, Schotland, Wales en Noord-Ierland hebben tot 22.00 uur plaatselijke tijd (23.00 uur in Nederland) om een stem uit te brengen. Britse media krijgen op de verkiezingsdag te maken met beperkingen in wat ze mogen berichten over de campagnes. "Verwacht vandaag foto's van honden bij stembureaus in plaats van speeches", aldus de BBC.

De eerste van die hondenfoto's circuleerden vroeg in de ochtend al op sociale media. Het is in het Verenigd Koninkrijk een soort traditie geworden om dergelijke foto's te nemen en ook media berichten daar graag over. De krant The Guardian berichtte kort na het openen van de stembureaus dat al een teckel was gesignaleerd bij een stembureau in kiesdistrict Wellingborough and Rushden. "Dus de dag verloopt fantastisch."

Hekkensluiter

Premier Sunak heeft op grond van de peilingen minder reden tot vrolijkheid. Hij deelde op berichtendienst X een reeks berichten waarin hij aftelde naar de opening van de stembureaus. "Labour gaat uw belastingen verhogen. Keer op keer, opnieuw", luidde het laatste bericht voordat gestemd kon worden. "Nog één uur om Labour af te houden van een supermeerderheid."

Sunak dreigt de hekkensluiter te worden in een rij van vijf conservatieve premiers. Zijn partij bestuurt het land sinds 2010, toen David Cameron premier werd. Die schreef een referendum uit over het Britse lidmaatschap van de EU, voerde zelf campagne voor 'remain' en stapte op toen zijn landgenoten anders beslisten.

Truss

Opvolger Theresa May moest de Brexit vervolgens regelen, maar slaagde daar niet in. Ze vertrok na een reeks mislukte pogingen om het parlement te laten instemmen met een brexitdeal. Boris Johnson kreeg dat wel voor elkaar na een grote verkiezingsoverwinning in 2019, maar hij moest later aftreden na een reeks schandalen.

Liz Truss ging vervolgens de geschiedenis in als de kortst zittende Britse premier. Ze stopte al na 45 dagen nadat haar economische plannen voor grote onrust hadden gezorgd. Sunak volgde haar op en gaat nu voor het eerst als partijleider de parlementsverkiezingen in. Zijn campagne verliep al meteen moeizaam: hij kondigde de verkiezingen aan in de stromende regen.

Meer uit Buitenland

Trump: mogelijk maandag deal met Iran

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat er een "goede kans" is dat er maandag een deal gesloten wordt met Iran. Hij zei tegen Fox News dat er op dit moment onderhandeld wordt, met nog een ruime dag te gaan tot het ultimatum afloopt dat Trump eerder stelde.

1 uur geleden
Trump: gered bemanningslid ernstig gewond

WASHINGTON (ANP) - Het tweede Amerikaanse F-15-bemanningslid dat uit Iran is gered, is "ernstig gewond", verklaart de Amerikaanse president Donald Trump zondagmiddag op Truth Social. Hij zei eerder al dat de militair verwondingen had opgelopen en dat het goed met hem komt.

2 uur geleden
Ophef in Verenigd Koninkrijk over festivaloptredens Ye

LONDEN (ANP) - De aankondiging dat Ye, ook bekend als Kanye West, deze zomer drie optredens doet op het Wireless Festival in Londen heeft tot ophef geleid in het Verenigd Koninkrijk. Pepsi heeft zich inmiddels teruggetrokken als sponsor van het festival en premier Keir Starmer heeft het "zeer zorgwekkend" genoemd.

2 uur geleden
Pro-Russische leider meldt dode na zinken schip in Zee van Azov

MOSKOU (ANP/RTR) - Een vrachtschip met graan is gezonken in de Zee van Azov en daarbij is zeker één persoon om het leven gekomen, meldt de pro-Russische gouverneur van het bezette deel van de Oekraïense regio Cherson. Twee personen zijn vermist.

3 uur geleden
Paus roept wereldleiders in paasboodschap op voor vrede te kiezen

VATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV heeft in zijn eerste paasboodschap wereldleiders opgeroepen om "te kiezen voor vrede". Hij sprak op een vol Sint-Pietersplein over de vele conflicten in de wereld, maar noemde geen landen en gebieden bij naam.

5 uur geleden
China bevestigt executie Fransman om drugssmokkel

PARIJS (ANP/RTR) - China bevestigt dat het een Fransman heeft geëxecuteerd vanwege drugssmokkel. Het tegengaan van drugscriminaliteit is de gezamenlijke verantwoordelijkheid van alle landen, verklaart de Chinese ambassade in Frankrijk hierover.

6 uur geleden
Libanese president pleit voor onderhandelingen met Israël

BEIROET (ANP/AFP/DPA) - De Libanese president Joseph Aoun heeft zondag opnieuw opgeroepen tot onderhandelingen met Israël. Het buurland voert sinds begin maart weer grote aanvallen uit op Libanon en is ook weer bezig met een grondoffensief in het zuiden.

7 uur geleden