Stembureaus geopend in Frankrijk voor tweede ronde verkiezingen
PARIJS (ANP/AFP) - De stembureaus in Frankrijk zijn zondagochtend om 08.00 uur geopend voor de tweede en beslissende ronde van de parlementsverkiezingen.
Op de meeste locaties kan tot 18.00 uur worden gestemd. In grote steden kan dat tot 20.00 uur. Daarna volgt een exitpoll.
Tijdens de eerste ronde, een week geleden, wist de radicaal-rechtse partij Rassemblement National (RN) van Marine Le Pen de meeste stemmen te behalen. Voor de coalitie van president Emmanuel Macron viel het resultaat juist tegen. Toch is nog onzeker of RN zondag een meerderheid van de zetels kan behalen. Het percentage stemmen staat niet gelijk aan het percentage zetels in het parlement. Frankrijk heeft een stelsel waarbij in elk district één parlementariër wordt gekozen.
Opkomst
In 501 districten wisten parlementsleden zich tijdens de eerste ronde nog niet te verzekeren van een zetel in het parlement. In de tweede ronde doen alleen kandidaten mee die vorige week meer dan 12,5 procent van de stemmen kregen.
Tijdens de eerste ronde was er een opkomst van 66,7 procent. Zondag wordt een vergelijkbaar opkomstspercentage verwacht.
Meer uit Buitenland
DUBAI (ANP) - Een tanker is voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten geraakt door onbekende projectielen. Dat meldt de Britse scheepvaartmonitor United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO) maandag.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De troepen van het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) zullen vanaf maandag steun verlenen aan Project Freedom om de vrijheid van scheepvaart voor de commerciële scheepvaart door de Straat van Hormuz te herstellen. Dat schrijft het CENTCOM op X.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Oud-burgemeester Rudy Giuliani van New York is opgenomen in het ziekenhuis en "verkeert in kritieke, maar stabiele toestand". Dat meldt zijn woordvoerder Ted Goodman op X.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - Elke poging van de VS om zich te mengen in de Straat van Hormuz wordt beschouwd als een schending van het staakt-het-vuren. Dat schrijft Ebrahim Azizi, hoofd van de nationale veiligheidscommissie in het Iraanse parlement, op X.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk staat op het punt onderhandelingen te starten om zich aan te sluiten bij het leningsplan ter waarde van 90 miljard euro van de EU voor Oekraïne. Dat stelt de Britse regering zondag in een verklaring.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten beginnen maandagochtend met een operatie om schepen te begeleiden die vastzitten in de Straat van Hormuz. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz acht het momenteel onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten Duitsland zullen voorzien van de Tomahawk-kruisraketten die de toenmalige president Joe Biden in 2024 toezegde.
8 uur geleden