Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stembureaus geopend in Frankrijk voor tweede ronde verkiezingen

Stembureaus geopend in Frankrijk voor tweede ronde verkiezingen

PARIJS (ANP/AFP) - De stembureaus in Frankrijk zijn zondagochtend om 08.00 uur geopend voor de tweede en beslissende ronde van de parlementsverkiezingen.

Op de meeste locaties kan tot 18.00 uur worden gestemd. In grote steden kan dat tot 20.00 uur. Daarna volgt een exitpoll.

Tijdens de eerste ronde, een week geleden, wist de radicaal-rechtse partij Rassemblement National (RN) van Marine Le Pen de meeste stemmen te behalen. Voor de coalitie van president Emmanuel Macron viel het resultaat juist tegen. Toch is nog onzeker of RN zondag een meerderheid van de zetels kan behalen. Het percentage stemmen staat niet gelijk aan het percentage zetels in het parlement. Frankrijk heeft een stelsel waarbij in elk district één parlementariër wordt gekozen.

Opkomst

In 501 districten wisten parlementsleden zich tijdens de eerste ronde nog niet te verzekeren van een zetel in het parlement. In de tweede ronde doen alleen kandidaten mee die vorige week meer dan 12,5 procent van de stemmen kregen.

Tijdens de eerste ronde was er een opkomst van 66,7 procent. Zondag wordt een vergelijkbaar opkomstspercentage verwacht.

Meer uit Buitenland

Syrië erkent het Koerdisch als nationale taal

ALEPPO (ANP/AFP) - De Syrische president Ahmed al-Sharaa heeft een decreet ondertekend waarmee hij het Koerdisch de status van een nationale taal geeft. Het lijkt te gaan om een gebaar van goede wil na gevechten in de afgelopen dagen.

1 uur geleden
Venezuela stelt dodental bij na Amerikaanse aanval

CARACAS (ANP/AFP) - Het aantal doden door de Amerikaanse aanval op Venezuela is bijgesteld naar 83. Het Venezolaanse ministerie van Defensie zegt dat 47 Venezolaanse militairen zijn omgekomen en niet 23, zoals eerder werd gemeld.

2 uur geleden
Trump dreigt met tarieven tegen land dat Groenlandplan afwijst

WASHINGTON/NUUK (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij mogelijk tarieven kan opleggen aan landen die zijn beleid ten aanzien van Groenland niet steunen. Hij wil dat het eiland bij de Verenigde Staten gaat horen.

7 uur geleden
Palestijns comité om Gaza te besturen voor het eerst bijeen

CAÏRO (ANP/AFP) - Een Palestijns comité dat als technocraten de Gazastrook moet gaan besturen en herbouwen is voor het eerst bijeengekomen. De bijeenkomst van de vijftien leden van het comité was in Caïro, meldden Egyptische media.

8 uur geleden
Uitnodiging Iran voor veiligheidsconferentie München ingetrokken

MÜNCHEN (ANP/DPA) - Iraanse functionarissen zijn niet langer welkom op de veiligheidsconferentie in München volgende maand. Ze hebben wel een uitnodiging ontvangen, maar die is weer ingetrokken na het harde optreden van het Iraanse regime tegen de protesten in dat land.

9 uur geleden
Trump-gezant van plan in maart naar Groenland te reizen

WASHINGTON (ANP/RTR) - Jeff Landry, de door president Donald Trump aangestelde Groenland-gezant, is van plan om dat arctische eiland in maart te bezoeken. Hij zei tegen Fox News dat hij denkt dat er een deal kan worden gesloten over het betwiste gebied.

10 uur geleden
Berlijn: mogelijk fregat of vliegtuigen naar Groenland

BERLIJN (ANP/DPA/RTR) - De militaire verkenners die in Groenland aan de slag gaan, onderzoeken onder meer of er fregatten en gevechtsvliegtuigen naartoe kunnen worden gestuurd, zegt Duitsland. Dat land maakt, samen met Nederland en een aantal andere Europese bondgenoten, deel uit van de verkenningsmissie onder Deense leiding.

10 uur geleden