Stembureaus geopend in Frankrijk voor tweede ronde verkiezingen
PARIJS (ANP/AFP) - De stembureaus in Frankrijk zijn zondagochtend om 08.00 uur geopend voor de tweede en beslissende ronde van de parlementsverkiezingen.
Op de meeste locaties kan tot 18.00 uur worden gestemd. In grote steden kan dat tot 20.00 uur. Daarna volgt een exitpoll.
Tijdens de eerste ronde, een week geleden, wist de radicaal-rechtse partij Rassemblement National (RN) van Marine Le Pen de meeste stemmen te behalen. Voor de coalitie van president Emmanuel Macron viel het resultaat juist tegen. Toch is nog onzeker of RN zondag een meerderheid van de zetels kan behalen. Het percentage stemmen staat niet gelijk aan het percentage zetels in het parlement. Frankrijk heeft een stelsel waarbij in elk district één parlementariër wordt gekozen.
Opkomst
In 501 districten wisten parlementsleden zich tijdens de eerste ronde nog niet te verzekeren van een zetel in het parlement. In de tweede ronde doen alleen kandidaten mee die vorige week meer dan 12,5 procent van de stemmen kregen.
Tijdens de eerste ronde was er een opkomst van 66,7 procent. Zondag wordt een vergelijkbaar opkomstspercentage verwacht.
Meer uit Buitenland
SYDNEY (ANP/RTR) - Een van de meest gedecoreerde militairen van Australië, oorlogsveteraan Ben Roberts-Smith, is gearresteerd op verdenking van oorlogsmisdaden. De Australische krant The Age schrijft dat Roberts-Smith op het vliegveld van Sydney is opgepakt. De politie wil enkel bevestigen dat het om "een 47-jarige oud-militair" gaat. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij de moord op vijf mensen in Afghanistan tussen 2009 en 2012.
17 minuten geledenHOUSTON (ANP/AFP) - De Artemis II-ruimtemissie is zojuist achter de maan gepasseerd. Na een verwacht communicatieverlies van ongeveer 40 minuten is er weer contact tussen wetenschappers van ruimtevaartorganisatie NASA en de vier astronauten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw gedreigd met aanvallen op Iraanse civiele infrastructuur. Tijdens een persconferentie herhaalde hij dat hij alle bruggen en energiecentrales in het land zal vernietigen als er geen deal komt voor de deadline dinsdag. Diezelfde bewoordingen gebruikte hij zondag ook.
8 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP/AFP) - De astronauten van de Artemis II-ruimtemissie hebben het record van verste ruimtereis verbroken. Iets voor 20.00 uur Nederlandse tijd bereikten de astronauten het verste punt dat ooit door een mens is bezocht. Ze zien hierbij delen van de maan die nog nooit eerder met het blote oog zijn waargenomen.
8 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - Bij de jongste aanvallen van Israël op het buurland Libanon zijn in maart en april al rond de 1500 doden en meer dan 4600 gewonden gevallen volgens het ministerie van Gezondheid. Onder de doden waren volgens het Libanese ministerie 57 mensen die medische hulp boden.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Met de twee bemanningsleden die boven Iran in een gevechtsvliegtuig vrijdag werden neergehaald gaat het volgens president Donald Trump goed. Ze zijn allebei gewond, maar herstellen goed, aldus de president.
10 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR) - Een rechtbank in Boekarest heeft alle beperkende maatregelen tegen de Amerikaans-Britse verdachten Andrew Tate en zijn broer Tristan geschrapt. Naar de twee omstreden internetberoemdheden loopt in Roemenië een onderzoek naar onder meer betrokkenheid bij mensenhandel in de aanloop naar een proces. De twee zijn op sociale media beroemd en berucht als onder meer radicale criticasters van het feminisme.
11 uur geleden