Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stembureaus geopend in Frankrijk voor tweede ronde verkiezingen

Stembureaus geopend in Frankrijk voor tweede ronde verkiezingen

PARIJS (ANP/AFP) - De stembureaus in Frankrijk zijn zondagochtend om 08.00 uur geopend voor de tweede en beslissende ronde van de parlementsverkiezingen.

Op de meeste locaties kan tot 18.00 uur worden gestemd. In grote steden kan dat tot 20.00 uur. Daarna volgt een exitpoll.

Tijdens de eerste ronde, een week geleden, wist de radicaal-rechtse partij Rassemblement National (RN) van Marine Le Pen de meeste stemmen te behalen. Voor de coalitie van president Emmanuel Macron viel het resultaat juist tegen. Toch is nog onzeker of RN zondag een meerderheid van de zetels kan behalen. Het percentage stemmen staat niet gelijk aan het percentage zetels in het parlement. Frankrijk heeft een stelsel waarbij in elk district één parlementariër wordt gekozen.

Opkomst

In 501 districten wisten parlementsleden zich tijdens de eerste ronde nog niet te verzekeren van een zetel in het parlement. In de tweede ronde doen alleen kandidaten mee die vorige week meer dan 12,5 procent van de stemmen kregen.

Tijdens de eerste ronde was er een opkomst van 66,7 procent. Zondag wordt een vergelijkbaar opkomstspercentage verwacht.

Meer uit Buitenland

Suriname waarschuwt voor deepfakes van president Simons

PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse regering waarschuwt voor deepfakebeelden van president Jennifer Simons. Op de beelden die rondgaan op sociale media wordt Simons neergezet alsof zij het volk toespreekt, waarbij ze opmerkelijke en onjuiste uitspraken doet. De regering benadrukt dat dergelijke video's strafbaar zijn.

1 uur geleden
Belarus: we kregen geen visa om bij vredesraadbijeenkomst te zijn

MINSK (ANP) - Belarus kreeg niet tijdig de benodigde visa om donderdag bij de bijeenkomst van Donald Trumps Vredesraad in Washington te zijn. Dat schrijft het ministerie van Buitenlandse Zaken van dat land op X. Onder meer de minister van dat departement, Maxim Ryzhenkov, zou aanwezig zijn.

1 uur geleden
Kritisch rapport NASA over gestrande astronauten met Starliner

WASHINGTON (ANP/AFP) - NASA heeft een kritisch rapport gepubliceerd over de mislukte ruimtemissie met de Boeing Starliner in 2024, waarbij twee astronauten in de ruimte vastkwamen te zitten. Zij moesten hierdoor ruim negen maanden op ruimtestation ISS doorbrengen.

1 uur geleden
Trump vindt arrestatie voormalige prins Andrew 'triest'

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump vindt de arrestatie van de voormalige Britse prins Andrew "triest". Dat zei Trump tegen verslaggevers aan boord van Air Force One.

2 uur geleden
Trump krijgt week om claims te weerleggen in IRS-miljardenzaak

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump krijgt van de rechter een week de tijd om te reageren op het verwijt dat in de rechtszaak die hij aanspande tegen de belastingdienst IRS sprake is van belangenverstrengeling.

3 uur geleden
Britse ex-prins Andrew verlaat politiebureau

LONDEN (ANP/RTR) - De voormalige Britse prins Andrew Mountbatten-Windsor heeft het politiebureau weer verlaten, melden journalisten ter plekke. De politie van Thames Valley bevestigt tegenover de BBC dat hij is vrijgelaten, maar dat het onderzoek nog loopt.

3 uur geleden
Kindercommissariaat België: steeds meer kinderen slapen op straat

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Het Belgische Kinderrechtencommissariaat (KRC) waarschuwt dat in Brussel steeds meer kinderen op straat slapen. En de situatie wordt alleen maar erger, stelt de organisatie, die de toename verklaart door politieke beslissingen.

3 uur geleden