Stembureaus door het hele land open voor Tweede Kamerverkiezingen
DEN HAAG (ANP) - Alle stembureaus voor de Tweede Kamerverkiezingen zijn woensdagochtend om 07.30 uur geopend. Ruim 13,4 miljoen kiesgerechtigden mogen hun stem uitbrengen in een van de meer dan 10.000 stembureaus in heel Nederland. Om 21.00 uur sluiten de stemlocaties. Dan gaan de stembussen open en kunnen de stemmen worden geteld.
Alleen bijzondere stembureaus mogen afwijkende openingstijden hebben, aldus de Kiesraad. Zo kon in Museum Arnhem tussen middernacht en 02.00 uur gestemd worden op een tijdelijk stembureau. Burgemeester Ahmed Marcouch bracht daar zijn stem uit. In Zwolle stemde burgemeester Peter Snijders rond middernacht als een van de eersten in studentencafé Het Vliegende Paard. Ook op veel stations openden de stembureaus al eerder. In Winterswijk konden kiezers al vanaf 05.00 uur terecht. Later sluiten dan 21.00 uur mag in principe niet. Bij sluitingstijd mogen alleen de aanwezige kiezers in het stemlokaal of bij de ingang nog worden toegelaten.
Bij de Tweede Kamerverkiezingen van november 2023 was de opkomst 77,7 procent. Bijna 10,5 miljoen van de bijna 13,5 miljoen kiesgerechtigden brachten hun stem uit. Op het stembiljet stonden toen 26 partijen, waarvan er 15 voldoende stemmen kregen voor een zetel in de Tweede Kamer. Deze keer doen er 27 partijen mee.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma van Binnenlandse Zaken laat onderzoek doen naar het systeem van stemmen per volmacht. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de CDA-minister dat internationale waarnemers kritisch waren op de volmachten en dat nader onderzoek daarom nodig is.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet voert vanaf de Europese parlementsverkiezingen van 2029 een kleiner stembiljet in, meldt minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) donderdag aan de Tweede Kamer. Bij de laatste drie verkiezingen zijn er al proeven geweest met zo'n kleiner stembiljet en die zijn overwegend positief verlopen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouw moet mogelijk blijven in de zones rond natuurgebieden waar de stikstofuitstoot harder omlaag moet dan elders. Dat zei minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in het debat over zijn stikstofmaatregelen. "We vragen in de zones het maximale wat wij verantwoord vinden om landbouwkundig gebruik mogelijk te houden."
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Stikstofminister Jaimi van Essen (D66) hoopt nog steeds op steun van ongeveer 100 van de 150 zetels in de Tweede Kamer voor zijn stikstofplannen. Eerder sprak premier Rob Jetten ook al die hoop uit. Toch bleken de verschillende opvattingen in de Kamer groot en lijkt brede steun nu nog ver weg.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - JA21 zegt ervoor open te staan de stikstofplannen van het kabinet te steunen. "Wij steken onze hand uit", zei Kamerlid Maarten Goudzwaard in het debat over de maatregelen. "Niet uit enthousiasme voor dit pakket, maar omdat stilstand schadelijker is. Ik vraag het kabinet dan ook die hand aan te pakken en te laten zien dat het echt bereid is zijn plannen aan te passen."
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De stikstofplannen van het kabinet gaan boeren raken, zei VVD-Kamerlid Renate den Hollander in het debat over die plannen. Tegelijkertijd bestreed ze verwachtingen die partijen op de rechterflank lieten klinken over de gevolgen voor boeren. "Ik ga niet meedoen in het beeld dat er helemaal geen toekomst is. Dat is gewoon een onwaar beeld."
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De stikstofmaatregelen van het kabinet zijn als een Jengatoren, zei D66-Kamerlid Anne-Marijke Podt in het debat over die plannen. "Als je daar random blokjes uit gaat trekken, wordt hij wel heel wankel, en dat wil ik voorkomen."
17 uur geleden