Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stem in Zuid-Holland levert meeste op voor de Eerste Kamer

Stem in Zuid-Holland levert meeste op voor de Eerste Kamer

DEN HAAG (ANP) - Zuid-Holland en Noord-Holland hebben het meest te zeggen als de pas verkozen leden van de Provinciale Staten eind deze maand de Eerste Kamer kiezen. Een stem in die twee provincies levert het hoogste aantal punten op. De Kiesraad heeft donderdag de zogeheten stemwaarden bekendgemaakt.

De verkiezingen voor de Eerste Kamer zijn op 30 mei. Alle 572 Statenleden mogen stemmen, evenals negentien vertegenwoordigers van de bijzondere gemeenten Bonaire, Sint-Eustatius en Saba. Daarnaast stemmen Nederlanders in het buitenland voor het eerst mee, via een zogeheten kiescollege niet-ingezetenen dat 25 leden telt.

In totaal zijn er 178.970 punten te verdelen. Dat betekent dat er 2386,27 punten nodig zijn voor elke zetel in de Eerste Kamer. Elke stem in Zuid-Holland, de provincie met de meeste inwoners, is goed voor 692 punten. Een stem van een Statenlid in Noord-Holland levert 537 punten op. Daarna volgen Noord-Brabant (478) en Gelderland (388). Zeeland, de kleinste provincie, levert 100 punten per stem op. Dat betekent dat een stem in Zuid-Holland bijna zeven keer zo veel waard is als een Zeeuwse stem.

Drenthe

De grootste provincies hebben niet alleen de meeste punten, maar ook de meeste Statenleden. In totaal verdeelt Zuid-Holland zo'n 21 procent van alle punten in Nederland. Noord-Holland heeft 16,5 procent en Noord-Brabant 14 procent.

De stemwaarde wordt elke vier jaar uitgerekend op basis van het aantal inwoners. Vergeleken met vier jaar geleden is de waarde van een stem alleen in Drenthe gedaald. Een Statenlid daar leverde vier jaar geleden 120 punten op en nu 117.

Voor de prognose van de Verkiezingsdienst van het ANP heeft het vaststellen van de stemwaarden geen gevolgen. De BoerBurgerBeweging (BBB) blijft de grootste partij met virtueel zeventien zetels in de senaat. Daarna volgen VVD (10), GroenLinks (8) en PvdA (7). De uitslag kan nog wel wijzigen wanneer partijen strategisch stemmen. Ze kunnen mogelijk een bevriende fractie aan een extra zetel helpen zonder zelf een zetel kwijt te raken.

Meer uit Politiek

Yeşilgöz: gemeenteraadsverkiezingen maken 'ontiegelijk veel uit'

ALMERE (ANP) - De gemeenteraadsverkiezingen maken "ontiegelijk veel uit voor je gewone leven", zei VVD-leider Dilan Yeşilgöz zaterdag in het centrum van Almere. Daar liep ze over de markt in de hoop stemmers over te halen om op haar partij te stemmen bij de verkiezingen komende woensdag. De lokale lijsttrekker Lesley van Hilten hoopt dat mensen de moeite nemen om te gaan stemmen, aangezien de opkomst in Almere bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen slechts 40 procent was.

18 uur geleden
Ook Yeşilgöz denkt aan link Iran bij aanslagen op Joodse doelen

ALMERE (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz houdt er rekening mee dat de recente explosies bij Joodse panden gelinkt zijn aan Iran. Dat zei ze tijdens een campagnebijeenkomst van de VVD in Almere.

21 uur geleden
Kamerleden verafschuwen aanslag op Joodse school in Amsterdam

DEN HAAG (ANP) - "Wat een laffe intimidatie", reageert D66-fractievoorzitter Jan Paternotte via X op de aanslag op een Joodse school in Amsterdam. Ook andere Kamerleden spreken hun afschuw uit over de explosie die heeft plaatsgevonden in de nacht van vrijdag op zaterdag. "Dit is niet een gerichte aanslag op een gebouw, maar op de veiligheid van de hele Joodse gemeenschap", schrijft Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA.

23 uur geleden
Jetten wil in gesprek met Joodse gemeenschap na aanslag op school

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het "verschrikkelijk" dat een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag doelwit was van een explosie. "Ik begrijp de boosheid en angst en ga snel in gesprek met de Joodse gemeenschap. Zij moeten zich altijd veilig weten in ons land", schrijft hij op X.

1 dag geleden
Van Weel hekelt 'laffe aanval' op Joodse school in Amsterdam

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel (VVD) veroordeelt de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag, waarbij een explosie heeft plaatsgevonden. "Twee nachten op rij een laffe aanval met een explosief bij een Joods gebouw. Eerst in Rotterdam, nu in Amsterdam", schrijft hij op X.

1 dag geleden
Lokale partijen willen meer steun van het kabinet voor veiligheid

DEN HAAG (ANP) - Lokale partijen willen meer steun van het kabinet als het gaat om veiligheid, zeiden meerdere partijen tijdens het radiodebat van de NOS vrijdag. Zo laat de landelijke overheid de gemeente Den Haag, net als andere gemeenten, in de steek, betoogde Richard de Mos van Hart voor Den Haag toen het ging over criminaliteit in de stad en het tekort aan politieagenten.

1 dag geleden
Jetten tevreden met lagere drempel om te stemmen

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat de drempel om te gaan stemmen lager wordt gemaakt door meer stembureaus en de proef met kleinere stembiljetten. In zijn wekelijkse persconferentie riep de D66-minister-president iedereen op om te gaan stemmen. "Dit is toch het meest dichtbij."

1 dag geleden