Stellantis schuift Opel naar de achtergrond in nieuwe strategie
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Autoconcern Stellantis gaat zijn investeringen voortaan vooral richten op de vier kernmerken Jeep, Ram, Peugeot en Fiat om de winstgevendheid te verbeteren. Traditionele merken als Chrysler, Alfa Romeo en Opel krijgen daarbij een kleinere rol.
Stellantis kondigde donderdag tijdens een beleggersbijeenkomst in de Verenigde Staten een nieuwe strategie aan, samen met extra besparingsdoelen. Daarmee wil het concern de winstmarge in Noord-Amerika tegen 2030 verhogen tot maximaal 10 procent en in Europa tot maximaal 5 procent. De koerswijziging volgt op een reeks tegenslagen die hebben geleid tot opvallende samenwerkingen met concurrenten, waaronder Chinese autoproducenten.
De winstdoelen steken schril af tegen de operationele marge van slechts 2,5 procent in het eerste kwartaal. Die cijfers stelden beleggers teleur, omdat ze deels waren opgekrikt door eenmalige financiële meevallers.
Turbulente periode
Het concern met veertien automerken probeert zich te herstellen van een turbulente periode met tegenvallende verkoopcijfers. Stellantis wil tot 2030 ongeveer 60 miljard euro investeren, meer dan 60 nieuwe modellen introduceren en voertuigplatforms standaardiseren om kosten te besparen. Zo'n 70 procent van de investeringen gaat naar de vier aangewezen kernmerken.
In totaal mikt Stellantis tegen 2028 op jaarlijkse besparingen van 6 miljard euro ten opzichte van vorig jaar. Een belangrijk onderdeel daarvan is het verminderen van overcapaciteit in Europa, waar Chinese autofabrikanten snel marktaandeel winnen.
Het bedrijf wil zijn Europese productiecapaciteit met liefst 800.000 voertuigen verminderen, onder meer door fabrieken andere functies te geven. Ook gaat Stellantis auto's produceren met twee Chinese partners.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europese luchtruim was tijdens de zomervakantieperiode drukker dan ooit. Dat meldt de Europese luchtverkeersleidingsdienst Eurocontrol. Dit ondanks de verstoringen in het luchtverkeer vanwege de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met winst gesloten, na de verliezen van eerder deze week. De handel op de Amsterdamse aandelenbeurs kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Verder ging de aandacht van beleggers uit naar cijfers over de Amerikaanse inflatie.
11 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitse luchtvaartmaatschappijen zijn boos op de Duitse regering. Die heeft Emirates toestemming gegeven voor vluchten op een vijfde luchthaven in Duitsland. Daarmee wordt de concurrentie van de maatschappij uit Dubai nog sterker.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - Oracle behoorde vrijdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het software- en cloudbedrijf boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst. Het bedrijf profiteert van de enorme vraag naar diensten en infrastructuur voor AI en zag de omzet van het onderdeel cloudinfrastructuur ruimschoots verdubbelen. Ook verwacht Oracle de sterke prestatie in het huidige kwartaal voort te zetten. Het aandeel steeg 2 procent.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Franse miljardair Bernard Arnault behoort niet langer tot de tien rijkste mensen ter wereld. Volgens de Bloomberg Billionaires Index is zijn vermogen gedaald. Daardoor bestaat de gehele top 10 van de rijkenlijst voor het eerst sinds Bloomberg in 2012 begon met meten volledig uit Amerikanen.
13 uur geleden