Steinmeier geeft fouten toe in Rusland-beleid
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse president Frank-Walter Steinmeier heeft voor het eerst toegegeven dat er op het beleid ten aanzien van Rusland het nodige viel aan te merken. Hij gaf toe dat is vastgeklampt aan "brugverbindingen" waarin Rusland al niet meer geloofde en waarvoor partners van Duitsland uitdrukkelijk hadden gewaarschuwd.
"Mijn vasthouden aan Nord Stream 2 was een duidelijke fout", zei Steinmeier maandag over de nieuwe gaspijpleiding door de Oostzee die waarschijnlijk niet in gebruik zal worden genomen. Hij sprak van een bittere balans. "We hebben gefaald bij de opbouw van een gemeenschappelijk Europees huis, waarbij ook Rusland werd betrokken. We hebben gefaald met de aanzet Rusland in een gezamenlijke veiligheidsarchitectuur te binden".
Steinmeier kreeg de afgelopen dagen stevige kritiek omdat hij zich niet uitliet over de verkeerde inschattingen in zijn tijd als Duits minister van Buitenlandse Zaken (2005-2009 en 2013-2017). De verantwoordelijkheid voor de oorlog in Oekraïne ligt echter geheel en al bij Kremlin-chef Vladimir Poetin. "Die moeten we niet naar ons toe halen. Dat wil niet zeggen dat we niet hoeven na te denken over wat wij zelf verkeerd hebben gedaan."
Lelijk vergist
Steinmeier vertelde te hebben gedacht dat Poetin nooit de complete economische, politieke en morele ruïnering van zijn land zou riskeren voor zijn imperiale waanideeën. "Daarin heb ik me, evenals anderen, lelijk vergist". De Duitse president beklemtoonde dat voor een Rusland onder Poetin geen sprake meer kan zijn van een "terugkeer naar de situatie van voor de oorlog".
Voormalig bondskanselier Angela Merkel, die eveneens werd bekritiseerd wegens haar pro-Russische houding, verdedigde haar in 2008 genomen besluit Oekraïne niet toe te laten tot de NAVO om Poetin niet in het harnas te jagen. Ze zei maandag de internationale inspanningen om een einde te maken aan de Russische agressie in Oekraïne "volledig" te steunen.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR/DPA) - De situatie bij de Iraanse kerncentrale Bushehr verslechtert steeds verder. Daarvoor waarschuwde de topman van het Russische kernenergieconcern Rosatom. Aleksej Lichatsjov noemde aanvallen in de omgeving een gevaar voor de nucleaire veiligheid.
18 minuten geledenISLAMABAD (ANP/DPA/RTR) - Om te proberen de oorlog in Iran te bezweren overleggen zondag en maandag de ministers van Buitenlandse Zaken van Egypte, Pakistan, Saudi-Arabië en Turkije in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad. Dat heeft de Pakistaanse minister Ishaq Dar bekendgemaakt. De bewindslieden spreken naar verwachting ook met de premier van het land, Shehbaz Sharif.
2 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne en de Verenigde Arabische Emiraten hebben afgesproken dat ze gaan samenwerken op defensiegebied. Dat maakte de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bekend na een ontmoeting met president Mohammed bin Zayed Al Nahyan van de Golfstaat.
4 uur geledenMONTE CARLO (ANP/AFP) - Paus Leo is zaterdagochtend in Monaco gearriveerd voor het eerste pauselijke bezoek van de moderne tijd aan het ministaatje. Hij kwam aan in een helikopter en is ontvangen door prins Albert en prinses Charlene.
4 uur geledenSANAA (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Jemenitische Houthi's hebben voor het eerst sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten de verantwoordelijkheid opgeëist voor een raketaanval op Israël. De groep liet weten dat de operaties doorgaan tot de "agressie" op alle fronten wordt beëindigd.
6 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Thailand heeft een overeenkomst met Iran bereikt over de doorgang van Thaise olietankers door de Straat van Hormuz. Dat maakte de premier van Thailand zaterdagochtend bekend.
7 uur geledenKRALENDIJK (ANP) - Het Bestuurscollege (BC) van Bonaire vraagt de Nederlandse regering om snel in te grijpen. Door onrust in het Midden-Oosten en problemen in de scheepvaart worden vrachtkosten steeds hoger. Daardoor dreigen boodschappen en brandstof op Bonaire veel te duur te worden en wordt het voor veel inwoners steeds moeilijker om rond te komen, aldus de overheid van de bijzondere gemeente in het Caribisch gebied.
9 uur geleden