Steinmeier bekritiseert Schröder om Russische zakenrelaties
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse president Frank-Walter Steinmeier heeft kritiek geuit op oud-bondskanselier Gerhard Schröder vanwege diens Russische zakenrelaties. Deze banden hebben negatieve gevolgen voor zowel Schröder als het land, stelt hij in gesprek met de Duitse krant Bild am Sonntag.
"Schröders toewijding aan Russische energiebedrijven zorgen voor veel vraagtekens in Europa, vooral bij onze Oost-Europese buren, ook met betrekking tot ons land", aldus de president. Hij denkt dat veel van wat Schröder als regeringsleider heeft gedaan daardoor wordt overschaduwd.
De twee sociaaldemocraten (SPD) werkten jarenlang nauw samen, maar de relatie is inmiddels bekoeld. Steinmeier legt uit dat hij met Schröder vijftien jaar "hetzelfde pad" bewandelde, maar nu al zeventien jaar zonder hem zijn eigen politieke weg gaat. "In die tijd heeft Schröder persoonlijke beslissingen genomen die ons uit elkaar hebben gedreven", citeert Bild am Sonntag.
Steinmeier was van 1999 tot 2005 de chef van Schröders kanselarij en werd later buitenlandminister. Beide mannen stelden zich tijdens hun politieke loopbaan pro-Russisch op. Steinmeier erkent dat er fouten zijn gemaakt in het Ruslandbeleid. Schröder besloot recent na kritiek te stoppen als voorzitter van de raad van toezicht van het Russische staatsolieconcern Rosneft. Hij is nog wel betrokken bij de gasleidingprojecten Nord Stream en Nord Stream 2.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben een pakket wapenleveranties aan Taiwan ter waarde van maximaal 11,15 miljard dollar (zo'n 9,5 miljard euro) goedgekeurd. De stap leidt mogelijk tot een boze reactie uit China. Beijing beschouwt het autonoom bestuurde Taiwan als een afvallige provincie.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft 600 miljoen pond (ongeveer 680 miljoen euro) toegezegd aan de luchtverdediging van Oekraïne, om het land de winter door te helpen. Het gaat onder andere om geavanceerde systemen die Shahed-drones van Rusland kunnen neerhalen.
12 uur geledenSÃO PAULO (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft gezegd dat zijn land zich terugtrekt uit het project om tot een vrijhandelsakkoord met de Europese Unie te komen als het deze maand niet gereedkomt. De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen zou eind deze week naar Brazilië gaan om het akkoord te tekenen. Frankrijk en Italië hebben verklaard niet achter het vrijhandelsakkoord te staan en hebben aangedrongen op uitstel.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is donderdag in persoon bij de EU-top in Brussel. Op die top wordt gesproken over het gebruik van Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne.
14 uur geledenWARSCHAU (ANP) - De Poolse voormalige minister van Defensie Antoni Macierewicz is aangeklaagd voor het openbaar maken van geheime informatie, melden Poolse media als persbureau PAP en de krant Gazeta Wyborcza. De conservatieve politicus was tussen 2018 en 2022 de voorzitter van een commissie die onderzoek deed naar de vliegramp bij Smolensk (Rusland) in 2010. Daarbij kwamen oud-president Lech Kaczynski en 95 anderen om het leven, onder wie veel prominente politici en hoogwaardigheidsbekleders.
17 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk gaat de Russische miljardair Roman Abramovitsj dwingen 2,5 miljard pond (zo'n 2,8 miljard euro) over te maken naar humanitaire doelen in Oekraïne, meldt de Britse regering. Het geld komt van de verkoop van voetbalclub Chelsea in 2022. Sindsdien staat het vast op een Britse bankrekening.
17 uur geledenOSLO (ANP/BLOOMBERG) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Noorwegen verlaten, zegt de Noorse premier Jonas Gahr Støre. Machado kreeg vorige week in Oslo de Nobelprijs voor de Vrede.
17 uur geleden