'Steeds vaker Nederlandse drugslabs en drugsafval bij buurlanden'
HILVERSUM (ANP) - Drugslaboratoria van Nederlandse criminelen duiken steeds vaker op over de grens met België en Duitsland. De politie van de beide buurlanden ziet een stijging van het aantal drugslabs in het grensgebied. De Nederlandse politie kan de explosieve groei van het aantal productiecentra voor verdovende middelen nauwelijks meer bijbenen, meldt KRO-NCRV's Pointer op basis van eigen onderzoek.
In België zijn vorig jaar 28 drugslabs opgerold. De meeste hebben een link met Nederlandse drugscriminelen, zegt Marc Vancoillie, commissaris bij de Belgische federale politie. Hij trof in 2020 een derde meer drugslabs aan dan in 2019.
Duitsland, waar in de deelstaat Noordrijn-Westfalen drie Nederlandse labs zijn ontmanteld, ziet vooral Nederlandse aanwezigheid in het aantal dumpingen van drugsafval. Dat zou blijken uit een analyse van op dumpplekken aangetroffen stoffen, sporenonderzoek en gevonden Nederlandse voertuigen.
Kleinere pakkans
Nederlandse drugscriminelen wijken uit naar het buitenland om de pakkans kleiner te maken, zegt Vancoillie. "In België zijn ze niet bekend, hier kunnen ze gewoon over straat lopen." Ook bemoeilijkt de landsgrens de samenwerking tussen de Nederlandse en de Belgische politie. "Omgekeerd kunnen wij niet zomaar in de auto stappen en handelingen treffen in Nederland."
Zowel Belgische als Duitse autoriteiten pleiten voor meer structurele en systematische samenwerking tussen de landen. De Duitse commissaris Andreas Heisig: "Verschillen in het rechtssysteem leiden keer op keer tot moeilijkheden met de communicatie." Heisig doet een appel op de Nederlandse politie: "Er moet betere samenwerking komen, want alleen samen kunnen we deze internationale criminaliteit succesvol bestrijden."
Meer uit Binnenland
DRIEBERGEN (ANP) - Een dienst waarmee criminelen dachten ongezien te kunnen communiceren, is uit de lucht gehaald. Dat gebeurde bij een internationale actie waaraan ook Nederland heeft meegedaan. Het onderzoek liep sinds 2023. De vermoedelijke beheerder van de dienst is in Oekraïne opgespoord en verhoord. Ook zijn 33 servers ontmanteld.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Defensie oefent weer met explosieven in natuurgebieden. Dat gebeurde tijdelijk niet nadat er eind vorige maand tijdens militaire oefeningen in onder meer Gelderland en Noord-Brabant natuurbranden waren uitgebroken. Het ministerie meldt wel voorwaarden te hebben gesteld aan oefenen met explosieven en andere brandbare materialen. Het mag alleen wanneer de weersomstandigheden het toelaten en het risico op natuurbranden laag blijft.
55 minuten geledenISTANBUL (ANP) - De zes Nederlandse opvarenden van de Gaza-vloot die woensdag door Israël werden opgepakt, kunnen het land donderdag verlaten. Ze vliegen samen met andere deelnemers naar Istanbul, laat de Nederlandse organisatie van de zogeheten Global Sumud Flotilla weten. Turkije heeft daar drie vluchten voor gecharterd.
1 uur geledenSTADSKANAAL (ANP) - De opvang voor zo'n vijftig asielzoekers in Stadskanaal was voor één nacht. "Het is nu aan het COA, het Rijk en andere gemeenten om voor de komende nacht een oplossing te organiseren", meldt de gemeente.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - In de opvang voor asielzoekers in het Groningse Ter Apel zijn woensdag bijna tachtig plekken vrijgekomen. Het is nog niet bekend of dit betekent dat opvangorgaan Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) donderdag meer mensen kan toelaten op het terrein.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Het Rode Kruis verwacht ook donderdag en mogelijk de dagen erna hulp te moeten bieden bij het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel. "Er is nog geen oplossing voor vanavond. We blijven hier zo lang als nodig", zegt een woordvoerder.
2 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij het aanmeldcentrum in Ter Apel zijn donderdagochtend weer tientallen mannen aangekomen, na een nacht in een haastig opgezette noodopvang in buurgemeente Stadskanaal. Een verslaggever van het ANP ziet dat het in elk geval deels om dezelfde mensen gaat die woensdagavond laat in een bus stapten. De asielzoekers konden toen niet in de opvang bij het aanmeldcentrum blijven slapen, omdat die helemaal vol zat.
3 uur geleden