'Steeds vaker Nederlandse drugslabs en drugsafval bij buurlanden'
HILVERSUM (ANP) - Drugslaboratoria van Nederlandse criminelen duiken steeds vaker op over de grens met België en Duitsland. De politie van de beide buurlanden ziet een stijging van het aantal drugslabs in het grensgebied. De Nederlandse politie kan de explosieve groei van het aantal productiecentra voor verdovende middelen nauwelijks meer bijbenen, meldt KRO-NCRV's Pointer op basis van eigen onderzoek.
In België zijn vorig jaar 28 drugslabs opgerold. De meeste hebben een link met Nederlandse drugscriminelen, zegt Marc Vancoillie, commissaris bij de Belgische federale politie. Hij trof in 2020 een derde meer drugslabs aan dan in 2019.
Duitsland, waar in de deelstaat Noordrijn-Westfalen drie Nederlandse labs zijn ontmanteld, ziet vooral Nederlandse aanwezigheid in het aantal dumpingen van drugsafval. Dat zou blijken uit een analyse van op dumpplekken aangetroffen stoffen, sporenonderzoek en gevonden Nederlandse voertuigen.
Kleinere pakkans
Nederlandse drugscriminelen wijken uit naar het buitenland om de pakkans kleiner te maken, zegt Vancoillie. "In België zijn ze niet bekend, hier kunnen ze gewoon over straat lopen." Ook bemoeilijkt de landsgrens de samenwerking tussen de Nederlandse en de Belgische politie. "Omgekeerd kunnen wij niet zomaar in de auto stappen en handelingen treffen in Nederland."
Zowel Belgische als Duitse autoriteiten pleiten voor meer structurele en systematische samenwerking tussen de landen. De Duitse commissaris Andreas Heisig: "Verschillen in het rechtssysteem leiden keer op keer tot moeilijkheden met de communicatie." Heisig doet een appel op de Nederlandse politie: "Er moet betere samenwerking komen, want alleen samen kunnen we deze internationale criminaliteit succesvol bestrijden."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De videoclip van het lied Echte liefde is te koop van Samuel Welten was dit jaar de best bekeken muziekvideo op YouTube in Nederland. Het lied, dat in maart werd geüpload, kreeg ruim 5,1 miljoen views. YouTube meldt niet hoeveel daarvan uit Nederland kwamen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De SGP doet samen met VVD, CDA, BBB en ChristenUnie een nieuwe poging om de koning weer een rol te geven in het formatieproces. Aanleiding is het gedoe dat opnieuw is ontstaan rond een door de Tweede Kamer aangestelde informateur. D66'er Hans Wijers stapte op nadat een privébericht was uitgelekt waarin hij VVD-leider Dilan Yeşilgöz een feeks noemde.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam wil de meldingsbereidheid rond antisemitisme vergroten. Dat staat in de dinsdag gepubliceerde Aanpak Antisemitisme. Ook moet er onder meer een Amsterdams-Jiddisch woordenboek komen. Dat "onderstreept niet alleen de langdurige aanwezigheid van de Joodse gemeenschap in de stad, maar ook de diepgaande invloed die zij heeft gehad op de ontwikkeling van de Amsterdamse taal en cultuur".
6 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg en het Rijk zouden met partners over de grens in België en Duitsland moeten samenwerken om de wasbeer te bestrijden. Dat is noodzakelijk om te voorkomen dat de invasieve soort zich verder in Limburg en de rest van Nederland verspreidt, zeggen wetenschappers in een rapport dat de provincie en het ministerie van Landbouw (LVVN) lieten opstellen over het bestrijden van de wasbeer.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil onderzoeken hoe elke leerling op school gelijk kan worden behandeld, ongeacht de "levensbeschouwelijke richting" van een school. Dinsdagmiddag werd tot frustratie van de SGP en ChristenUnie een motie van de VVD hiervoor aangenomen. Volgens de christelijke partijen is dit "ongrondwettig en illiberaal" en strijdig met de vrijheid van onderwijs.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor woningbouw van 2030 tot en met 2035 is naar schatting nog 3,9 miljard euro nodig. Dat heeft adviesbureau Rebel berekend in opdracht van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Het geld zou nodig zijn om in die jaren ruim een miljoen woningen te bouwen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Inspectie Justitie en Veiligheid geeft toe dat zij fouten maakte in een onderzoek naar de geheime detentielocatie van Inez Weski (70). De voormalige advocate diende in oktober een klacht in tegen de inspectie. Die startte daarop een intern onderzoek.
8 uur geleden