Steeds minder eikenprocessierupsen, soms alsnog flink overlast
WAGENINGEN (ANP) - In eikenbomen zitten steeds minder vaak eikenprocessierupsen. In 8 procent van in totaal 120.000 eiken werden in 2023 eikenprocessierupsen gevonden. Vorig jaar was dat nog 11 procent, vertelt bioloog Arnold van Vliet van Wageningen University & Research (WUR), betrokken bij Kenniscentrum Eikenprocessierups.
De overlast door de eikenprocessierups bereikte een piek in 2019. Toen werd in zeker 55 procent van de eikenbomen een nest aangetroffen. Destijds werd wel alleen gekeken naar de bomen die niet bespoten waren tegen de jeukrups. In de huidige analyse zitten ook bomen die wel bespoten zijn.
Afgelopen najaar zag het kenniscentrum al dat er minder eikenprocessievlinders waren. De onderzoekers hadden de daling van het aantal rupsen dus ook verwacht. "Wel is er echt nog een slag te maken", vindt Van Vliet. "De rups gaat niet meer weg uit Nederland. Het probleem moet beheerst worden. Dat betekent: niet lukraak de rups bestrijden, maar kijken naar waar de risicolocaties zijn." Daarvoor moeten gemeenten de rups goed in de gaten houden, zegt hij.
Storm Poly
In het noorden zitten vaak nog de meeste eikenprocessierupsen. "Dat komt door een combinatie van omstandigheden", zegt de bioloog. "Over het algemeen zien we wel dat het aantal eikenprocessierupsen echt toeneemt als er niet wordt ingegrepen." Bij een 'hotspot' zit vaak in elke eik wel een nest. Op sommige plekken kunnen mensen dus alsnog flink last hebben van de rupsen.
Door storm Poly van woensdag is er ook een grote kans dat nesten van de rups uit de boom zijn gewaaid. Daardoor kunnen de rupsen op muren, in tuinen of in andere bomen terechtkomen. Van Vliet wijst erop dat ze nog steeds gevaarlijk zijn vanwege de brandharen. Die brandharen kunnen jeuk, bultjes en oogklachten veroorzaken.
Kenniscentrum Eikenprocessierups wil meer inzicht krijgen in waar de eikenprocessierups zich zoal bevindt. Ze zijn daarom het platform processierups.nu begonnen waarop vrijwilligers, gemeenten en boombeheerders de rupsen kunnen melden. De bedoeling is dat iemand minimaal dertig eiken bekijkt en doorgeeft hoeveel daarvan een nest hadden. Het is ook mogelijk om aan te geven hoe groot het nest was.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Haagse wethouder Richard de Mos (Economie en Binnenstad) wil onderzoeken hoe personen die de voorbije dagen via sociale media hebben opgeroepen tot plunderingen en geweld financieel aansprakelijk kunnen worden gesteld voor de schade die Haagse ondernemers hierdoor hebben geleden. Dat heeft hij zondag laten weten.
1 uur geledenALMELO (ANP) - De politie heeft zaterdagavond om 23.45 uur een bericht via Burgernet uitgestuurd in verband met diverse autobranden in de omgeving van Almelo. Volgens RTV Oost ging het om vier autobranden binnen een half uur op verschillende locaties in Almelo.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De pakketbezorger die eerder deze week in de Amsterdamse Jordaan door een motoragent werd getaserd, gaat daarvan begin komende week aangifte doen. Dat bevestigt zijn advocaat Gerald Roethof na berichtgeving van AT5.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel er geen rellen of plunderingen hebben plaatsgevonden, heeft de politie zaterdag 34 mensen aangehouden tijdens onrust in Den Haag. Het overgrote deel van hen is minderjarig en afkomstig uit diverse plaatsen, waaronder Amsterdam, Beerta, Lemele en Zwijndrecht. De jongeren werden onder meer aangehouden voor openlijke geweldpleging, het dragen van gezichtsbedekkende kleding en het bezitten van verboden middelen, zoals illegaal vuurwerk.
13 uur geledenLEUSDEN (ANP) - Het Sovjet Ereveld in Leusden is opnieuw beklad. Dit keer zijn de obelisk en de gedenkmuur met rode en zwarte verf besmeurd. Op beelden op de sociale media van de begraafplaats is te zien dat er leuzen zijn aangebracht als 'Fuck Refugees', 'Not against Russians but against commies' en 'Dutch government = commies'.
14 uur geledenHOOGERHEIDE (ANP) - De groep migranten die zaterdagochtend van een rubberboot voor de Zeeuwse kust is gehaald, verblijft in de Brigade Brabant-Oost van de marechaussee in Hoogerheide. Het gaat om 36 mannen uit Afghanistan, zegt een woordvoerder van de marechaussee.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De schade van de protesten loopt voor Haagse winkeliers waarschijnlijk in de vele duizenden euro's, ondanks dat het in een groot deel van de Haagse binnenstad zaterdag vrij rustig bleef. Dat schat voorzitter Bas Winkler van Binnenstad in Bedrijf, het overkoepelende samenwerkingsverband van ondernemersverenigingen in de binnenstad van Den Haag.
16 uur geleden