Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Steeds meer vergunde woningen waarvan bouw niet is gestart

Steeds meer vergunde woningen waarvan bouw niet is gestart

DEN HAAG (ANP) - Het aantal nieuwbouwwoningen met een vergunning waarvan de bouw nog niet is gestart, is toegenomen. Volgens WoningBouwersNL, de brancheorganisatie voor ontwikkelaars en bouwondernemers, steeg dit aantal vanaf 2022 van 95.000 woningen naar 115.000 eind 2024.

Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldde recent dat het aantal bouwvergunningen vorig jaar flink is toegenomen. Maar in een nieuw rapport van WoningBouwersNL staat dat het ook steeds langer duurt voordat deze vergunningen daadwerkelijk leiden tot woningbouw. Twee derde van de verstrekte vergunningen wacht na een jaar nog steeds op de start van de bouw, aldus WoningBouwersNL. Hierdoor is het aantal opgeleverde nieuwbouwwoningen juist gedaald, van 75.000 in 2022 naar 69.000 vorig jaar.

De brancheorganisatie spreekt van een enorme prop in de woningbouwpijplijn. Deze is vooral groot in de regio Amsterdam, maar ook in andere delen van het land signaleert de sector problemen. Dan gaat het om wegtrekkende beleggers, heronderhandelingen door de afgenomen winstgevendheid van projecten, vertraging door stikstofgevoelige natuurgebieden en lange bezwaarprocedures.

Oproep aan politiek

De sector signaleert ook dat er een "stuwmeer" is ontstaan van 40.000 wel vergunde maar niet verkochte nieuwbouwwoningen. Steeds vaker wordt voor het verplichte projectdeel sociale huurwoningen geen koper gevonden. Dit terwijl de nieuwbouw als geheel eigenlijk al jaren achterloopt op de vraag naar huizen. Kenners spreken van grote krapte op de woningmarkt, huizenzoekers hebben weinig te kiezen en de huizenprijzen zijn flink gestegen.

WoningBouwersNL dringt bij de politiek aan op maatregelen. Daarbij wijst de organisatie ook op het hoge percentage gereguleerde woningen en binnenstedelijke projecten. Maar de bouwkosten zijn sterk gestegen, terwijl opbrengsten dalen doordat veel projecten "slechts" voor een derde tegen vrijemarktprijzen mogen worden verkocht. De eenvoudigste maatregel volgens het rapport is het loslaten van de eis dat twee derde van de woningen in deze projecten voor lagere en middeninkomens betaalbaar moet zijn. Nu zouden de projecten voor investeerders vaak niet rendabel zijn.

Meer uit Financieel

Alphabet koopt energiebedrijf Intersect voor stroom datacenters

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Google-moederbedrijf Alphabet neemt het Amerikaanse energiebedrijf Intersect Power over voor 4,75 miljard dollar. De overname is bedoeld om Google toegang te geven tot meer elektriciteit voor zijn datacenters, werd maandag bekendgemaakt.

1 uur geleden
Trump pauzeert bouw windenergieparken om 'nationale veiligheid'

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse regering van president Donald Trump lijkt op een nieuwe manier te proberen windenergieparken voor de oostkust tegen te gaan. De vergunningen voor vijf parken in aanbouw zijn opgeschort uit zorgen om de nationale veiligheid. Ze kunnen volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken radarsystemen verstoren en valse doelwitten creëren.

1 uur geleden
Kerstrally blijft uit op Damrak in verkorte beursweek

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan op de eerste dag van de verkorte handelsweek. Op eerste en tweede kerstdag is het Damrak dicht, net als de beurzen elders in Europa. Op woensdag, met kerstavond, wordt slechts een halve dag gehandeld op Beursplein 5. Dan sluit de handelsdag om 14.00 uur.

1 uur geleden
3M betaalt ondernemers Westerschelde voor PFAS-schade

DEN HAAG (ANP) - Chemiebedrijf 3M gaat ondernemers rondom de Westerschelde betalen voor schade die zij vanwege de vervuilende stoffen PFAS in het water hebben geleden. Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat meldt dat aan de Tweede Kamer. Het ministerie maakte niet bekend hoeveel geld wordt uitgekeerd, noch welke ondernemers betaald krijgen.

1 uur geleden
Kerstrally blijft uit op Damrak in verkorte beursweek

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan op de eerste dag van de verkorte handelsweek. Op eerste en tweede kerstdag is het Damrak dicht, net als de beurzen elders in Europa. Op woensdag, met kerstavond, wordt slechts een halve dag gehandeld op Beursplein 5. Dan sluit de handelsdag om 14.00 uur.

2 uur geleden
Grondstoffenbedrijf FincoEnergies verkocht aan concern Glencore

ROTTERDAM (ANP) - Het Nederlandse brandstoffenbedrijf FincoEnergies komt in handen van het Zwitserse Glencore. De multinational op het gebied van grondstoffen en mijnbouw neemt FincoEnergies over van Coloured Finches, de investeringsmaatschappij die het bedrijf in 2013 oprichtte. Coloured Finches blijft wel betrokken bij de leverancier van onder meer biobrandstoffen.

3 uur geleden
Wall Street begint hoger aan verkorte kerstweek

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met plussen begonnen. Beleggers op Wall Street hebben een verkorte handelsweek, want op woensdag sluit de Amerikaanse beurshandel eerder voor kerstavond en op eerste kerstdag blijven de deuren gesloten. Op tweede kerstdag wordt wel gehandeld in New York.

4 uur geleden