Steeds meer 'statiegeldhouders' aan prullenbakken tegen zwerfafval
UTRECHT/GOES (ANP) - Steeds meer gemeenten maken blikjes- en flessenhouders vast aan prullenbakken om zwerfafval te voorkomen. Veel steden merken dat in restafval gezocht wordt naar flesjes en blikjes met statiegeld. Daarvoor wordt het andere vuilnis uit de prullenbak gehaald en ontstaat zwerfafval. De zogenoemde doneerring moet dat voorkomen.
Goes is vrijdag de eerste Zeeuwse gemeente die een proef begint met "een soort flessenhouder rond de prullenbakken". En in Utrecht hangen er sinds vorige week rekjes aan prullenbakken waarin flesjes en blikjes met statiegeld passen. Ook in Rotterdam, Gouda, Staphorst, Lelystad en Capelle aan den IJssel zijn dit soort rekjes te vinden. Volgens een fabrikant van de doneerring hangen binnenkort naar schatting zo'n tweehonderd statiegeldbeugels in circa twintig gemeenten.
Door de doneerring blijft het statiegeldmateriaal zichtbaar en halen mensen op zoek naar dit statiegeld hopelijk de prullenbakken niet meer leeg, aldus een woordvoerster van de gemeente Utrecht. Het is volgens haar nog te vroeg om het effect van de doneerring te zien.
Inleverautomaat
Vooral in de Utrechtse binnenstad was zwerfafval een probleem. In de andere wijken kunnen mensen gebruikmaken van ondergrondse containers. In de binnenstad worden vuilniszakken op straat soms opengemaakt in de zoektocht naar statiegeld.
De NS zegt op vrijwel alle stations in Nederland last te hebben van zwerfafval omdat mensen de prullenbakken overhoop halen. De spoorwegmaatschappij heeft daarom op de vijf grootste stations een inleverautomaat gezet. "We hopen dat mensen hun flessen en blikjes gaan inleveren en niet meer in de prullenbak gooien", zegt een woordvoerster. "Die gedragsverandering kost even tijd." De automaten staan in Utrecht, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Eindhoven.
In Rotterdam is de hoeveelheid zwerfvuil rond bakken merkbaar toegenomen door "graaiers", vertelt een woordvoerster van de gemeente. "Dat is niet de bedoeling van het statiegeld natuurlijk. Er zit voor mensen een verdienmodel in", stelt ze vast. De stad heeft om zwerfafval op te ruimen sinds kort ook enkele 'Super Snel Schoon-teams' in dienst. De leden daarvan rijden rond op stints. Met die kleine elektrische voertuigen kunnen ze snel reageren op meldingen over zwerfafval. Met de wendbare wagentjes kunnen ze ook op relatief moeilijk bereikbare plekken komen.
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - "Het belangrijkste voor ons is dat de verdachten ter verantwoording zijn geroepen." Dit zeggen de nabestaanden van de vier kinderen die zijn omgekomen bij het ongeluk met een Stint op een spoorwegovergang in Oss in reactie op het requisitoir van het Openbaar Ministerie.
51 minuten geledenMOERGESTEL (ANP) - De vader van de twee kinderen die zaterdagavond zwaargewond zijn gevonden in hun woning in Moergestel is aangehouden. De 49-jarige man wordt verdacht "van betrokkenheid bij de gebeurtenissen in de woning", meldt de politie. Een woordvoerster van de politie wilde daar geen verdere uitleg bij geven. Ze zei dat het onderzoek nog gaande is.
58 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De aanslag in Sydney is onacceptabel en maakt "duidelijk dat we waakzaam moeten blijven. En dat we ons moeten blijven uitspreken en optreden tegen antisemitisme, waar en hoe het zich ook manifesteert." Dat zei maandagavond demissionair staatssecretaris Jurgen Nobel bij een chanoekaviering op de Amsterdamse Zuidas.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag in de rechtbank in Den Bosch celstraffen van vijf jaar en vier maanden geëist tegen Stintondernemers Edwin Renzen en Peter Noorlander. Tegen hun bedrijven eist het OM boetes van 225.000 en 135.000 euro.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep in de zaak van zes van de tien verdachten in een proces dat draait om een groep vermeende soevereinen. De rechtbank legde eind november straffen op tot 3,5 jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk. Aanhangers van het soevereine gedachtengoed keren zich af van de overheid en zouden bereid zijn daarbij geweld te gebruiken.
3 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - "De Stint is het meest kwetsbare vervoermiddel dat op de Nederlandse wegen rijdt", zei de officier van justitie op de vierde zittingsdag van de Stint-zaak in de rechtbank in Den Bosch. "Dat brengt een bijzondere verantwoordelijkheid met zich mee en een bijzondere zorgplicht. Een zorgplicht die beide verdachten jarenlang onvoldoende serieus hebben genomen."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De uitspraken van demissionair staatssecretaris Jurgen Nobel (VVD) van Participatie en Integratie en demissionair minister-president Dick Schoof na ongeregeldheden rond de wedstrijd Ajax - Maccabi in Amsterdam zijn niet strafbaar. Volgens het Openbaar Ministerie waren uitlatingen over onder anderen islamitische jongeren "beledigend, maar mochten zij deze vanuit hun functie en binnen het maatschappelijk debat doen".
3 uur geleden