Steeds meer rijke Russen vechten sancties bij EU-hof aan
LUXEMBURG (ANP) - Steeds meer Russische oligarchen en bedrijven die vanwege hun banden met het Kremlin op de Europese sanctielijst zijn gezet, stappen naar het Europees Hof van Justitie om de strafmaatregelen aan te vechten. Het gaat volgens ingewijden inmiddels al om meer dan dertig rechtszaken, onder anderen aangespannen door miljardairs als Roman Abramovitsj, Michail Fridman en Igor Kesajev.
Zij klopten de afgelopen weken en dagen aan bij het Gerecht, een onderdeel van het hof in Luxemburg. Over geen van de zaken zijn veel details bekend en sommige zijn geanonimiseerd. Vrijdag worden betrokkenen gehoord vanwege de sancties tegen het aan de Russische staat gelieerde televisienetwerk RT (vroeger Russia Today).
De rechtszaak van de sigarettenhandelaar en wapenproducent Kesajev zal opvallend in het Nederlands worden gevoerd, vermoedelijk omdat hij een Nederlandse advocaat heeft. Wanneer dat is, is nog niet bekend. Volgens het Het Financieele Dagblad zou Kesajev een miljard euro in Nederland hebben gestald.
Michail Fridman was met zijn partner Petr Aven oprichter van Alfa Bank, het moederbedrijf van de onlangs failliet verklaarde Amsterdam Trade Bank. Ook Aven staat op de Europese sanctielijst en heeft een zaak aangespannen bij het Gerecht van de EU. Roman Abramovitsj is vooral bekend als de inmiddels voormalig eigenaar van de Engelse voetbalclub Chelsea. Kort na de Russische invasie van Oekraïne verkocht hij de club.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben zondag opnieuw mensen vrijgelaten uit de gevangenis in het kader van de amnestiewet die donderdag werd ingevoerd. Volgens mensenrechtenorganisatie Foro Penal gaat het om 23 personen.
6 minuten geledenGUADALAJARA (ANP) - In meerdere staten in Mexico blijven scholen maandag gesloten. Na de dood van kartelleider Nemesio Oseguera Cervantes, beter bekend als El Mencho, hebben bendes in zes staten wegen geblokkeerd door auto's en vrachtwagens in brand te steken.
7 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse taskforce die inlichtingen verzamelt rond drugskartels heeft een rol gespeeld bij de opsporing van El Mencho. Dat meldt een anonieme legerbron aan persbureau Reuters. El Mencho, de leider van het Mexicaanse Jalisco-kartel, werd zondag bij de inval gedood.
2 uur geledenPYONGYANG (ANP) - De regerende Arbeiderspartij van Noord-Korea heeft leider Kim Jong-un zondag op het partijcongres herkozen tot secretaris-generaal van de partij. Dat meldt staatspersbureau KCNA.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken waarschuwt Nederlanders in Mexico voor bendegeweld. Zondag heeft de Mexicaanse politie de beruchte drugsbaas El Mencho gedood, waarna het op diverse plekken onrustig is geworden.
4 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/BLOOMBERG/RTR/DPA) - Een topfiguur van een drugskartel is omgekomen tijdens een inval van de Mexicaanse autoriteiten in de westelijke staat Jalisco. De Mexicaanse autoriteiten hebben dat bevestigd na berichtgeving van Mexicaanse media.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - De misdaadkomedie One Battle After Another is zondagavond de grote winnaar geworden bij de uitreiking van de BAFTA's, de belangrijkste Britse filmprijzen. Het drama over een linkse revolutionair (Leonardo DiCaprio) die wordt opgejaagd door een gefrustreerde militair (Sean Penn), verzilverde zes van zijn dertien nominaties.
5 uur geleden