Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Steeds meer partijgenoten roepen op tot vertrek premier Johnson

Steeds meer partijgenoten roepen op tot vertrek premier Johnson

LONDEN (ANP) - Steeds meer partijgenoten van de Britse premier Boris Johnson roepen op tot zijn vertrek. Britse media melden dat een vertrouwensstemming bij de Conservatieve Partij dichterbij komt als gevolg van het schandaal rondom de feestjes van overheidspersoneel tijdens de lockdowns, ook wel bekend als partygate.

De Conservatieve Partij houdt een stemming als minstens 15 procent van haar leden in het Lagerhuis van het parlement per brief laat weten niet langer achter Johnson te staan. Dat komt neer op 54 brieven. Deze moeten naar het zogeheten 1922 Committee worden gestuurd. Alleen voorzitter Graham Brady weet hoeveel brieven er zijn.

Meerdere partijgenoten hebben de afgelopen maanden publiekelijk laten weten dat zij de voorzitter hebben geschreven. Volgens de Britse omroep Sky News hebben in totaal veertig Conservatieve parlementariërs de positie van Johnson in twijfel getrokken, dertien meer dan een week geleden. Van die groep willen er 27 dat hun partijleider onmiddellijk opstapt.

Stemming

Meerdere parlementariërs denken dat er al 54 brieven zijn of dat het niet lang meer duurt voordat het zover is, schrijft The Guardian. Volgens de Britse krant zal Brady na de ontvangst van de laatste brief mogelijk niet direct bekendmaken dat er wordt gestemd over de politieke toekomst van Johnson. Het parlement is namelijk deze week met reces.

Een eventuele vertrouwensstemming wordt zo snel mogelijk gehouden. In 2018 vond voor het laatst zo'n stemming plaats, tegen de toenmalige premier en partijleider Theresa May. Hoewel ze de stemming overleefde, trad ze ruim een half jaar later alsnog af omdat er onvoldoende steun was voor haar Brexit-deal. De politica werd na verkiezingen binnen de Conservatieve Partij opgevolgd door Johnson.

Partygate kwam eind vorig jaar via Britse media aan het licht. Na grote publieke verontwaardiging over het schandaal begon de politie een onderzoek met als resultaat 126 coronaboetes, waaronder een voor Johnson. Topambtenaar Sue Gray deed op verzoek van Johnson onderzoek. Zij kwam in januari met haar kritische bevindingen, maar deelde haar eindrapport pas vorige week na afronding van het politieonderzoek.

Meer uit Buitenland

Dodental als gevolg van explosie Chinese kolenmijn stijgt verder

CHANGZI/BEIJING (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door een explosie in een Chinese kolenmijn is opgelopen naar negentig, melden staatsmedia. Het is onduidelijk hoeveel mijnwerkers er nog worden vermist. In de Liushenyu-mijn in Changzi, circa 500 kilometer ten zuidwesten van Beijing, was een grote gasexplosie.

1 uur geleden
Zeker vijftig doden bij explosie in Chinese kolenmijn

CHANGZI (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door een explosie in een Chinese kolenmijn is opgelopen naar zeker vijftig mensen, melden Chinese staatsmedia. Eerder in de nacht van vrijdag op zaterdag meldde het Chinese staatspersbureau Xinhua nog een dodental van acht, met nog 38 mijnwerkers die vastzaten in de mijn.

2 uur geleden
CBS News: regering-Trump bereidt nieuwe aanvallen op Iran voor

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering bereidt zich voor op een nieuwe reeks militaire aanvallen op Iran, melden bronnen aan CBS News. Er is nog geen definitief besluit genomen, benadrukken de bronnen. Vrijdag meldde nieuwssite Al Arabiya nog dat een conceptvoorstel voor een volledig bestand in Iran juist snel mogelijk is.

6 uur geleden
Raket Starship van SpaceX succesvol gelanceerd

STARBASE (ANP) - Raket Starship van het ruimtevaartbedrijf SpaceX is in de nacht van vrijdag op zaterdag succesvol gelanceerd. Om 00.30 uur (Nederlandse tijd) steeg de onbemande raket op. Ruim tien minuten later was op beelden die SpaceX op X deelde te zien dat de raket in de ruimte was.

6 uur geleden
Hoofd van Amerikaanse inlichtingendiensten Tulsi Gabbard stapt op

WASHINGTON (ANP) - Het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendiensten, Tulsi Gabbard, stapt op. Fox News meldt dat op basis van haar ontslagbrief. Haar man kreeg onlangs de diagnose van een zeldzame vorm van botkanker. Ze stopt op 30 juni om haar man te steunen.

14 uur geleden
Dodental instorting pand in Fez loopt op

FEZ (ANP/AFP) - Het dodental door het instorten van een pand in de Marokkaanse stad Fez is opgelopen tot vijftien. Dat meldden lokale autoriteiten. Onder de doden zijn twee kinderen. Ook zijn er nog enkele gewonden.

14 uur geleden
Cubanen demonstreren in Havana tegen aanklacht VS tegen Castro

HAVANA (ANP/RTR) - Duizenden mensen hebben zich bij de Amerikaanse ambassade in de Cubaanse hoofdstad Havana verzameld om te protesteren tegen de aanklachten tegen de voormalige president Raúl Castro. Volgens de VS was Castro betrokken bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes dertig jaar geleden. Daarbij vielen vier doden.

15 uur geleden