Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Steeds meer partijgenoten roepen op tot vertrek premier Johnson

Steeds meer partijgenoten roepen op tot vertrek premier Johnson

LONDEN (ANP) - Steeds meer partijgenoten van de Britse premier Boris Johnson roepen op tot zijn vertrek. Britse media melden dat een vertrouwensstemming bij de Conservatieve Partij dichterbij komt als gevolg van het schandaal rondom de feestjes van overheidspersoneel tijdens de lockdowns, ook wel bekend als partygate.

De Conservatieve Partij houdt een stemming als minstens 15 procent van haar leden in het Lagerhuis van het parlement per brief laat weten niet langer achter Johnson te staan. Dat komt neer op 54 brieven. Deze moeten naar het zogeheten 1922 Committee worden gestuurd. Alleen voorzitter Graham Brady weet hoeveel brieven er zijn.

Meerdere partijgenoten hebben de afgelopen maanden publiekelijk laten weten dat zij de voorzitter hebben geschreven. Volgens de Britse omroep Sky News hebben in totaal veertig Conservatieve parlementariërs de positie van Johnson in twijfel getrokken, dertien meer dan een week geleden. Van die groep willen er 27 dat hun partijleider onmiddellijk opstapt.

Stemming

Meerdere parlementariërs denken dat er al 54 brieven zijn of dat het niet lang meer duurt voordat het zover is, schrijft The Guardian. Volgens de Britse krant zal Brady na de ontvangst van de laatste brief mogelijk niet direct bekendmaken dat er wordt gestemd over de politieke toekomst van Johnson. Het parlement is namelijk deze week met reces.

Een eventuele vertrouwensstemming wordt zo snel mogelijk gehouden. In 2018 vond voor het laatst zo'n stemming plaats, tegen de toenmalige premier en partijleider Theresa May. Hoewel ze de stemming overleefde, trad ze ruim een half jaar later alsnog af omdat er onvoldoende steun was voor haar Brexit-deal. De politica werd na verkiezingen binnen de Conservatieve Partij opgevolgd door Johnson.

Partygate kwam eind vorig jaar via Britse media aan het licht. Na grote publieke verontwaardiging over het schandaal begon de politie een onderzoek met als resultaat 126 coronaboetes, waaronder een voor Johnson. Topambtenaar Sue Gray deed op verzoek van Johnson onderzoek. Zij kwam in januari met haar kritische bevindingen, maar deelde haar eindrapport pas vorige week na afronding van het politieonderzoek.

Meer uit Buitenland

Thailand kondigt avondklok af in kustprovincie aan grens Cambodja

BANGKOK (ANP/RTR) - Thailand heeft een avondklok afgekondigd in de zuidoostelijke provincie Trat vanwege de aanhoudende beschietingen over en weer met Cambodja. De provincie strekt zich uit langs de Golf van Thailand en beslaat enkele tientallen kilometers smal landsdeel langs de grens met Cambodja. De avondklok geldt voor districten grenzend aan de Cambodjaanse stad Koh Kong. Voor de provincie Sa Kaew, die eveneens grenst aan Cambodja en waar herhaaldelijk wederzijdse beschietingen plaatsvonden, gold al een avondklok. Die blijft van kracht.

33 minuten geleden
Meerdere slachtoffers bij schietpartij Amerikaanse universiteit

PROVIDENCE (ANP) - Bij een schietpartij op de Amerikaanse universiteit Brown zijn twee doden gevallen, bevestigt de burgemeester van de plaats Providence. Acht gewonden verkeren in kritieke toestand.

7 uur geleden
Bild: groep beraamde aanslag op kerstmarkt Zuid-Duitsland

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse autoriteiten hebben mogelijk een aanslag verijdeld op een kerstmarkt in het Zuid-Duitse Dingolfing. Volgens de Duitse krant Bild wilde een groep buitenlanders de aanslag uitvoeren met een voertuig. Justitie gaat uit van een radicaalislamitische achtergrond.

10 uur geleden
VN-chef vol afschuw over dodelijke aanslag op blauwhelmen Soedan

NEW YORK (ANP/AFP) - De chef van de Verenigde Naties, António Guterres, heeft een dodelijke aanslag op blauwhelmen in het Afrikaanse Soedan krachtig veroordeeld. Zes militairen uit Bangladesh kwamen om het leven bij de aanval met een drone op een basis van de VN-vredesmacht.

10 uur geleden
IS'er schiet in Syrië Amerikaanse militairen dood

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.

13 uur geleden
Israël claimt topman Hamas te hebben gedood in Gaza

TEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.

16 uur geleden
Onstuimig weer op Canarische Eilanden, sneeuw vanaf 1400 meter

SANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.

17 uur geleden