Steeds meer kinderen en jongeren met diabetes type 2
AMERSFOORT (ANP) - Kinderartsen zien steeds vaker kinderen en jongeren met diabetes type 2 op hun spreekuur. Vaak is bij deze groepen sprake van overgewicht of obesitas. Het Diabetes Fonds en kinderartsen zijn bezorgd over deze ontwikkeling. Dit type diabetes werd vroeger vooral gezien als ouderdomsziekte.
Het Diabetes Fonds roept op 14 november, Wereld Diabetes Dag, het nieuwe kabinet daarom op om maatregelen te nemen voor een gezonde leefomgeving voor kinderen. "De noodzaak is er. De politiek moet nú lef en daadkracht tonen", zegt Diena Halbertsma, directeur van het Diabetes Fonds. Eén op de acht kinderen in Nederland heeft overgewicht, dat weer een belangrijke oorzaak is van diabetes type 2.
"Dat de ziekte al op zo'n jonge leeftijd voorkomt, betekent dat er iets goed mis is in onze samenleving", zegt Kinderarts Felix Kreier van het OLVG in Amsterdam. Ook zijn collega Erica van den Akker van het Erasmus MC in Rotterdam ziet steeds vaker kinderen en jongeren met diabetes type 2 of een voorstadium daarvan. "De jongste in een voorstadium was nog maar vijf jaar oud."
Ernstige ziekte
Volgens Edgar van Mil van het Jeroen Bosch Ziekenhuis is diabetes type 2 bij jongeren een ernstige ziekte. "Zelfs nog ernstiger dan bij volwassenen, omdat complicaties zoals schade aan nieren, ogen en zenuwen op jonge leeftijd optreden. Hoe jonger je de diagnose krijgt, hoe groter de kans op complicaties."
Volgens het Diabetes Fonds krijgen iedere week meer dan duizend mensen de diagnose diabetes. In Nederland leven 1,2 miljoen mensen met de ziekte, van wie er 1,1 miljoen type 2 hebben. Nog eens naar schatting 1,1 miljoen mensen zitten in een voorfase van type 2.
Meer uit Gezond
BILTHOVEN (ANP) - De griepepidemie is voorbij, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Het aantal mensen dat afgelopen week de huisarts bezocht met acute luchtwegklachten is opnieuw gedaald. Ook het aantal afgenomen monsters waarin het griepvirus is aangetroffen, lag een stuk lager dan een week eerder.
5 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Het aantal mensen met hooikoortsklachten nam vorige week af. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van nieuwe cijfers. Afgelopen week meldden zich 145 op de 100.000 mensen met hooikoortsklachten bij een huisarts. Het cijfer van een week eerder is bijgesteld naar 177.
5 dagen geledenBUENOS AIRES (ANP/AFP) - Argentinië is officieel uit de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) gestapt. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Pablo Quirno op X. Met het verstrijken van de formele afkoelingsperiode na de aankondiging maakt het land nu geen deel meer uit van de WHO.
6 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann gaat in hoger beroep in de zaak tegen het Amerikaanse Allergan, een producent van borstimplantaten. In december oordeelde de rechter dat de producent niet verantwoordelijk is voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen.
6 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - Nu de temperaturen stijgen, lopen minder mensen griep op. Het aantal gevonden infecties daalt, melden het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en onderzoeksinstituut Nivel. Ze concludeerden vorige week dat de jaarlijkse griepepidemie over zijn hoogtepunt heen lijkt, maar trekken nog niet de conclusie dat de epidemie voorbij is.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Meer mensen hebben vroeg in het jaar last van hooikoorts. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van de nieuwste cijfers. In de afgelopen week gingen 174 op de 100.000 mensen naar een huisarts voor hooikoortsklachten. Dat zijn er meer dan een week eerder. Na de eerste warme dagen van 2026 meldden nog 138 per 100.000 mensen zich bij de huisarts. In de week daarvoor waren dat er 61.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - Het ene ziekenhuis betaalt veel meer voor geneesmiddelen tegen kanker dan het andere ziekenhuis. Het verschil kan oplopen tot ruim 2800 euro per behandeling, ook al gaat het om precies hetzelfde middel. Dat constateren KWF en het Nederlands Kanker Instituut (NKI) van ziekenhuis Antoni van Leeuwenhoek (AVL). Ze vinden dat er meer openheid moet komen.
1 week geleden