Steeds meer jongeren lopen gonorroe op
BILTHOVEN (ANP) - Het aantal gevallen van gonorroe neemt toe, vooral onder jongvolwassenen. In twee jaar tijd is het aantal mensen dat de geslachtsziekte oploopt bijna verdubbeld. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) geeft geen verklaring voor de snelle toename.
De geslachtsziekte werd vorig jaar 13.853 keer vastgesteld. Dat is 31 procent meer dan een jaar eerder, toen er 10.600 bevestigde gevallen waren. In 2021 liepen 7842 mensen gonorroe op.
Ongeveer de helft van alle gevallen is gevonden bij mannen die seks hebben met mannen. Dat is ongeveer 20 procent meer dan een jaar eerder. De grote toename is bij vrouwen (78 procent erbij) en heteroseksuele mannen (51 procent meer). Het gaat volgens het RIVM vooral om "mensen met een hoog opleidingsniveau, zonder migratieachtergrond".
Ontstekingen
Gonorroe kan bij mannen en vrouwen leiden tot ontstekingen aan urinebuis, endeldarm en keel. Mannen kunnen ook een infectie aan de bijbal krijgen, terwijl bij vrouwen ook de baarmoederhals en eileiders ontstoken kunnen raken. Mannen krijgen er bijna altijd klachten door, waaronder een geelgroene of waterige afscheiding. Bij vrouwen komt dat minder vaak voor.
Bij de andere geslachtsziekten is weinig verandering te zien. Het aantal gevallen van chlamydia daalde, syfilis nam iets toe en het aantal infecties met hiv bleef stabiel.
Aidsfonds-Soa Aids Nederland vindt dat Nederland niet genoeg doet om soa's onder jongeren te voorkomen. De organisatie wil dat er meer aandacht komt voor het gebruik van condooms en dat seksuele gezondheidszorg toegankelijker wordt. "Condooms zijn essentieel om gonorroe en andere soa's te voorkomen. Publiekscampagnes, zoals de Vrij Veilig-campagnes van 1987 tot 2011, spelen een belangrijke rol in het verhogen van condoomgebruik en daarmee het voorkomen van soa's", stelt directeur Mark Vermeulen.
Meer uit Gezond
BILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) weet nog niet hoe het om zal gaan met de tien Nederlanders aan boord van het cruiseschip Hondius waar het hantavirus is uitgebroken. "We werken nog aan een plan. Daarvoor moeten we kijken wat passend bij de situatie is", zegt de woordvoerder Infectieziektebestrijding van het RIVM.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) overlegt nog onder meer met de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) en Spanje voordat duidelijk wordt wanneer en hoe de opvarenden van cruiseschip Hondius terug naar huis gaan. Op het schip zijn nog tien Nederlanders, zowel passagiers als bemanningsleden. Berendsen zegt dat Nederland "zich verantwoordelijk voelt voor het schip en alle mensen die aan boord zijn".
4 dagen geledenJOHANNESBURG (ANP) - De Nederlandse vrouw die op 26 april aan het hantavirus overleed is een dag eerder "korte tijd" aan boord geweest van een KLM-vliegtuig in Johannesburg. Dat meldt de vliegtuigmaatschappij, na geïnformeerd te zijn door het RIVM. "Vanwege de gezondheidstoestand van de passagier op dat moment heeft de crew besloten om de passagier niet mee te nemen op de vlucht", aldus KLM in een verklaring.
4 dagen geledenWIJK AAN ZEE (ANP) - Tata Steel heeft zijn gietwalsinstallatie nog niet herstart, omdat er nog steeds een te hoge uitstoot is van chroom-6. Deze voor de gezondheid zeer schadelijke stof is nog niet voldoende teruggebracht, zo heeft de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied geconstateerd. In april werd de zogeheten Direct Sheet Plant (DSP) stilgelegd omdat de uitstoot in maart veel te hoog was. Na drie dagen proefdraaien bleek dat de vergunde norm nog steeds werd overschreden, aldus de dienst.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Een patiënt van het cruiseschip MV Hondius die mogelijk is besmet met het hantavirus zal worden opgevangen in het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). Wanneer de patiënt in Nederland aankomt en wordt overgebracht naar het LUMC is nog niet exact bekend, meldt het ziekenhuis op de website.
4 dagen geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De directeur-generaal van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, denkt niet dat de dodelijke uitbraak van het hantavirus op cruiseschip Hondius lijkt op het begin van de covidpandemie. Dat zegt hij tegen persbureau AFP.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Bij het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) worden voorbereidingen getroffen voor de mogelijke komst van zeker één patiënt van het cruiseschip MV Hondius, zegt een woordvoerder. "Het LUMC is beschikbaar om een patiënt op te vangen en we hebben er de expertise voor in huis."
4 dagen geleden