Steeds meer grote zeeschepen in quarantaine in haven Rotterdam
ROTTERDAM (ANP) - Steeds meer grote zeeschepen moeten in quarantaine blijven in de haven van Rotterdam vanwege coronabesmettingen. Volgens de laatste cijfers van het Havenbedrijf gaat het om achttien schepen met in totaal honderden mensen aan boord en tal van containers en andere vracht. Begin januari waren het er nog negen.
Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) wil dat de regels voor zeeschepen snel worden aangepast omdat er anders grote problemen kunnen ontstaan in de toeleveringsketen. Werknemers in essentiƫle bedrijfsprocessen hoeven in Nederland niet in quarantaine wanneer ze geen klachten hebben maar voor de scheepvaart gelden nog strenge regels, ondanks dat het een vitale sector is. "Van alle producten om je heen komt 90 procent per zeeschip naar Nederland", zegt KVNR-directeur Annet Koster. "We zijn een onmisbare schakel."
De branche vindt het disproportioneel dat hele zeeschepen in quarantaine worden geplaatst en wil dat individuele bemanningsleden aan boord in zelfisolatie mogen, zodat het werk kan doorgaan. Volgens Koster is bij het laden en lossen bijvoorbeeld geen fysiek contact tussen bemanningsleden en personeel aan wal. Het loodsen zou ook op afstand kunnen.
Minder ziekmakend
Door de omikronvariant worden volgens de KVNR steeds meer schepen in quarantaine geplaatst, terwijl deze variant van corona minder ziekmakend is. Volgens de nieuwste cijfers zitten in de haven van Rotterdam 18 schepen in quarantaine en 24 in de haven van Antwerpen. Het gaat om schepen van minstens zestig meter lang, maar vaak zijn ze nog veel groter.
"Dit aantal gaat alleen maar toenemen. Het zal leiden tot grote verstoringen en extra kosten in de vervoersketen. Er zijn nu al tekorten en die zullen groter worden", aldus Koster. Vertraging van een schip kan grote gevolgen hebben omdat het gebruik helemaal wordt volgepland.
Baggeraars
De KVNR wil dat schepen van baggeraars zoals Van Oord ook niet meer in quarantaine worden geplaatst. "Hun werkzaamheden zijn essentieel voor de energietransitie", zegt Koster. Volgens haar zullen ook hier de gevolgen groot zijn bij vertragingen. Of er al sprake is van vertragingen is onduidelijk, maar baggeraar Boskalis liet bijvoorbeeld bij een kwartaalupdate in november weten dat het wereldwijd kampt met coronamaatregelen. Toen wees de baggeraar er vooral op dat reis- en verblijfsrestricties in het Verre Oosten drukten op de marges van projecten.
De branchevereniging verzoekt de Nederlandse overheid ook het belang van het versoepelen van de quarantaineregels ook in internationaal verband uit te dragen. De regels kunnen per land verschillen.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.
12 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar aandelen bij de beursgang van SpaceX is groot. Volgens bronnen van persbureau Bloomberg is die vraag zelfs groter dan het aantal aandelen dat SpaceX gaat uitgeven bij de beursgang in New York die volgende week vrijdag plaats zou moeten vinden.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met verlies gesloten. Betalingsdienstverlener Adyen was de grootste daler in de hoofdindex, naar verluidt door een negatief analistenrapport over het bedrijf. Ook de chipfondsen stonden bij de verliezers.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic pleit voor een 'pauzeknop' bij de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-systemen. Die moet mensen de mogelijkheid geven om na te gaan wat de gevolgen van de nieuwe technologie zijn. Wereldwijde afspraken daarover worden vooral belangrijk als AI-systemen steeds meer taken van mensen overnemen bij de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, stelt medeoprichter Jack Clark in een blogpost.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten is in mei veel sterker gegroeid dan verwacht, ondanks de economische onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten en sterk gestegen inflatie door de hoge brandstofprijzen. Volgens het Amerikaanse ministerie van Arbeid ging het om een groei met 172.000 banen. Economen hadden in doorsnee op 88.000 nieuwe arbeidsplaatsen gerekend.
5 uur geleden