Steeds meer gestolen huurauto's doorverkocht door criminelen
VEENDAM (ANP) - Criminelen verkopen steeds vaker gehuurde of geleasede auto's door met valse papieren. Vorig jaar ontving de politie bijna 1300 aangiftes van verduistering, zoals deze vorm van criminaliteit wordt genoemd. In 2016 waren dit er nog 450. Dat meldt het Landelijk Intelligence- en expertisecentrum Voertuigcriminaliteit (LIV) vrijdag op basis van politiecijfers.
"Een verduisterd voertuig hoef je niet te hacken, je krijgt een originele sleutel en soms zelfs een origineel kentekenbewijs", zegt Rudi Welling van het LIV. "Dit geeft criminelen de tijd om ongehinderd door Europa te rijden en het voertuig te verkopen, vaak met valse of vervalste papieren, aan een nietsvermoedende koper. De lease- of verhuurmaatschappij ontdekt dit vaak pas na enige tijd."
Dat verduistering steeds vaker voorkomt staat haaks op de trend wat betreft alle voertuigdiefstallen. Vorig jaar werden namelijk minder auto's gestolen en een groter deel weer teruggevonden. De politie noteerde in 2023 in totaal 5844 aangiftes van gestolen personenauto's. Daarvan werd 47 procent weer teruggevonden, het hoogste aandeel in tien jaar tijd. In 2022 werd 5973 keer aangifte gedaan. Toyota was vorig jaar wederom het meest gestolen merk. Dieven hadden het vooral voorzien op hybride auto's van het Japanse automerk.
Meer diefstal motoren
In 2023 werden minder scooters en brommers gestolen. Wel zag de politie meer diefstallen van motoren: dit aantal steeg met zo'n 11 procent tot bijna 1900 stuks. Ook nam het aantal gestolen bedrijfsauto's licht toe.
Noot voor de redactie, niet voor publicatie:
Ga voor een interactieve graphic naar https://platform.localfocus.nl/t/?c343aed. De graphic is opgemaakt in uw huisstijl en in formats voor print en online. De graphic wordt aangeboden aan klanten van de graphicsdienst van het ANP en LocalFocus.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In het noorden en noordoosten van het land kan het maandag plaatselijk glad zijn door ijzel. Die gladheid is in de middag op de meeste plaatsen weer voorbij. Het KNMI heeft code geel afgegeven voor Groningen, Drenthe, Friesland en de Waddeneilanden.
2 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De Nederlandse producer Roshwita Bacha, beter bekend onder haar artiestennaam Roselilah, heeft een Grammy gewonnen voor haar samenwerking met de Amerikaanse rapper Kendrick Lamar. Het nummer luther, waarop ook zangeres SZA te horen is, kreeg een onderscheiding voor Record of the Year.
2 uur geledenROCKANJE (ANP) - De grote woningbrand in Rockanje (Zuid-Holland) is onder controle. De brandweer gaf rond 23.40 uur het sein brand meester, meldt de veiligheidsregio. Bij de brand raakte een persoon gewond. Het betrof de bewoner van het huis waar de brand uitbrak. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis gebracht voor controle.
7 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Voorzitter Johan Vollenbroek van Mobilisation for the Environment (MOB) vindt het nieuwe coalitieakkoord van D66, VVD en CDA "een heilloze voortzetting van falend beleid".
23 uur geledenALBLASSERDAM (ANP) - In het Zuid-Hollandse Alblasserdam woedt een brand in een bedrijfspand, meldt de veiligheidsregio. Die adviseert omwonenden om ramen en deuren te sluiten wegens rookontwikkeling.
1 dag geledenSPRANG-CAPELLE (ANP) - De politie heeft zaterdag in het Brabantse Sprang-Capelle een verdachte aangehouden die wordt verdacht van poging tot doodslag of moord. Bij de aanhouding werd een schot gelost, maar niemand raakte gewond.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Ongeveer tweeduizend mensen demonstreren zaterdagmiddag op het Malieveld in Den Haag tegen het Iraanse regime. Er klinkt muziek en ze dragen protestborden mee met teksten als 'Down with the islamic republic in Iran' en 'End the dictatorship in Iran'. Ook hebben de demonstranten de oude Iraanse vlag mee, een groen-wit-rode vlag met in het midden een leeuw met zwaard die tot 1979 werd gebruikt.
1 dag geleden