Steeds meer Duitsers betogen tegen strenge coronaregels
BERLIJN (ANP/DPA) - Steeds meer Duitsers gaan de straat op om te protesteren tegen de, in hun ogen, te strenge maatregelen tegen het coronavirus. Ze vinden de regels ondemocratisch. Duitse media spreken over de "nieuwe boze burgers."
In april zijn er tot nu toe al meer betogingen dan in maart. De demonstraties trekken soms honderden personen.
De protesten zijn deels spontaan, andere zijn officieel aangemeld. Bij de betogers gaat het om een bonte verzameling mensen: van linksalternatieve tegenstanders van vaccinaties, rechtsextremisten en aanhangers van complottheorieën tot 'altijd boze' klagers en naar vrijheid strevende burgers zonder politieke achtergrond.
Berlijn
In Berlijn zie je communistische activisten die mondmaskers van een hakenkruis voorzien. "Wegens een volstrekt idioot" coronavirus is de grondwet buiten werking gesteld, klaagt een man. Hij en de honderden medebetogers staan dicht op elkaar.
Veel gemeenten dachten dat door de coronaregels demonstraties niet mogen. Er geldt in Duitsland immers een contactverbod (niet meer dan twee personen bij elkaar) en mensen moeten afstand houden. Maar rechtbanken staken daar een stokje voor en wijzen op het recht te demonstreren.
Uit peilingen blijkt dat een meerderheid van de Duitsers de coronamaatregelen van regering en deelstaten wel steunt.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Het gebrek aan internet in grote delen van Iran sinds afgelopen donderdag is een "ernstige mensenrechtenschending", schrijft Amnesty International in een statement. De hulporganisatie spreekt van een internetblokkade die door de Iraanse autoriteiten is ingesteld. Sindsdien zouden de protesten, die eind december uitbraken, zijn geïntensiveerd.
3 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider Edmundo González Urrutia vindt dat bij een democratische overgang in Venezuela een erkenning hoort van zijn geclaimde overwinning bij de presidentsverkiezingen van 2024. President Nicolás Maduro werd toen officieel uitgeroepen tot winnaar.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio sprak vrijdag met NAVO-chef Mark Rutte over "het belang van Arctische veiligheid voor alle NAVO-bondgenoten", meldt zijn ministerie. Verschillende NAVO-leden uitten hun bezorgdheid nadat het Witte Huis dinsdag zei dat de VS militaire middelen niet uitsluiten om Groenland in bezit te krijgen.
4 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP/RTR) - De Mexicaanse regering wil nauwer met de Verenigde Staten samenwerken op veiligheidsgebied. De Amerikaanse president Donald Trump dreigde recent met grondaanvallen tegen drugskartels en verklaarde ook dat "kartels Mexico runnen".
4 uur geledenBOGOTÁ/CARACAS (ANP/AFP/RTR) - Amerikaanse diplomaten zijn naar de Venezolaanse hoofdstad Caracas gegaan om daar te praten over de heropening van de Amerikaanse ambassade. Dat heeft een regeringswoordvoerder in Washington gezegd. De ambassade werd in 2019 gesloten naar aanleiding van de spanningen tussen het regime van president Nicolás Maduro en de VS.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De NAVO is nog "ver verwijderd van een crisis", zegt de hoogste commandant van de alliantie. De Amerikaanse president Donald Trump heeft afgelopen week meerdere keren gezegd dat hij Groenland wil innemen, maar Denemarken (ook een NAVO-lid) is niet van plan het gebied af te staan.
6 uur geledenSION (ANP/AFP) - Een rechter in het Zwitserse Sion heeft bepaald dat de eigenaar van het in brand gevlogen café Le Constellation, Jacques Moretti, in hechtenis wordt genomen. Oudejaarsavond brak er een brand uit die zich razendsnel verspreidde. Daarbij zijn veertig doden en meer dan honderd gewonden gevallen.
6 uur geleden