Steeds meer donorkinderen willen weten wie hun ouders zijn
DEN HAAG (ANP) - Steeds meer mensen willen weten dankzij welke spermadonor ze geboren zijn of dankzij wie ze zwanger werden. Vorig jaar kwamen er 1415 verzoeken om informatie binnen bij de organisatie die erover gaat, de Stichting donorgegevens kunstmatige bevruchting (Sdkb). Dat is het hoogste aantal in de afgelopen tien jaar. Vergeleken met 2020 steeg het aantal aanvragen met 30 procent.
De stichting kreeg vorig jaar 343 verzoeken om "persoonsidentificerende donorgegevens" van behandelingen van voor 1 juni 2004. Dat is bijna evenveel als in 2019 en 2020 bij elkaar. Donorkinderen vroegen 61 keer om "fysieke en sociale gegevens" over de donor, en ook dat is vrijwel evenveel als de twee voorgaande jaren bij elkaar opgeteld.
Wettelijke ouders vroegen 457 keer om informatie over de spermadonor die hun kinderwens heeft vervuld. Dat is het hoogste aantal ooit.
Het aantal verzoeken om informatie stijgt al ongeveer tien jaar, zegt de stichting, "maar de groei is dit jaar groter dan voorheen". In maart en december kwamen er opvallend veel aanvragen. Dat zou te maken kunnen hebben met media-aandacht, bijvoorbeeld een documentaireserie over dokter Jan Karbaat, die tientallen vrouwen zwanger maakte met behulp van zijn eigen sperma.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - "Ik dacht dat ik in de film beland was", verklaarde een van de vermeende uitvoerders donderdag in de rechtszaal over de verwoestende explosie in een bruidswinkel aan de Tarwekamp. Daarbij vielen op 7 december 2024 zes doden in de Haagse wijk Mariahoeve. "Ik kon me niet voorstellen wat er was gebeurd", vervolgde Mourad B. (31). Hij zou samen met zijn neef Ilias B. (25) de aanslag hebben gepleegd.
28 minuten geledenMAASTRICHT (ANP) - Schiphol wil een meerderheidsbelang van 80 procent nemen in Maastricht Aachen Airport (MAA). De provincie Limburg bezit nu 60 procent van de aandelen in het verlieslijdende vliegveld in de gemeente Beek en de Schiphol Group de overige 40 procent. Schiphol trekt ruim 4 miljoen euro uit voor het verwerven van de aandelen en wil de komende jaren in totaal 33 miljoen euro investeren in MAA, zegt financieel topman Robert Carsouw.
48 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een nieuw instituut van Defensie moet samen met het bedrijfsleven en kennisinstellingen de innovatie "radicaal" versnellen. Staatssecretaris Derk Boswijk (Defensie, CDA) kwam donderdag met een eerste opdracht aan de partners voor de bescherming van de Noordzee. Daar vormen de Russen een bedreiging voor onderzeese kabels en leidingen.
54 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Op een van de telefoons van Moshtag B. (35), de vermeende opdrachtgever van de fatale aanslag aan de Tarwekamp in Den Haag, zijn screenshots gevonden van het plan van aanpak. B. erkende dit donderdag ook zelf op de tweede zittingsdag in zijn strafzaak, terwijl hij woensdag bij de start van het proces nog in het midden hield of hij op de hoogte was van een plan van aanpak.
57 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging voor Journalisten (NVJ) loopt aanstaande zondag in Amsterdam opnieuw mee met de Rode Lijn-demonstratie tegen geweld in Gaza. De vakbond schrijft in een verklaring dat de Israëlische regering in reactie op de aanval van Hamas op 7 oktober 2023 ook de oorlog heeft verklaard aan de journalistiek.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten ziet geen blokkades bij coalitiepartijen op een hogere belasting op vermogens. Dat zegt hij in het debat over de belastingen. Het gaat om het voorstel van PRO en Volt om meer belasting te heffen op vermogens en winst en zo de lasten voor werkenden te verlichten.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kost de schatkist de komende jaren vele miljarden als het belastingplan van het kabinet het niet haalt, zei premier Rob Jetten tijdens het debat erover. Volgens hem loopt de Rijksoverheid volgend jaar bijna 2 miljard euro mis als het belastingplan wordt weggestemd. In 2028 zou dat oplopen tot 6,1 miljard euro, en "de jaren erna structureel 9 miljard euro".
10 uur geleden