Steeds meer demonstraties tegen racisme en politiegeweld
ARNHEM (ANP) - Het aantal demonstraties in Nederland naar aanleiding van het politiegeweld in de Verenigde Staten breidt zich snel uit. Voor vrijdag en zaterdag zijn al bijeenkomsten aangekondigd in Utrecht, Nijmegen, Enschede, Eindhoven en Tilburg. In Leeuwarden willen actievoerders volgende week zaterdag bijeen komen. Demonstreren is een grondrecht, maar burgemeesters beraden zich wel op voorwaarden waaronder de betogingen door kunnen gaan nu er ook strenge coronamaatregelen gelden.
De betogingen hebben allemaal hetzelfde "vreedzame doel" als eerdere bijeenkomsten van BlackLivesMatter in onder meer Amsterdam, Groningen en Maastricht. Ze worden wel door verschillende groepen georganiseerd. Zo hebben in Enschede particulieren het initiatief genomen voor een demonstratie, omdat ze willen laten zien dat "Nederland meer is dan de grote steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Misschien is er per saldo in een provincie als Overijssel nog wel meer discriminatie dan in de Randstad. Het gaat niet alleen om openlijke discriminatie, maar ook om heel subtiele vormen."
In Leeuwarden en Eindhoven roeren tegenstanders van Zwarte Piet zich. In Tilburg en Nijmegen hebben bestaande actiegroepen tegen racisme het voortouw genomen. Voor de demonstratie vrijdag in het Goffertpark in Nijmegen heeft burgemeester Hubert Bruls toestemming gegeven, onder voorwaarde dat er niet meer dan 750 deelnemers komen opdagen. Die kunnen met 1,5 meter afstand van elkaar op de Goffertwei staan volgens de gemeente. De organisatie is verantwoordelijk voor het naleven van alle coronaregels en een ordelijk verloop van de bijeenkomst.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De zes bestuurders die nog vastzaten na de blokkade van de A12 op zaterdag, zijn maandag vrijgelaten. Dat laat de politie weten.
2 uur geledenDOKKUM (ANP) - Ongeveer 21.000 mensen waren maandag bij het bezoek van de koninklijke familie aan Dokkum. "Het was overal druk, gezellig druk, maar nergens te druk", zegt burgemeester Johannes Kramer van de gemeente Noardeast-Fryslân, waar de Friese vestingstad onder valt.
2 uur geledenGOES (ANP) - Asielzoekers kunnen vanaf dinsdag worden opgevangen in de Zeelandhallen in Goes. Het gebouw is goedgekeurd voor gebruik, laat opvangorgaan COA maandag weten.
2 uur geledenBREDA (ANP) - De Havermarkt in het centrum van Breda is vol. Dat meldt de gemeente Breda. Voor het plein geldt het principe: één persoon in, één persoon uit. Aan de Haven, Sint Janstraat, op het Kasteelplein en op het Kerkplein is nog wel ruimte om Koningsdag te vieren.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het Stadhuisplein en Oudkerkhof in de binnenstad van Utrecht zijn vol, meldt de gemeente. Er mogen geen nieuwe mensen de pleinen op. Ook op de Neude en het Janskerkhof wordt het erg druk.
3 uur geledenDOKKUM (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft de viering van Koningsdag in de Friese stad Dokkum afgesloten. Aan het einde van het programma sprak hij van een "onvergetelijke dag" en bedankte hij alle betrokkenen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de treinen is het maandagmiddag "druk maar beheersbaar", meldt een woordvoerder van de NS. Het wordt langzaamaan drukker in de hoofdstad en andere grote steden, vooral op de plekken waar grote evenementen zijn rond Koningsdag.
5 uur geleden