Steeds meer afgedankt plastic wordt verbrand in verbrandingsovens
DEN HAAG (ANP) - Ondanks maatregelen om meer plastic te recyclen en minder te verbranden, blijft het percentage afgedankt plastic stijgen dat als restmateriaal wordt verbrand. In 2022 ging het om een aandeel van 52 procent, een stijging van 13 procent, schrijft demissionair staatssecretaris Vivianne Heijnen in een Kamerbrief. Het verbranden van zoveel plastic in afvalverbrandingsinstallaties is volgens haar "al langer zorgelijk".
Het verbranden van plastic leidt tot meer CO2-uitstoot. Beter zou zijn dat er meer plastic mechanisch of chemisch wordt verwerkt om opnieuw te kunnen gebruiken, schrijft Heijnen. Landen en bedrijven zijn al jaren bezig om het gebruik van plastics in bijvoorbeeld verpakkingen te verminderen en om weggegooid plastic te recyclen.
Een van de oorzaken dat meer plastic wordt verbrand, is ernstige vervuiling van het plastic waardoor het niet recyclebaar is, schrijft de bewindsvrouw. Daarom zijn na een onderzoek nieuwe maatregelen bedacht om de verbranding van plastic te verminderen. Maar het is aan een nieuw kabinet om daar besluiten over te nemen.
Verduurzaming
In de brief deelt Heijnen ook mee dat het Plastic Pact NL (PP NL) begin dit jaar is gestopt. Het pact hield zich bezig met de verduurzaming van de kunststofketen. En hoewel dat nog hard nodig is, blijkt het PP NL niet meer de beste vorm om samen te innoveren, stelt Heijnen. Daarnaast nam het enthousiasme bij de deelnemers af.
Sinds de oprichting in 2019 zijn de doelen van het pact steeds meer in nieuwe regels terechtgekomen. Ook zijn er veel andere initiatieven voor circulair plastic opgestart, aldus Heijnen. Ze blijft zelf met supermarkten en producenten in overleg om te komen tot meer herbruikbare verpakkingen. In het PP NL deden 110 bedrijven en organisaties mee en ook de Rijksoverheid.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - In het Westelijk Havengebied in Amsterdam woedt in de nacht van vrijdag op zaterdag een brand. Het zou gaan om het terrein van een recyclingbedrijf op de Kwadrantweg.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius gaan nadat zij gerepatrieerd zijn zes weken in thuisquarantaine. Dat meldt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Onder de circa 150 bemanningsleden en passagiers van het schip, dat nu op weg is naar de Canarische Eilanden, zijn op dit moment geen mensen met symptomen van het hantavirus. Dat virus heeft al aan drie opvarenden het leven gekost.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) zijn ongeveer 26.000 klachten binnengekomen over de centraal schriftelijke eindexamens die vrijdag zijn begonnen. Dat is meer dan de 21.000 die het LAKS vorig jaar ontving op de eerste examendag. In 2024 waren het nog 35.000 klachten.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als laatste provincie is ook in Zuid-Holland voor het eerst een wolf gezien. Drie weken geleden zag iemand het dier lopen in Barendrecht, een gemeente ten zuiden van Rotterdam. Op basis van filmbeelden daarvan bevestigen experts van de Zoogdiervereniging dat het gaat om een wolf.
15 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Peter Gillis gaat in hoger beroep tegen de gevangenisstraf en de boete die hij donderdag kreeg opgelegd wegens belastingontduiking. Dat laat zijn advocaat vrijdag aan het ANP weten. De rechtbank in Den Bosch veroordeelde de realityster, bekend van de tv-serie Massa is Kassa, tot een celstraf van anderhalf jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Ook moeten de ondernemingen van Gillis boetes van in totaal ruim 1,3 miljoen euro betalen.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er gaat een Nederlands vliegtuig naar Tenerife om de Nederlandse passagiers van cruiseschip m/v Hondius op te halen. Dat heeft buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) na afloop van de ministerraad gemeld. Het is nog niet bekend wanneer en waar deze mensen dan terugkeren in Nederland. De Nederlanders aan boord zijn hierover geïnformeerd.
18 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De moeder die verdacht wordt van het doodsteken van haar 14-jarige dochter in haar ouderlijk huis in Blerick blijft negentig dagen langer vastzitten. Dat meldt een woordvoerder van de rechtbank Limburg.
19 uur geleden