Stedin ziet meer knelpunten stroomnet ondanks recordinvestering
ROTTERDAM (ANP) - Netbeheerder Stedin, actief in het grootste deel van Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht, heeft in 2024 voor een recordbedrag van ruim 1 miljard euro geïnvesteerd in de uitbreiding van het steeds vollere stroomnet. Ondanks die forse investering ziet Stedin steeds meer knelpunten op het net. De netbeheerder herhaalt dat het noodzakelijk is de capaciteit van het net beter te benutten, bijvoorbeeld door tussen 16.00 en 21.00 uur minder stroom te gebruiken.
Stedin investeert ieder jaar meer in het stroomnet. Zo trok de netbeheerder in 2023 ruim 800 miljoen euro uit en het jaar daarvoor ruim 700 miljoen euro. De uitbreidingen zijn nodig omdat de vraag naar extra capaciteit snel stijgt door de verduurzaming, waarvoor mensen warmtepompen, laadpalen en zonnepanelen installeren. De netbeheerder verkortte vorig jaar de procedures voor het plaatsen van een transformatorhuisje van negen naar drie maanden door nauwer samen te werken met gemeenten. Maar het resultaat van die versnelling verwacht Stedin pas over een paar jaar echt te merken.
De netbeheerder legde vorig jaar ruim 1000 kilometer nieuwe kabels en installeerde 353 nieuwe transformatorhuisjes, ongeveer een derde meer dan in 2023. Transformatorhuisjes zetten hoge spanning van het elektriciteitsnet om naar lage spanning die geschikt is voor het stopcontact. Tot en met 2030 plaatst Stedin 5000 van deze huisjes bij, om meer ruimte op het net te maken voor nieuwe woningen, scholen en andere voorzieningen in een wijk.
Maatregelen
Stedin nam vorig jaar maatregelen in verschillende gebieden om overbelasting en eventuele uitval van het net te voorkomen. In deze gebieden is de vraag naar elektriciteit in de winter soms zo groot dat er een risico op stroomuitval is als de netbeheerder niets doet. Stedin zet dan de reservecapaciteit in. Normaal gesproken zetten netbeheerders deze capaciteit in bij onderhoud of grote storingen.
Volgens topman Koen Bogers worden kabels en transformatoren vaker zwaarder belast om nieuwe klanten nog aan te sluiten. Wel was het voor het eerst dat Stedin reservecapaciteit en aggregaten moest inzetten om ervoor te zorgen dat consumenten en bedrijven tijdens piekuren in de winter stroom hebben. "We halen alles uit de kast om iedereen van stroom te kunnen blijven voorzien", aldus Bogers, die wel waarschuwde voor meer stroomstoringen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten. De hoofdindex toonde daarmee wat herstel na de verliezen eerder deze week door de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. Veel omliggende landen kregen de afgelopen dagen met Iraanse tegenacties te maken. Ook op andere Europese beurzen leken beleggers weer voorzichtig in aandelen te willen stappen.
58 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De grote rederij Maersk vervoert voorlopig nog amper goederen vanuit en naar de Golfstaten. Alleen voor kritieke voedingsmiddelen, medicijnen en andere "essentiële goederen" maakt het Deense vervoersconcern een uitzondering. Door de oorlog in Iran en de regio zijn de risico's te groot geworden.
1 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De schade voor Nederlandse bedrijven die exporteren naar de Golfregio loopt al snel in de tientallen miljoenen. Dat stelt verladersvereniging evofenedex. In het Midden-Oosten zitten belangrijke knooppunten voor de zee- en luchtvaart. Vervoerders moeten nu uitwijken en leggen de rekening neer bij de bedrijven, stelt de verladersclub.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat nog niet stemmen over de handelsdeal met de VS. De stemming over een deel van het akkoord werd vorige week uitgesteld vanwege nieuwe algemene importheffingen vanuit de VS. Een meerderheid van de commissie vindt het nog altijd onduidelijk wat die heffingen betekenen voor de deal die de EU en de VS afgelopen zomer sloten.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Luchtvaartmaatschappij Air France schort vluchten van en naar Cuba enkele maanden op vanwege een brandstoftekort in dat land. Vanaf 29 maart vliegt de Franse maatschappij tijdelijk niet tussen Parijs en de Cubaanse hoofdstad Havana.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er vertrekken op 12 maart geen passagiersvluchten van Brussels Airport door een nationale staking. De luchthaven verwacht ook hinder voor binnenkomende vluchten. Belgische vakbonden organiseren volgende week donderdag een nationale actiedag tegen de maatregelen van de federale regering.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met een gemengd beeld geopend, na de koersverliezen een dag eerder. De aandacht van beleggers op Wall Street blijft uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten en de gevolgen van het conflict met Iran voor de energieprijzen, inflatie en economie.
2 uur geleden