Stedin investeert dit jaar bijna miljard in uitbreiding stroomnet
ROTTERDAM (ANP) - Netbeheerder Stedin, actief in het grootste deel van Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht, wil dit jaar voor 924 miljoen euro investeren in de uitbreiding van het steeds voller wordende stroomnet. Met de investering wil de netbeheerder 400 megawatt aan nieuw vermogen toevoegen, gelijk aan twee keer de stroomvoorziening van de stad Utrecht. Stedin benadrukt dat die uitbreiding alleen te realiseren is door samenwerking met onder meer gemeenten.
Stedin investeert ieder jaar meer in het stroomnet. Zo trok de netbeheerder in 2023 nog 825 miljoen euro uit, het jaar daarvoor 719 miljoen euro. De uitbreidingen zijn nodig omdat Stedin de vraag naar extra capaciteit snel ziet stijgen. Dat komt met name door de verduurzaming, waarvoor mensen warmtepompen, laadpalen en zonnepanelen installeren. De netbeheerder verwacht dat de komende jaren twee op de drie straten in Nederland open zullen moeten voor werkzaamheden.
Om het nieuwe vermogen toe te voegen, moeten 700 kilometer nieuwe kabels de grond in en ongeveer 400 nieuwe transformatorhuisjes worden geplaatst. Daarnaast zal Stedin dit jaar ook dertig grote verdeelstations bouwen en verbouwen. Het bouwen van zo'n station kan volgens de netbeheerder in drie jaar gebeuren. De voorbereidingen nemen echter meer tijd in beslag, soms wel zeven jaar.
Dat proces kan sneller, iets waar Stedin over praat met gemeenten. Bijvoorbeeld als het gaat over het wijzigen van bestemmingsplannen. "De versnelling is alleen mogelijk als we bereid zijn om al vroegtijdig plannen met elkaar te delen. Denk aan de komst van een nieuwbouwwijk of een bedrijventerrein waarvoor de stroomvraag enorm toeneemt", legt operationeel topvrouw Trudy Onland van Stedin uit.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten gesloten. Netflix stond echter bij de verliezers op Wall Street. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen.
9 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, voert gesprekken over een aandelenverkoop door insiders waarbij de onderneming gewaardeerd zou worden op 800 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen.
10 uur geledenLUDWIGSHAFEN (ANP/DPA) - De topman van het Duitse chemieconcern BASF ziet geen tekenen van de-industrialisatie van Duitsland ondanks de moeilijke marktomstandigheden voor veel Duitse industriebedrijven. Dat zei bestuursvoorzitter Markus Kamieth van het grootste chemiebedrijf ter wereld in een interview met zakenkrant Handelsblatt. Eerder deze week zei de invloedrijke lobbygroep BDI nog dat de neergang van de industrie structureel begint te worden.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag vrijwel onveranderd het weekend ingegaan. Zorgtechnologiebedrijf Philips was koploper in de hoofdindex na het flinke koersverlies een dag eerder. Shell stond juist bij de grootste dalers na een adviesverlaging voor het olie- en gasconcern.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De boete van 120 miljoen euro van de Europese Commissie voor socialemediaplatform X is opgelegd omdat het bedrijf van Elon Musk "succesvol" is. Dat zei voorzitter Brendan Carr van de Amerikaanse concurrentiewaakhond Federal Communications Commission (FCC).
14 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Vanuit de EU klinken positieve geluiden dat de Europese Commissie X een boete geeft voor het niet naleven van regels van de Digital Services Act (DSA). Het is voor het eerst dat de EU een boete geeft voor het niet naleven van deze wet. X krijgt de boete onder meer vanwege misleiding over blauwe vinkjes.
15 uur geledenNEW YORK (ANP) - Netflix stond vrijdag bij de verliezers op de beurzen in New York. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen. De overname, die in contanten en aandelen wordt betaald, waardeert Warner Bros. Discovery op 82,7 miljard dollar, inclusief schulden. Het aandeel Netflix zakte 2,6 procent en Warner Bros. Discovery steeg 2,8 procent.
16 uur geleden