Stedin investeert dit jaar bijna miljard in uitbreiding stroomnet
ROTTERDAM (ANP) - Netbeheerder Stedin, actief in het grootste deel van Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht, wil dit jaar voor 924 miljoen euro investeren in de uitbreiding van het steeds voller wordende stroomnet. Met de investering wil de netbeheerder 400 megawatt aan nieuw vermogen toevoegen, gelijk aan twee keer de stroomvoorziening van de stad Utrecht. Stedin benadrukt dat die uitbreiding alleen te realiseren is door samenwerking met onder meer gemeenten.
Stedin investeert ieder jaar meer in het stroomnet. Zo trok de netbeheerder in 2023 nog 825 miljoen euro uit, het jaar daarvoor 719 miljoen euro. De uitbreidingen zijn nodig omdat Stedin de vraag naar extra capaciteit snel ziet stijgen. Dat komt met name door de verduurzaming, waarvoor mensen warmtepompen, laadpalen en zonnepanelen installeren. De netbeheerder verwacht dat de komende jaren twee op de drie straten in Nederland open zullen moeten voor werkzaamheden.
Om het nieuwe vermogen toe te voegen, moeten 700 kilometer nieuwe kabels de grond in en ongeveer 400 nieuwe transformatorhuisjes worden geplaatst. Daarnaast zal Stedin dit jaar ook dertig grote verdeelstations bouwen en verbouwen. Het bouwen van zo'n station kan volgens de netbeheerder in drie jaar gebeuren. De voorbereidingen nemen echter meer tijd in beslag, soms wel zeven jaar.
Dat proces kan sneller, iets waar Stedin over praat met gemeenten. Bijvoorbeeld als het gaat over het wijzigen van bestemmingsplannen. "De versnelling is alleen mogelijk als we bereid zijn om al vroegtijdig plannen met elkaar te delen. Denk aan de komst van een nieuwbouwwijk of een bedrijventerrein waarvoor de stroomvraag enorm toeneemt", legt operationeel topvrouw Trudy Onland van Stedin uit.
Meer uit Financieel
ANTWERPEN (ANP/BELGA) - De eerste gereinigde schepen zijn zaterdagnacht en zondagochtend vertrokken uit containerterminals van de haven van Antwerpen na het olielek. Dat meldt het Antwerpse havenbedrijf in een update. De opruimwerkzaamheden zijn na het olielek in het Deurganckdok nog volop aan de gang.
6 uur geledenDUBLIN (ANP/RTR) - De Ierse politie heeft zondag een einde gemaakt aan de protestactie met vrachtwagens en tractoren in hoofdstad Dublin na dagenlange demonstraties tegen de sterk gestegen brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Door die protesten werd het verkeer in delen van het centrum van Dublin geblokkeerd.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran verwacht dat de beschadigde olieraffinage- en distributiecapaciteit van het land binnen twee maanden weer grotendeels hersteld zal zijn. Dat heeft de Iraanse plaatsvervangend minister voor Olie zondag gezegd. Herstelwerkzaamheden zijn gaande aan energiefaciliteiten die zijn beschadigd door aanvallen.
10 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft de transportcapaciteit van de belangrijke oost-westelijke oliepijpleiding in het land volledig hersteld. Die capaciteit werd verminderd door een aanval op een pompstation van de pijpleiding. Volgens het Saudische energieministerie is de transportcapaciteit weer terug op ongeveer 7 miljoen vaten olie per dag.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het is verstandig dat het Nederlandse kabinet nog niet meteen een pakket maatregelen heeft aangekondigd om de energie- en brandstofrekening van huishoudens te verlagen. Dat heeft de Nederlandse bestuurder van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij gezegd in gesprek met het ANP. Volgens hem is de keuze van het kabinet tot nu toe in lijn met het advies van het IMF: ga niet te snel.
12 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Piloten van luchtvaartmaatschappij Lufthansa gaan maandag en dinsdag staken, heeft vakbond Cockpit aangekondigd. De piloten staken voor een betere pensioensregeling en een nieuwe cao. Ook personeel van dochterondernemingen CityLine en Eurowings doet mee aan de actie, net als Lufthansa Cargo.
1 dag geledenDUBLIN (ANP) - Twee op de drie tankstations in Ierland zitten zaterdag aan het eind van de dag vermoedelijk zonder brandstof als de blokkades in het land aanhouden. Daarvoor waarschuwt de Ierse brancheorganisatie voor brandstoffenleveranciers bij de publieke omroep RTE. Sinds dinsdag vinden protestacties in Ierland plaats, waarbij onder meer brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij worden geblokkeerd.
1 dag geleden