Steden zien toename carnavalsvierders en nemen maatregelen
MAASTRICHT (ANP) - Steden waar carnaval groots wordt gevierd, zien de laatste jaren een toename van het aantal bezoekers. Zo is het in Maastricht, Tilburg en Breda steeds drukker, komt naar voren uit een rondgang van het ANP. De gemeenten treffen daarom extra maatregelen om de hossende carnavalsvierders voldoende ruimte te kunnen bieden.
In Maastricht was het vorig jaar op bepaalde momenten op sommige plekken te druk. Hoewel de gemeente geen exacte cijfers heeft van het aantal bezoekers, waren er naar schatting zo'n 20 tot 30 procent meer feestgangers dan voor de coronacrisis. "Met name op vrijdag en zondag is het druk in de stad", zegt een woordvoerder. Daarom gelden dit jaar maatregelen die voor meer ruimte moeten zorgen, zoals het plaatsen van bierwagens of eetkramen op andere plekken, een parkeerverbod voor fietsen in kleine straatjes en extra regels voor grote carnavalskarren.
Ook in Tilburg, tijdens carnaval de Kruikenstad genoemd, ziet de gemeente dat het de afgelopen twee jaar drukker is geworden. "De verwachting is dat deze lijn dit jaar ook doorzet", zegt een woordvoerster. Daarom staan er onder meer hekken om de pleinen en zijn er dit jaar extra toiletvoorzieningen en afvalplekken.
Afgezet
In Breda (Kielegat) neemt het aantal carnavalsvierders ook toe. Daarom wordt bijvoorbeeld de drukte gespreid door meer feestpleinen in te richten, meldt een woordvoerster van de gemeente.
Ook het carnaval in Den Bosch (Oeteldonk) is populair. "We zien dat het op sommige dagen, met name zaterdag en zondag, zeer druk is in bepaalde gebieden", zegt een woordvoerder van de gemeente. Daarom werden vorig jaar bepaalde gebieden uit voorzorg afgezet om de drukte beheersbaar te houden. Een speciale adviesgroep, met onder meer de gemeente, de Oeteldonksche Club, horeca en bewoners, gaat kijken hoe "het unieke carnaval van Oeteldonk kan blijven bestaan".
Dreigingsniveau
In Eindhoven (Lampegat) is het volgens een woordvoerder ieder jaar "gezellig druk" met bezoekers van binnen en buiten de stad. Met name op zaterdag - de dag van de optocht - worden de bezoekersstromen goed in de gaten gehouden.
Sinds december heeft de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) het dreigingsniveau verhoogd waardoor de kans op een aanslag "reëel is". Daarom zet het Limburgse Sittard extra blokkades neer in de stad, laat een woordvoerster weten. Breda en Den Bosch zetten al maximaal in op veiligheid, Maastricht en Eindhoven doen hierover geen mededelingen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Schrijver Anja Meulenbelt krijgt de P.C. Hooft-prijs 2026 voor haar beschouwend proza. Ze krijgt 60.000 euro, die hoort bij de belangrijke literaire oeuvreprijs voor een Nederlandse schrijver.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Stint-ondernemers Edwin Renzen en Peter Noorlander hebben woensdag in de rechtbank toegegeven dat zij onjuiste informatie hebben opgenomen in gebruikershandleidingen. Zo schreven zij dat de elektrische bolderkar voldeed aan Europese veiligheidsrichtlijnen, terwijl dit niet klopte. Ook in een aanvraag bij het ministerie van Infrastructuur meldden zij volgens het Openbaar Ministerie ten onrechte dat de Stint voldeed aan de benodigde veiligheidseisen. Het OM verdenkt de bedrijven van het tweetal van onder meer valsheid in geschrifte.
1 uur geledenUITWIJK (ANP) - In het dorpje Uitwijk in de gemeente Altena is vogelgriep vastgesteld op een vleeskuikenbedrijf. Alle kuikens op de locatie in Noord-Brabant worden gedood.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regionale omroepen zijn vanaf 2026 live te volgen op NPO Start, de streamingdienst van de publieke omroep. Minister Gouke Moes (Media, BBB) heeft hiertoe besloten, omdat hij het belangrijk vindt dat regionale publieke omroepen "voor iedereen beter vindbaar en zichtbaar zijn". De demissionaire bewindsman gaat daarom ook de Mediawet aanpassen, schrijft hij in een Kamerbrief.
3 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Iets meer dan 2,25 miljoen mensen hebben dit najaar een vaccinatie tegen het coronavirus gekregen. Dat meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). De opkomst is iets lager dan vorig jaar, toen er ruim 2,5 miljoen prikken werden gezet tijdens de najaarsronde. Het jaar daarvoor, in 2023, kregen ruim 2,7 miljoen mensen een coronavaccinatie.
3 uur geledenHOORN (ANP) - Acteur en komiek Hans Otjes is overleden. Hij stierf maandag op 78-jarige leeftijd in zijn woonplaats Hoorn, heeft zijn familie woensdag bekendgemaakt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe undercoverteam van de politie heeft een "valse start" gemaakt. Dat staat in een rapport van een commissie onder leiding van Winnie Sorgdrager. De commissie ziet een kans dat fouten uit het verleden zich herhalen.
3 uur geleden