Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Steden: structurele bevoegdheid om huizen te sluiten noodzakelijk

Steden: structurele bevoegdheid om huizen te sluiten noodzakelijk

UTRECHT/AMSTERDAM (ANP) - Het sluiten van een woning na een explosie of beschieting is een ingrijpend middel, maar gezien de impact op de omgeving is het noodzakelijk dat gemeenten daar meer bevoegdheden voor krijgen. De grote steden, Utrecht, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, pleitten hier al eerder voor en dinsdagmiddag stemde de Tweede Kamer in met een wetsvoorstel waarmee burgemeesters makkelijker woningen kunnen sluiten bij (dreigend) geweld.

Uit een rondvraag in de steden komt naar voren dat in Utrecht dit jaar vier woningen zijn gesloten en in Amsterdam één huis, na twee explosies. "In de praktijk houden explosies of beschietingen gericht op een specifieke woning op nadat het pand is gesloten", zegt een woordvoerster van de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema.

In het hele land is sprake van een toename van het aantal dreigingen met extreem geweld, zegt een woordvoerder van burgemeester Sharon Dijksma van Utrecht. "Conflicten worden uitgevochten in woonwijken, soms op klaarlichte dag en niet alleen meer gericht op de persoon zelf, maar ook op zijn of haar familieleden. Met alle risico's en gevolgen voor de buurt van dien."

Tientallen incidenten

Eerder deze maand schreven de vier grote steden in een brief aan de Kamer dat het gaat om tientallen incidenten per stad op jaarbasis. "Jonge uitvoerders worden geronseld om 'klusjes op te knappen' zoals het plaatsen van een explosief. Dit levert een groot gevaar op voor bewoners, omwonenden en passanten", staat in de brief. "Uit de praktijk blijkt dat het geweld gericht op specifieke panden niet altijd beperkt blijft tot een incident."

Tot nu toe sloten burgemeesters woningen aan de hand van een noodbevel. "De wettelijke basis waarop panden nu gesloten worden, is enkel bedoeld voor noodgevallen en niet voor structurele problemen, zoals dit huidige fenomeen van explosies en beschietingen in woonwijken", zegt de woordvoerder van Dijksma.

Bewoners kunnen vaak terecht bij familie of vrienden, aldus de woordvoerster van Halsema. Lukt dat niet, dan is er maatschappelijke opvang. "In veel gevallen willen bewoners die getroffen worden door herhaaldelijk geweld verhuizen." Ze erkent dat niet valt uit te sluiten dat het probleem zich verplaatst als mensen hun woning moeten verlaten. "Mede doordat het vermoedelijke doelwit elders verblijft." De woordvoerder van Dijksma zegt hierover: "Mocht er op een nieuwe locatie toch sprake zijn van een dreiging dan worden daar de nodige maatregelen genomen."

Meer uit Binnenland

Campagne tegen explosies roept op sneller vreemde zaken te melden

ROTTERDAM (ANP) - Een nieuwe campagne tegen aanslagen met explosieven moet ervoor zorgen dat verdachte situaties sneller worden gemeld. Want volgens Meld Misdaad Anoniem helpt dat de explosies tegen te gaan.

20 minuten geleden
Tientallen grondmedewerkers KLM leggen werk neer op Schiphol

SCHIPHOL (ANP) - Tientallen grondmedewerkers van KLM hebben woensdagochtend op Schiphol het werk neergelegd, ziet een ANP-verslaggever die aanwezig is op de luchthaven. Het personeel staakt van 08.00 tot 12.00 uur uit onvrede over een cao-akkoord tussen de luchtvaartmaatschappij en drie andere vakbonden. KLM heeft uit voorzorg ongeveer honderd vluchten geschrapt door de werkonderbreking.

32 minuten geleden
Zware brand in loods in Limburgse Brunssum

BRUNSSUM (ANP) - In de Boschstraat in Brunssum woedt in een loods een zware brand. De eerste melding van de brand kwam dinsdagavond om 20.15 uur binnen. Toen de brandweer bij de loods aankwam, sloegen de vlammen metershoog uit het dak, waardoor er alleen van buitenaf geblust kon worden, meldt de Veiligheidsregio Zuid-Limburg. Het is nog onbekend wat de brand in de loods heeft veroorzaakt.

4 uur geleden
Brand bij Domino's in Heiloo door opladende accu's

HEILOO (ANP) - In een filiaal van pizzaketen Domino's in Heiloo is in de nacht van dinsdag op woensdag een brand uitgebroken. Meerdere omwonenden moesten hun huizen verlaten, meldt de Veiligheidsregio Noord-Holland.

5 uur geleden
Politie onderzoekt brand woning Rotterdam door mogelijk explosief

ROTTERDAM (ANP) - De politie van Rotterdam doet onderzoek naar een brand die is ontstaan op de Verschoorstraat in Rotterdam-Zuid. Voorafgaand aan de brand werd om 23.30 uur een knal gehoord. Er is een onderzoek gestart naar de mogelijke oorzaak van de brand, meldt de politie op X.

6 uur geleden
De Jong: veiligheid vrouwen in troonrede bijzonder en bitterzoet

DEN HAAG (ANP) - Het is "ontzettend bijzonder - en tegelijk bitterzoet - dat de veiligheid van meisjes en vrouwen in de troonrede wordt benoemd", zei campagneleider Danique de Jong van de inmiddels beëindigde crowdfundingactie 'Wij eisen de nacht op' dinsdag. Ze reageerde daarmee op de woorden van de koning, die in de rede had gezegd dat het onacceptabel is dat meisjes en vrouwen zich op straat onveilig voelen.

10 uur geleden
Zangeres en actrice Joke Bruijs (73) overleden

WASSENAAR (ANP) - Joke Bruijs is op 73-jarige leeftijd overleden. Dat heeft haar management dinsdag aan het ANP bevestigd. Het overlijden volgt niet lang na de dood van haar ex-man Gerard Cox, die eerder deze maand overleed. Ze heeft besloten haar lichaam ter beschikking van de wetenschap te stellen en er zal dus geen uitvaart zijn.

13 uur geleden