Statushouders zoveel mogelijk in hotels, ook zonder fiat gemeenten
DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) gaat statushouders in de asielopvang zoveel mogelijk in hotels plaatsen in de buurt van het azc waar ze nu verblijven, zonder dat er per se instemming is van de betrokken gemeenten. Het COA zegt donderdag een landelijke actie te zijn begonnen om de druk op de asielopvang te verminderen.
Het COA meldt dat de statushouders - die een verblijfsvergunning hebben en dus al recht hebben op een woning - "in kleine aantallen" in de hotels worden geplaatst. In sommige gemeenten gebeurt dat overigens al. Het COA zegt te handelen "in opdracht van het Rijk en na instemming van de commissarissen van de Koning". Voor het plaatsen van statushouders in hotels is formeel geen toestemming van gemeenten nodig, omdat ze rechtmatig in Nederland zijn. Bij asielzoekers ligt dat anders.
De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) zegt op de hoogte te zijn van de plannen voor statushouders. Volgens de belangenvereniging is het "wel zo netjes" om gemeenten van tevoren te informeren, laat een woordvoerder weten. Het COA zegt dat dat ook gebeurt.
Overvallen
Rond de 10.000 plekken in de asielopvang worden momenteel bezet door statushouders, voor wie gemeenten al een woning hadden moeten regelen. Maar mede door het woningtekort lukt het gemeenten niet om aan die taakstelling te voldoen.
De Zuid-Hollandse gemeente Krimpenerwaard meldt donderdag dat het COA "onverwachts" vanaf volgende week twintig statushouders onderbrengt in een hotel in Lekkerkerk. "De gemeente heeft geen invloed gehad op dit besluit van het COA", zegt burgemeester Hans Beenakker. Castricum meldde vorige week al te zijn "overvallen" door de plaatsing van statushouders in een hotel in de Noord-Hollandse gemeente.
Noodopvanglocaties
Of alle 10.000 mensen naar hotels worden verplaatst en op welke termijn dat gebeurt, is niet bekendgemaakt. Het COA meldt dat de opvangplekken die vrijkomen, worden ingezet voor asielzoekers die nu in azc's zitten die sluiten.
Begin deze maand deed demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) al een dringend beroep op gemeenten om hotels beschikbaar te stellen. Hotels worden nu ook al gebruikt om de ergste nood in de asielopvang te dempen. Zo worden ze gebruikt als noodopvanglocaties en in sommige zitten al statushouders.
Meer uit Binnenland
VLISSINGEN (ANP) - De evacuatie van drie opvarenden van het cruiseschip Hondius vindt "naar alle waarschijnlijkheid" woensdag plaats. Dat laat cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions weten. Het gaat om twee zieke bemanningsleden en een persoon die een relatie had met een Duitse opvarende die is overleden.
44 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn medeleven uitgesproken met landgenoten die vastzitten op het Nederlandse cruiseschip Hondius. "We werken nauw samen met internationale partners om de Britse staatsburgers aan boord te ondersteunen en we stellen plannen op voor hun veilige doorreis", schreef hij op X.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.
3 uur geledenGENÈVE (ANP) - Hulpverleners zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) bezig met het weghalen van twee ernstig zieke patiënten van het Nederlandse cruiseschip Hondius, om ze vervolgens over te brengen naar Nederland voor behandeling. De zieken verkeren volgens infectieziektendirecteur Maria Van Kerkhove in stabiele toestand. Op het schip was een uitbraak van het hantavirus.
4 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - Voor het Vrijheidsdefilé in Wageningen stonden dinsdagmiddag de toeschouwers weer "rijen dik" mee te kijken, zegt een woordvoerder van de organisatie Wageningen45. Naast veteranen uit de Tweede Wereldoorlog liepen er ook militairen uit 25 landen mee met de militaire optocht, aldus de organisatie.
4 uur geledenMADRID (ANP) - Een team van epidemiologen gaat dinsdagmiddag het cruiseschip Hondius inspecteren. "Dit zal helpen bij beslissingen over de repatriëringsprocessen en de route van het schip", meldt het Spaanse ministerie van Volksgezondheid na overleg met de Wereldgezondheidsorganisatie.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Valt er vandaag écht iets te vieren? Die vraag stond centraal in de 5 meilezing die schrijver en presentator Splinter Chabot dinsdag uitsprak in de Domkerk in Utrecht. Volgens Chabot nemen donkerte, verharding en verruwing in onze samenleving en in de wereld verder toe. Ook vraagt hij zich af hoe vrij mensen zijn als ze voorzichtig moeten zijn met het ophangen van een regenboogvlag of Palestijnse vlag en hoeveel vrijheid er is als uit onderzoek blijkt dat het antisemitisme toeneemt.
7 uur geleden