
Stationschef opgepakt na treinongeluk in Griekenland
LARISSA (ANP/AFP) - De Griekse politie heeft de stationschef van Larissa opgepakt, na het treindrama waarbij zeker veertig mensen zijn omgekomen en tientallen gewond zijn geraakt. De politie zegt nog niet waar de stationschef van beschuldigd wordt, maar waarschijnlijk wordt hij verantwoordelijk gehouden voor de frontale botsing van de twee treinen, die op hetzelfde spoor reden.
Het is nog onduidelijk hoe het ongeluk tussen een vrachttrein en een passagierstrein met ruim 350 mensen aan boord precies heeft kunnen gebeuren. Er was wel een dubbel spoor op het traject van de botsing, maar daar maakten de twee treinen geen gebruik van. Het lijkt erop dat er een menselijke fout is gemaakt bij de verkeersleiding, waardoor ze op hetzelfde spoor op elkaar botsten.
Een werknemer van het Griekse spoor zegt tegen de krant Kathimerini dat er al langer problemen zijn met de veiligheidsmaatregelen die dit soort ongelukken hadden moeten voorkomen. Hij zegt dat de automatische seinen al een tijd niet werken en dat de veiligheid dus alleen door mensen moet worden gecontroleerd. Vakbonden zouden al sinds 2018 vragen om een nieuw bedieningssysteem.
Privatisering en winst
Uit woede over het drama heeft een overkoepelde beweging van uiterst linkse groepen, Antarsya, opgeroepen tot een betoging voor het hoofdkantoor van Hellenic Train om 17.30 uur (onze tijd). De betogers zouden dan naar het parlementsgebouw gaan. De beweging houdt de privatisering van het spoor tijdens eerdere regeringen verantwoordelijk voor het treinongeluk ten noorden van Larissa. "Ze stelden balansen boven mensenlevens, winsten boven veiligheid (...) en hun verantwoordelijkheid is vanzelfsprekend."
Bij de conservatief liberale krant Kathimerini wordt de privatisering ook in verband gebracht met falende spoorwegen. De krant wijdt een stukje aan treinongelukken in Groot-Brittannië na de privatisering daar in de tweede helft van de jaren 90. Er zouden overeenkomsten bestaan met de Griekse spoorwegen en het ongeluk van woensdagmorgen. "Ook daar (Groot-Brittannië) werd het spoor geprivatiseerd terwijl er constant geklaagd wordt over slecht onderhoud van het netwerk en treinen en lange vertragingen. De privatisering van British Rail werd gekenmerkt door vier ernstige ongevallen die de publieke opinie schokten. De grootste hiervan vond plaats op 5 oktober 1999 in Ladbroke Grove, bij de uitgang van Paddington Station in Londen, waarbij ruim dertig doden vielen en 245 gewond raakten."
Meer uit Buitenland
CAÏRO (ANP/RTR/AFP) - Het overleg over een bestand in de Gazastrook stuit op obstakels, zeggen Israëlische en Palestijnse bronnen tegen persbureau Reuters. Er zou onder meer onenigheid zijn over de vraag hoever de Israëlische krijgsmacht zich moet terugtrekken. Ook wordt naar verluidt gediscussieerd over kwesties rond humanitaire hulpverlening en garanties over het beëindigen van de oorlog.
2 uur geledenPYONGYANG (ANP/BLOOMBERG/DPA) - De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov is zijn bezoek aan Noord-Korea begonnen met een ontmoeting met zijn ambtgenoot Choe Son-hui, berichten Russische staatsmedia. Hij noemde de relatie tussen beide landen een "onoverwinnelijke broederschap".
2 uur geledenANKARA (ANP/RTR/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan stelt dat een nieuw hoofdstuk is aangebroken voor zijn land omdat de Koerdische Arbeiderspartij (PKK) is begonnen met een ontwapeningsproces. De eerste wapens werden vrijdag symbolisch vernietigd, een belangrijke stap richting beëindiging van het conflict met de Turkse staat.
3 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Oekraïne is in de nacht van vrijdag op zaterdag opnieuw het doelwit geworden van een grote Russische aanval, meldt president Volodymyr Zelensky. Er zijn volgens hem zeker twee doden en ongeveer twintig gewonden gevallen. Hij roept op tot sancties tegen Rusland en meer hulp voor de verdediging van zijn land.
4 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Een rechter in Los Angeles heeft immigratiedienst ICE verboden daar mensen zonder reden aan te houden voor ondervraging. Mensenrechtenorganisaties hadden een zaak aangespannen, omdat agenten van ICE zouden selecteren op onder meer huidskleur en spreektaal.
7 uur geledenRAMALLAH (ANP/RTR) - Een Palestijns-Amerikaanse man uit Florida is volgens zijn familie op de Westelijke Jordaanoever doodgeslagen door Israëlische kolonisten. Ook het Palestijnse persbureau WAFA bericht over het incident, op basis van medische bronnen in het gebied.
7 uur geledenKYIV(ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten gaan verder met het leveren van wapens aan Oekraïne. President Volodymyr Zelensky zei vrijdag daarover toezeggingen te hebben gekregen. "Volgens alle berichten zijn de wapenleveringen hervat", aldus de president in een videoboodschap.
17 uur geleden