Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Statiegeld van 15 cent op blikjes gaat zaterdag officieel in

Statiegeld van 15 cent op blikjes gaat zaterdag officieel in

DEN HAAG (ANP) - Vanaf zaterdag zit er 15 eurocent statiegeld op het gros van de blikjes bier, fris en andere dranken. Die blikjes zijn voorzien van een speciaal statiegeldlogo en kunnen worden ingeleverd bij onder meer grote supermarkten en tankstations langs snelwegen waar consumenten dat statiegeld dan terug kunnen krijgen. Om het statiegeld op blik onder de publieke aandacht te brengen komt er een voorlichtingscampagne.

Bij een PLUS-supermarkt in Almere werd maandag al de aftrap gegeven voor het statiegeld op blikjes toen een klant symbolisch het eerste blikje inleverde. Sindsdien zijn de inzamelpunten verspreid over het land ook al operationeel, waardoor het de afgelopen dagen eveneens technisch mogelijk was om daar blikjes in te leveren. Maar heel druk was het nog niet, laat een woordvoerster van Albert Heijn weten.

Daarbij speelt mee dat niet gelijk alle blikjes in winkels zijn voorzien van een statiegeldlogo. Winkels moeten eerst oude voorraden wegwerken. Er zal dus een overgangsperiode zijn voordat alle blikjes statiegeld hebben. Een paar merken zoals Schweppes hebben al wel blikjes met een statiegeldlogo in omloop gebracht en die blikjes kunnen dus al worden ingeleverd bij automaten. Die automaten zijn voorzien van een speciale sticker waarop wordt gewezen op statiegeld op blikjes.

De verwachting is dat de toestroom van mensen die blikjes willen inleveren in de komende weken geleidelijk toeneemt. Er komt nu ook een reclamecampagne op tv, radio, online en via abri's om mensen te attenderen op de invoering van statiegeld op blik. De blikjes moeten wel niet al te veel beschadigd of gedeukt zijn, want anders kan de innamemachine de barcode voor statiegeld niet lezen en worden ze niet geaccepteerd.

Door de invoering van statiegeld op blikjes moet worden voorkomen dat ze als zwerfafval op straat en in de natuur terechtkomen. Jaarlijks worden ongeveer 2,5 miljard blikjes op de Nederlandse markt gebracht, waarvan er naar schatting elk jaar 150 miljoen in de natuur belanden. Er zat al 15 cent statiegeld op kleine plastic flesjes en 25 cent op grote plastic flessen.

De overheid wil dat minstens 90 procent van de blikjes en plastic flessen met statiegeld worden ingeleverd om te kunnen worden gerecycled. Er zijn in totaal 27.000 innamepunten in Nederland, waaronder ook bij sportverenigingen, bioscopen en op grote NS-treinstations. Bedrijven die zich bezig houden met bedrijfscatering, zoals Gaasbeek Automaten Service en Sligro, zijn veelal eveneens inleverpunt voor hun zakelijke klanten.

Meer uit Binnenland

Uitvaart Sonja Barend in besloten kring

HILVERSUM (ANP) - De uitvaart van de zaterdag overleden Sonja Barend vindt in besloten kring plaats. Dat meldt omroep BNNVARA aan het ANP. De plaats en datum van de uitvaart zijn niet bekend.

24 minuten geleden
Gelekte olie uit Antwerpse haven dringt Zeeuwse natuur binnen

ANTWERPEN (ANP) - In Zeeuwse natuurgebieden aan de grens met België dreigt een milieuramp te ontstaan. Medewerkers van beheerder Het Zeeuwse Landschap hebben op diverse plekken olie aangetroffen en ook enkele besmeurde vogels gezien, onder meer in het Verdronken Land van Saeftinghe. Dat is een moeilijk begaanbaar getijdengebied op de grens van Nederland en België waar dagelijks water in en uit stroomt. Eind vorige week lekte in de Antwerpse haven zware stookolie in het water bij het tanken van een schip.

1 uur geleden
AZC Hardenberg nog altijd open, dwangsom boven miljoen euro

HARDENBERG (ANP) - Het asielzoekerscentrum in Hardenberg is nog steeds in gebruik, ruim een maand nadat de Overijsselse gemeente had geëist dat de opvang zou sluiten. In het weekeinde is één bewoner overgebracht naar een andere plek. Daardoor zitten er maandag nog 280 mensen in het gebouw. Het totale bedrag aan dwangsommen is opgelopen tot boven de 1 miljoen euro.

1 uur geleden
Honderden meldingen van kikkerdril, ondanks 'terugval' in maart

WAGENINGEN (ANP) - Bij de landelijke kikkerdriltelling zijn dit jaar 616 waarnemingen doorgegeven aan kenniscentrum RAVON. De meeste kikkerdrilmeldingen kwamen uit de provincie Gelderland, meldt natuurwebsite Nature Today. Daarna volgen Zuid-Holland en Noord-Brabant.

2 uur geleden
Hack bij Booking.com, boekingsinformatie klanten ingezien

AMSTERDAM (ANP) - Boekingssite Booking.com laat weten dat "onbevoegde derden" toegang hebben gekregen tot boekingsinformatie van klanten. Sommige klanten van Booking.com ontvingen zondag een mail over een mogelijk gegevenslek. Het bedrijf bevestigt zondagavond dat er dus gegevens zijn ingezien.

13 uur geleden
BNNVARA komt met extra uitzendingen ter ere van Sonja Barend

HILVERSUM (ANP) - BNNVARA komt zondag met twee extra uitzendingen ter ere van Sonja Barend, heeft de omroep laten weten. Eerder op de dag werd bekendgemaakt dat de televisiepersoonlijkheid op 86-jarige leeftijd is overleden.

15 uur geleden
Marielle Tweebeeke: Sonja Barend grondlegger van het tv-interview

HILVERSUM (ANP) - Sonja Barend heeft "ontzettend veel" betekend voor het televisie-interview, zegt Nieuwsuur-presentator Marielle Tweebeeke naar aanleiding van het overlijden van de talkshowpresentatrice. Zondag werd bekend dat Barend zaterdag op 86-jarige leeftijd is overleden.

15 uur geleden