Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Statiegeld van 15 cent op blikjes gaat zaterdag officieel in

Statiegeld van 15 cent op blikjes gaat zaterdag officieel in

DEN HAAG (ANP) - Vanaf zaterdag zit er 15 eurocent statiegeld op het gros van de blikjes bier, fris en andere dranken. Die blikjes zijn voorzien van een speciaal statiegeldlogo en kunnen worden ingeleverd bij onder meer grote supermarkten en tankstations langs snelwegen waar consumenten dat statiegeld dan terug kunnen krijgen. Om het statiegeld op blik onder de publieke aandacht te brengen komt er een voorlichtingscampagne.

Bij een PLUS-supermarkt in Almere werd maandag al de aftrap gegeven voor het statiegeld op blikjes toen een klant symbolisch het eerste blikje inleverde. Sindsdien zijn de inzamelpunten verspreid over het land ook al operationeel, waardoor het de afgelopen dagen eveneens technisch mogelijk was om daar blikjes in te leveren. Maar heel druk was het nog niet, laat een woordvoerster van Albert Heijn weten.

Daarbij speelt mee dat niet gelijk alle blikjes in winkels zijn voorzien van een statiegeldlogo. Winkels moeten eerst oude voorraden wegwerken. Er zal dus een overgangsperiode zijn voordat alle blikjes statiegeld hebben. Een paar merken zoals Schweppes hebben al wel blikjes met een statiegeldlogo in omloop gebracht en die blikjes kunnen dus al worden ingeleverd bij automaten. Die automaten zijn voorzien van een speciale sticker waarop wordt gewezen op statiegeld op blikjes.

De verwachting is dat de toestroom van mensen die blikjes willen inleveren in de komende weken geleidelijk toeneemt. Er komt nu ook een reclamecampagne op tv, radio, online en via abri's om mensen te attenderen op de invoering van statiegeld op blik. De blikjes moeten wel niet al te veel beschadigd of gedeukt zijn, want anders kan de innamemachine de barcode voor statiegeld niet lezen en worden ze niet geaccepteerd.

Door de invoering van statiegeld op blikjes moet worden voorkomen dat ze als zwerfafval op straat en in de natuur terechtkomen. Jaarlijks worden ongeveer 2,5 miljard blikjes op de Nederlandse markt gebracht, waarvan er naar schatting elk jaar 150 miljoen in de natuur belanden. Er zat al 15 cent statiegeld op kleine plastic flesjes en 25 cent op grote plastic flessen.

De overheid wil dat minstens 90 procent van de blikjes en plastic flessen met statiegeld worden ingeleverd om te kunnen worden gerecycled. Er zijn in totaal 27.000 innamepunten in Nederland, waaronder ook bij sportverenigingen, bioscopen en op grote NS-treinstations. Bedrijven die zich bezig houden met bedrijfscatering, zoals Gaasbeek Automaten Service en Sligro, zijn veelal eveneens inleverpunt voor hun zakelijke klanten.

Meer uit Binnenland

Milieuclubs vinden energiemaatregelen kabinet niet genoeg

DEN HAAG (ANP) - De energiemaatregelen van het kabinet doen nauwelijks iets aan het verminderen van de afhankelijkheid van olie en gas, vindt Milieudefensie. "Als dit het is, dan blijft het kabinet water naar de zee dragen", zegt directeur Donald Pols. Volgens Natuur & Milieu biedt het pakket voor de langere termijn "nog weinig houvast voor echte verduurzaming en afbouw van fossiele brandstoffen".

2 uur geleden
Meisje doodgestoken in woning Blerick, man en vrouw vast

BLERICK (ANP) - Een meisje is maandagochtend omgekomen door een steekincident in een woning aan de Elzenstraat in het Limburgse Blerick, meldt de politie. Een man en vrouw, de bewoners van het pand, zijn opgepakt.

6 uur geleden
RIVM stelt voor sigarettenfilters te verbieden om microplastics

BILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) oppert een verbod op de filters van sigaretten. Volgens het instituut komen er dan minder zogeheten microplastics in het milieu, terwijl het geen verschil zou maken voor de gezondheid van rokers.

8 uur geleden
Massaclaim gestart tegen Odido om privacyschending

AMSTERDAM (ANP) - Privacystichting Consumers United in Court (CUIC) is maandag een collectieve procedure gestart tegen Odido. Dit vanwege een recent lek waarbij data van ruim zes miljoen Nederlanders zijn buitgemaakt. Het consumentencollectief noemt Odido op meerdere punten nalatig en wil onder meer genoegdoening voor iedereen van wie gegevens nu op straat liggen.

8 uur geleden
Supporters en spelers van AZ vieren bekeroverwinning in Alkmaar

ALKMAAR (ANP) - De spelers van AZ zijn zondagavond laat uitbundig bejubeld door een grote menigte supporters. Iets voor middernacht verscheen de AZ-selectie, die eerder op de dag de bekerfinale met 5-1 van NEC won, op het bordes van het AFAS Stadion in Alkmaar. De uitzinnige fans, uitgedost met vlaggen en sjaaltjes van AZ, dansten, zongen en juichten onder dat balkon, omringd door de rook van enorme hoeveelheden afgestoken vuurwerk en brandende fakkels, zo was te zien op een livestream van NH Nieuws.

14 uur geleden
Schip en container beschadigd op Maasvlakte, bijtende stof lekt

ROTTERDAM (ANP) - Een container die zondagavond verkeerd is neergezet op een schip op de Maasvlakte bij Rotterdam, lekt een giftige, bijtende stof. Het schip zelf heeft ook schade opgelopen, vertelt een woordvoerster van de veiligheidsregio. "Er is een gat ontstaan in het dek, boven de machinekamer. De stof lekt daar naar binnen", schetst ze de situatie.

16 uur geleden
Container valt uit havenkraan op schip in havengebied Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - In het Rotterdamse havengebied is een container waarin mogelijk gevaarlijke stoffen zitten uit een kraan gevallen en op een schip terechtgekomen. Hulpdiensten zijn ter plaatse op de Maasvlakte, laat de veiligheidsregio weten. Die heeft een crisisteam bijeengeroepen.

19 uur geleden