Statenfractievoorzitter PVV en gedeputeerde VVD naar Brussel
DEN HAAG (ANP) - De fractievoorzitter van de PVV in de Provinciale Staten in Overijssel is zoals verwacht verkozen in het Europees Parlement. Sebastiaan Stöteler was lijsttrekker van de partij bij de Europese verkiezingen. Dat heeft de Kiesraad woensdag bekendgemaakt. Partijgenoot Ton Diepeveen, fractievoorzitter in de Gelderse Staten, zit op de reservebank.
Jeannette Baljeu, gedeputeerde in Zuid-Holland, gaat voor de VVD naar het Europees Parlement. Zij stond derde op de kandidatenlijst van haar partij, die vier zetels krijgt.
Diepeveen stond op de zesde plek op de kandidatenlijst van de PVV, die zes zetels won. Hij werd echter ingehaald door lijstduwer en partijleider Geert Wilders, die met voorkeursstemmen werd verkozen. Als Wilders afziet van zijn zetel, komt Diepeveen alsnog in het Europees Parlement. Dat zou betekenen dat de PVV in Gelderland voor de tweede keer in een jaar tijd een nieuwe fractievoorzitter krijgt. Beoogd minister van Asiel Marjolein Faber vertrok vorig jaar uit de Provinciale Staten toen ze in de Tweede Kamer werd verkozen. Zij was de voorganger van Diepeveen als fractievoorzitter in Gelderland.
Willemien Koning-Hoeve, fractievoorzitter van het CDA in Noord-Holland, grijpt net naast een zetel in het Europees Parlement. Zij stond vierde op de lijst van haar partij, die drie zetels won. Daarmee is ze wel de eerste reserve.
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán stelt in een open brief dat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky zich bezighoudt met "anti-Hongaars beleid". Hij roept Zelensky op dit te veranderen en eist "meer respect voor Hongarije".
1 uur geledenANTWERPEN (ANP) - Er komt een nieuw luchtafweersysteem bij de Antwerpse haven, heeft de Belgische premier Bart De Wever aangekondigd. Het gaat om zogenoemde NASAMS, die gebruikt kunnen worden om bepaalde vliegtuigen, helikopters, drones en raketten op middellange afstand uit de lucht te schieten. De premier zei op een bijeenkomst van de haven dat de systemen al besteld zijn. Dat gebeurt in samenwerking met Nederland.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Senioradviseurs van de Amerikaanse president Donald Trump hebben liever dat Israël Iran eerst aanvalt, voordat de Amerikanen toeslaan. Dat zeggen twee ingewijden tegen de Amerikaanse nieuwssite Politico.
3 uur geledenHONG KONG (ANP/RTR) - Het hof van beroep in Hongkong heeft de veroordeling voor fraude van mediamagnaat Jimmy Lai (78) door een lager hof vernietigd.
4 uur geledenBASSETERRE (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan zelf verifiëren wat er is gebeurd met de speedboot uit Florida die is beschoten door Cuba. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio op een top in St. Kitts en Nevis in het Caribische gebied.
9 uur geledenMIAMI (ANP) - Justitie in de Amerikaanse staat Florida doet onderzoek naar de schietpartij tussen de Cubaanse kustwacht en een Amerikaanse speedboot, meldt hoofdaanklager van de staat James Uthmeier op X. Volgens Cuba hadden de opvarenden van de speedboot eerst het vuur geopend, waarna vier van hen werden gedood door de kustwacht, maar Uthmeier wil die uitleg niet zomaar geloven.
11 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gebeld met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump over de onderhandelingen met Rusland. Zelensky spreekt op X de verwachting uit dat binnenkort de voorbereidingen kunnen worden getroffen voor een gesprek tussen de leiders zelf, inclusief de Russische president Vladimir Poetin.
12 uur geleden