Starters op woningmarkt lenen groter deel van aankoopbedrag huis
APELDOORN (ANP) - Starters op de woningmarkt leenden vorig jaar weer een groter deel van het bedrag dat ze neertellen voor een eigen huis. Dat komt doordat ouders hun kinderen niet langer belastingvrij geld kunnen schenken voor de aankoop van een huis, meldt het Kadaster.
Sinds begin 2023 maakte de regering stapsgewijs een einde aan de zogeheten jubelton, zoals de belastingvrije schenking voor het kopen van een huis werd genoemd. Het Kadaster ziet nu dat starters op de koopwoningmarkt in 2024 ongeveer 92 procent van het aankoopbedrag voor een huis financieren met een hypotheek. In de tweede helft van 2022 leenden koopstarters net geen 90 procent van het aankoopbedrag.
Huiseigenaren die doorstroomden naar een andere koopwoning hoeven juist minder te lenen. Dankzij de gestegen huizenprijzen weten ze hun huis vaak voor meer te verkopen dan de aankoopsom. Daardoor leenden ze in de tweede helft van 2024 net geen 79 procent van de aankoopprijs van hun huis. Vijf jaar eerder was dat nog bijna 91 procent.
Het Kadaster merkt op dat de gemiddelde hypotheeksom voor het kopen van een huis in de tweede helft van 2024 is gestegen tot 476.000 euro, wat 6 procent meer is dan een halfjaar eerder. Dat is het hoogste niveau sinds 2019. Er werden bijna een kwart meer hypotheken afgesloten dan in de eerste helft van vorig jaar.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat zondag in New York praten met de Chinese vicepremier He Lifeng over veiligheid van AI, handel, belangrijke grondstoffen en andere economische onderwerpen. Het overleg vindt plaats op het hoofdkantoor van de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase in Manhattan.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.
18 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.
20 uur geledenVOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.
22 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De recordprijs van diesel in Nederland komt uit op 2,824 euro per liter, meldt voordeelplatform UnitedConsumers. Brandstofprijzen stijgen al een tijdlang door de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran, die de export van brandstoffen door Golfstaten ernstig hindert.
1 dag geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Ook de AI van Google, Gemini, heeft onbedoeld meerdere andere bedrijven gehackt door inloggegevens te raden. Dat gebeurde in mei, heeft het bedrijf bekendgemaakt.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag overwegend hoger gesloten. Beleggers beleefden een bewogen handelsweek waarin de Amerikaanse Federal Reserve de rente voor het eerst in drie jaar verhoogde. De rente op tienjarige Amerikaanse staatsobligaties liep ook weer op na een korte daling, door speculatie dat de hoge energiekosten inflatie kunnen aanwakkeren. Dat zou kunnen leiden tot een nieuwe renteverhoging van de Fed.
1 dag geleden