Start van AfD-congres uitgesteld door grootschalige protesten
RIESA (ANP/DPA) - De opening van het congres van de Duitse politieke partij Alternative für Deutschland (AfD) is uitgesteld. Het lukte mensen niet om tijdig aanwezig te zijn door de protestacties in de buurt. Het was de bedoeling dat de bijeenkomst om 10.00 uur begon, maar toen was nog maar een klein deel van de zeshonderd gedelegeerden binnen. Even na het middaguur werd de bijeenkomst alsnog geopend.
Het congres vindt plaats in Riesa, in het oosten van Duitsland. Vanuit het hele land zijn betogers afgereisd om tegen de radicaal-rechtse AfD te protesteren. Activisten hebben ook toegangswegen geblokkeerd, waardoor het de partijleden grote moeite kostte om de bijeenkomst te bereiken
Een van de aanwezigen die moeite had om binnen te komen was Alice Weidel. Haar benoeming tot kandidaat voor het bondskanselierschap is een van de belangrijkste agendapunten voor dit congres. Weidel zei op X dat de rechten van de AfD'ers door de acties geschaad worden. "Wat hier in Riesa gebeurt door toedoen van 'links', en door iedereen wordt geduld, is onbeschrijfelijk", schreef zij op X. "De poging om onze partijdag te verhinderen, is in strijd met de grondwet!"
Politiebusjes
De organisatie van de protesten zegt dat er ongeveer 10.000 betogers naar Riesa zijn gekomen. De politie heeft zich erop voorbereid dat er geweld uitbreekt. Er zijn ME'ers, boven het gebied vliegt een helikopter en er zijn drones ingezet. Op beelden van Duitse media zijn ook speciale voertuigen te zien, zoals waterwerpers.
Politiemensen hebben eerder zaterdagochtend pepperspray gebruikt tegen betogers die politieauto's hadden ingesloten en banden lieten leeglopen. Ook zijn betogers van de weg getrokken. De politie zegt dat vreedzame betogers welkom blijven. Daarvoor zijn speciale vakken ingericht in de buurt van het conferentiegebouw, al zijn de meeste activisten elders gaan staan.
AfD-politicus Jonas Dünzel zette een filmpje op X waarop te zien is hoe een lange rij politiebusjes hem en zijn partijgenoten richting de partijbijeenkomst begeleidt. "Zo staat de democratie er in 2025 voor", aldus Dünzel.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/AFP) - Begoña Gómez, de vrouw van de Spaanse premier Pedro Sánchez, is officieel in staat van beschuldiging gesteld voor verschillende corruptiemisdrijven. Dit na een jarenlang strafrechtelijk onderzoek naar Gómez in haar rol als programmadirecteur aan de Madrileense universiteit Complutense. Die aanstelling kreeg ze in 2020, nadat Sánchez in 2018 premier was geworden.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Aan de Atlantische kust in Frankrijk zijn afgelopen winter meer dan 45.000 aangespoelde papegaaiduikers geteld, meldt de Franse vogelbescherming (LPO). Een groot deel van de vogels werd dood aangetroffen. De LPO denkt dat het om slechts "een heel klein deel" van het totale aantal dode dieren gaat, schrijft het Franse medium Ici.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran "heel, heel graag" een deal zou willen sluiten met de Verenigde Staten. Een vertegenwoordiger van Teheran zou deze ochtend hebben gebeld om aan te dringen op een snelle overeenkomst. Iran heeft dat niet bevestigd.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De dierentuin in Berlijn heeft maandag de 69e verjaardag van de gorilla Fatou gevierd, een uitzonderlijk hoge leeftijd voor de apensoort. Ze is vermoedelijk de oudste gorilla ter wereld. In het wild worden de dieren tussen de 35 en 40 jaar oud.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een AI-gegenereerde afbeelding van Donald Trump als Jezus is de Amerikaanse president op veel kritiek komen te staan. De afbeelding die Trump zondag op zijn Truth Social-account plaatste, is inmiddels verwijderd.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Volgens het Iraanse ministerie van Defensie dreigt de energiecrisis in de wereld te escaleren door de Amerikaanse blokkade van de zeeën rond Iran. Een woordvoerder stelt dat de Amerikaanse president Donald Trump de energiemarkten nog minder stabiel maakt dan die al waren.
4 uur geledenISLAMABAD (ANP/DPA) - Volgens de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif zijn er nog steeds pogingen om tot een akkoord te komen tussen de VS en Iran. De onderhandelingen in Islamabad afgelopen zaterdag liepen op niks uit. "Op dit moment wordt er alles aan gedaan om de openstaande kwesties op te lossen", aldus Sharif in een tv-toespraak.
5 uur geleden