Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Start van AfD-congres uitgesteld door grootschalige protesten

Start van AfD-congres uitgesteld door grootschalige protesten

RIESA (ANP/DPA) - De opening van het congres van de Duitse politieke partij Alternative für Deutschland (AfD) is uitgesteld. Het lukte mensen niet om tijdig aanwezig te zijn door de protestacties in de buurt. Het was de bedoeling dat de bijeenkomst om 10.00 uur begon, maar toen was nog maar een klein deel van de zeshonderd gedelegeerden binnen. Even na het middaguur werd de bijeenkomst alsnog geopend.

Het congres vindt plaats in Riesa, in het oosten van Duitsland. Vanuit het hele land zijn betogers afgereisd om tegen de radicaal-rechtse AfD te protesteren. Activisten hebben ook toegangswegen geblokkeerd, waardoor het de partijleden grote moeite kostte om de bijeenkomst te bereiken

Een van de aanwezigen die moeite had om binnen te komen was Alice Weidel. Haar benoeming tot kandidaat voor het bondskanselierschap is een van de belangrijkste agendapunten voor dit congres. Weidel zei op X dat de rechten van de AfD'ers door de acties geschaad worden. "Wat hier in Riesa gebeurt door toedoen van 'links', en door iedereen wordt geduld, is onbeschrijfelijk", schreef zij op X. "De poging om onze partijdag te verhinderen, is in strijd met de grondwet!"

Politiebusjes

De organisatie van de protesten zegt dat er ongeveer 10.000 betogers naar Riesa zijn gekomen. De politie heeft zich erop voorbereid dat er geweld uitbreekt. Er zijn ME'ers, boven het gebied vliegt een helikopter en er zijn drones ingezet. Op beelden van Duitse media zijn ook speciale voertuigen te zien, zoals waterwerpers.

Politiemensen hebben eerder zaterdagochtend pepperspray gebruikt tegen betogers die politieauto's hadden ingesloten en banden lieten leeglopen. Ook zijn betogers van de weg getrokken. De politie zegt dat vreedzame betogers welkom blijven. Daarvoor zijn speciale vakken ingericht in de buurt van het conferentiegebouw, al zijn de meeste activisten elders gaan staan.

AfD-politicus Jonas Dünzel zette een filmpje op X waarop te zien is hoe een lange rij politiebusjes hem en zijn partijgenoten richting de partijbijeenkomst begeleidt. "Zo staat de democratie er in 2025 voor", aldus Dünzel.

Meer uit Buitenland

Gewonden bij aanvallen op twee Saudische luchthavens

NAJRAN/JAZAN (ANP/AFP) - Drie mensen zijn lichtgewond geraakt bij aanvallen op twee vliegvelden in Saudi-Arabië. Dat meldt de Saudische luchtvaartautoriteit. Het gaat om de internationale vliegvelden voor burgerluchtvaart bij de Saudische steden Jizan en Najran, nabij de grens met Jemen.

22 minuten geleden
Media: voormalige Duitse inlichtingenchef opgepakt

BERLIJN (ANP) - Het voormalige hoofd van de Duitse inlichtingendienst BND August Hanning is aangehouden. Dat melden WDR, NDR en Süddeutsche Zeitung op basis van bronnen. Het onderzoek draait om het inzien van staatsgeheimen, landverraad en spionage voor een vreemde mogendheid, melden de media. Hij zou gegevens gekocht hebben van iemand die voor eerder voor hem had gewerkt bij de BND.

27 minuten geleden
Von der Leyen wil geen grote bezuinigingen op meerjarenbegroting

STRAATSBURG (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie waarschuwt EU-lidstaten geen grote bezuinigingen door te voeren op het voorstel voor de meerjarenbegroting 2028-2034 van de EU. Als dat gebeurt, moet er "diep worden gesneden in cruciale prioriteiten waarover we het samen eens zijn geworden", zei Von der Leyen dinsdag in een debat met het Europees Parlement.

31 minuten geleden
Franse minister verdedigt politieoptreden bij schoolprotesten

PARIJS (ANP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez stelt dat de politie tot nu toe "proportioneel" heeft gereageerd op de grote scholierenprotesten in zijn land, schrijft nieuwszender BFMTV. Mensenrechtenorganisaties hadden kritiek op het gebruik van zware middelen als wapenstokken en traangas tegen minderjarigen. De politiewaakhond heeft onderzoeken ingesteld naar inmiddels tien incidenten bij de protesten.

32 minuten geleden
Bommenwerpers VS van Fairford gehaald om dreiging Iraanse drones

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben hun langeafstandsbommenwerpers van de Britse militaire basis Fairford gehaald vanwege zorgen over een mogelijke aanval met Iraanse drones. Dat meldden diverse Amerikaanse media waaronder Axios en The Wall Street Journal. De Amerikaanse president Donald Trump sprak ook van een dreiging, meldt de BBC.

2 uur geleden
Autoriteiten melden uitzonderlijk grote droneaanval op Moskou

MOSKOU (ANP/AFP/DPA) - Moskou is doelwit geworden van een uitzonderlijk grote droneaanval, meldt TASS. Volgens het staatspersbureau gaat het met 650 drones om de op een na grootste aanval in twee jaar tijd. Daarbij vielen volgens berichten twee doden.

2 uur geleden
Componist en dirigent George Fenton (76) overleden

LONDEN (ANP) - De Britse componist en dirigent George Fenton is op 76-jarige leeftijd onverwachts overleden. Dat heeft zijn familie bevestigd in een verklaring aan de BBC. Een doodsoorzaak is niet bekendgemaakt. Fenton maakte onder meer muziek voor films als Gandhi, Groundhog Day en The Fisher King, en voor tv-series als Planet Earth.

2 uur geleden