Start van AfD-congres uitgesteld door grootschalige protesten
RIESA (ANP/DPA) - De opening van het congres van de Duitse politieke partij Alternative für Deutschland (AfD) is uitgesteld. Het lukte mensen niet om tijdig aanwezig te zijn door de protestacties in de buurt. Het was de bedoeling dat de bijeenkomst om 10.00 uur begon, maar toen was nog maar een klein deel van de zeshonderd gedelegeerden binnen. Even na het middaguur werd de bijeenkomst alsnog geopend.
Het congres vindt plaats in Riesa, in het oosten van Duitsland. Vanuit het hele land zijn betogers afgereisd om tegen de radicaal-rechtse AfD te protesteren. Activisten hebben ook toegangswegen geblokkeerd, waardoor het de partijleden grote moeite kostte om de bijeenkomst te bereiken
Een van de aanwezigen die moeite had om binnen te komen was Alice Weidel. Haar benoeming tot kandidaat voor het bondskanselierschap is een van de belangrijkste agendapunten voor dit congres. Weidel zei op X dat de rechten van de AfD'ers door de acties geschaad worden. "Wat hier in Riesa gebeurt door toedoen van 'links', en door iedereen wordt geduld, is onbeschrijfelijk", schreef zij op X. "De poging om onze partijdag te verhinderen, is in strijd met de grondwet!"
Politiebusjes
De organisatie van de protesten zegt dat er ongeveer 10.000 betogers naar Riesa zijn gekomen. De politie heeft zich erop voorbereid dat er geweld uitbreekt. Er zijn ME'ers, boven het gebied vliegt een helikopter en er zijn drones ingezet. Op beelden van Duitse media zijn ook speciale voertuigen te zien, zoals waterwerpers.
Politiemensen hebben eerder zaterdagochtend pepperspray gebruikt tegen betogers die politieauto's hadden ingesloten en banden lieten leeglopen. Ook zijn betogers van de weg getrokken. De politie zegt dat vreedzame betogers welkom blijven. Daarvoor zijn speciale vakken ingericht in de buurt van het conferentiegebouw, al zijn de meeste activisten elders gaan staan.
AfD-politicus Jonas Dünzel zette een filmpje op X waarop te zien is hoe een lange rij politiebusjes hem en zijn partijgenoten richting de partijbijeenkomst begeleidt. "Zo staat de democratie er in 2025 voor", aldus Dünzel.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON/MOSKOU (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en zijn Russische collega Sergej Lavrov hebben met elkaar gebeld. Het was een "constructief en pragmatisch" gesprek, aldus het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. Ze zouden de internationale politiek en de Russisch-Amerikaanse betrekkingen hebben besproken, evenals toekomstige bilaterale contacten.
13 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft donderdag een ontmoeting met Donald Trump in Washington. "Ze zullen economische en veiligheidskwesties bespreken", zei een Witte Huis-functionaris tegen persbureau AFP.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten leggen het maandag gestarte Project Freedom tijdelijk stil. Dat meldt president Donald Trump op Truth Social. De VS wilden met Project Freedom bescherming bieden aan gestrande schepen, zodat die door de door Iran gecontroleerde Straat van Hormuz konden varen.
5 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - In Oekraïne zijn op verschillende plaatsen doden gevallen door Russische aanvallen. In de stad Zaporizja zijn zeker twaalf doden gevallen, meldde de gouverneur van de regio. In Kramatorsk gaat het om zeker vijf doden, schreef president Zelensky op X. In Dnipro vielen vier doden.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran ontkent dat het in de voorbije dagen aanvallen heeft uitgevoerd op de Verenigde Arabische Emiraten. Vanuit het militaire hoofdkwartier Khatam al-Anbiya wordt wel gewaarschuwd dat het leger "vernietigend" zal reageren als de golfstaat actie onderneemt tegen Iran.
10 uur geledenLONDEN (ANP) - The Rolling Stones hebben dinsdag bevestigd dat er een nieuw album aankomt. De plaat Foreign Tongues komt op 10 juli uit en telt in totaal veertien nieuwe liedjes, met gastbijdrages van onder anderen Paul McCartney, Robert Smith van The Cure en Chad Smith van Red Hot Chili Peppers.
12 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.
13 uur geleden