Start van AfD-congres uitgesteld door grootschalige protesten
RIESA (ANP/DPA) - De opening van het congres van de Duitse politieke partij Alternative für Deutschland (AfD) is uitgesteld. Het lukte mensen niet om tijdig aanwezig te zijn door de protestacties in de buurt. Het was de bedoeling dat de bijeenkomst om 10.00 uur begon, maar toen was nog maar een klein deel van de zeshonderd gedelegeerden binnen. Even na het middaguur werd de bijeenkomst alsnog geopend.
Het congres vindt plaats in Riesa, in het oosten van Duitsland. Vanuit het hele land zijn betogers afgereisd om tegen de radicaal-rechtse AfD te protesteren. Activisten hebben ook toegangswegen geblokkeerd, waardoor het de partijleden grote moeite kostte om de bijeenkomst te bereiken
Een van de aanwezigen die moeite had om binnen te komen was Alice Weidel. Haar benoeming tot kandidaat voor het bondskanselierschap is een van de belangrijkste agendapunten voor dit congres. Weidel zei op X dat de rechten van de AfD'ers door de acties geschaad worden. "Wat hier in Riesa gebeurt door toedoen van 'links', en door iedereen wordt geduld, is onbeschrijfelijk", schreef zij op X. "De poging om onze partijdag te verhinderen, is in strijd met de grondwet!"
Politiebusjes
De organisatie van de protesten zegt dat er ongeveer 10.000 betogers naar Riesa zijn gekomen. De politie heeft zich erop voorbereid dat er geweld uitbreekt. Er zijn ME'ers, boven het gebied vliegt een helikopter en er zijn drones ingezet. Op beelden van Duitse media zijn ook speciale voertuigen te zien, zoals waterwerpers.
Politiemensen hebben eerder zaterdagochtend pepperspray gebruikt tegen betogers die politieauto's hadden ingesloten en banden lieten leeglopen. Ook zijn betogers van de weg getrokken. De politie zegt dat vreedzame betogers welkom blijven. Daarvoor zijn speciale vakken ingericht in de buurt van het conferentiegebouw, al zijn de meeste activisten elders gaan staan.
AfD-politicus Jonas Dünzel zette een filmpje op X waarop te zien is hoe een lange rij politiebusjes hem en zijn partijgenoten richting de partijbijeenkomst begeleidt. "Zo staat de democratie er in 2025 voor", aldus Dünzel.
Meer uit Buitenland
ABU DHABI (ANP/AFP) - De Indiase piloot Smit Machchhar, die woensdag gewond raakte na een aanval van zijn copiloot op een flydubai-vlucht, heeft gezegd dat hij de passagiers wilde beschermen. Hij zei dit tijdens een videogesprek met de Indiase premier Narendra Modi.
2 uur geledenPYONGYANG (ANP) - Noord-Korea ontkent aantijgingen van Seoul dat het mijnen zou hebben gelegd in de zogenoemde gedemilitariseerde zone tussen de twee landen. Zuid-Korea beschuldigde zijn noorderbuur er in september van dat drie militairen daardoor ernstig gewond zijn geraakt. Ook dat ontkent het autoritaire regime.
2 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Israëls belangrijkste luchtvaartmaatschappij, El Al, heeft bekendgemaakt dat zij de repatriëringsvluchten voor Israëliërs uit Dubai vrijdag heeft geannuleerd. Deze vluchten waren gepland nadat luchtvaartmaatschappij flydubai vluchten naar Tel Aviv had opgeschort vanwege een mesaanval tijdens een vlucht op woensdag. Volgens Israël wilde de piloot die zijn copiloot aanviel het vliegtuig laten neerstorten.
4 uur geledenLYON (ANP) - De Franse regio Auvergne-Rhône-Alpes, waar onder meer Lyon onder valt, schat de schade als gevolg van de aanhoudende onderwijsprotesten op circa 25 tot 30 miljoen euro. Dat zeggen de lokale autoriteiten tegen BFMTV.
5 uur geledenSAN DIEGO/WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De VS hebben zeven extra marineschepen naar het Midden-Oosten gestuurd, inclusief het vliegdekschip USS Theodore Roosevelt, melden verscheidene media. Ze zijn eerder deze week uit San Diego vertrokken en komen half of eind november in de beoogde regio aan.
5 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben opnieuw de Zuidelijke Brug in de Oekraïense hoofdstad Kyiv getroffen, meldde burgemeester Vitali Klitsjko vrijdag op Telegram. Donderdag werd de brug, die over de rivier de Dnipro loopt, ook al geraakt.
6 uur geledenADDIS ABEBA (ANP/RTR) - De Ethiopische regering heeft een Egyptische diplomaat tot persona non grata verklaard en hem opgedragen het land binnen 48 uur te verlaten. Dat meldt de staatsomroep Ethiopian Broadcasting Corporation. Waarom de diplomaat het land moet verlaten, is niet duidelijk.
11 uur geleden