Starmer: we zijn belangrijke stappen overeengekomen op top
LONDEN (ANP) - De Britse premier Starmer zei na afloop van de top in Londen dat de aanwezige leiders een aantal belangrijke afspraken hebben gemaakt om Oekraïne te steunen in de oorlog en tot een vredesovereenkomst te komen.
Ze willen onder meer de militaire hulp aan Oekraïne en de economische druk op Rusland voortzetten. Een vredesdeal moet Oekraïense soevereiniteit en veiligheid verzekeren, en Kyiv moet een plek aan de onderhandelingstafel hebben. Als er een vredesovereenkomst komt, moeten Europese leiders zich inzetten om een toekomstige nieuwe invasie van Rusland in Oekraïne te voorkomen. Een "coalitie van bereidwillige landen" moet de veiligheid van Oekraïne garanderen.
"Europa moet het zware werk doen", aldus Starmer. Hij zei ook dat de steun van de Verenigde Staten nodig is. Hij wil samen met Frankrijk, Oekraïne en andere landen werken aan een vredesplan en dit vervolgens bespreken met de VS. "En dat plan zullen we samen voortzetten."
Hij herhaalde de toezegging dat het Verenigd Koninkrijk bereid is bij te dragen met Britse troepen en vliegtuigen in Oekraïne. Hij verzekerde Kyiv ook van nieuwe Britse steun. Hij kondigde aan dat Oekraïne 1,6 miljard pond (1,94 miljard euro) aan Britse exportfinanciering kan gebruiken om meer dan vijfduizend luchtverdedigingsraketten te kopen. Deze moeten in Belfast worden gemaakt, waardoor banen worden gecreëerd in de Britse defensiesector.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is aangekomen in Venezuela. "Ik ben hier, bij jullie", schrijft de Nobelprijswinnares op X. Ze probeerde de afgelopen maanden vaker om terug te keren, maar volgens internationale media blokkeerden de Verenigde Staten dat.
24 minuten geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse presidentskandidaten Luiz Inácio 'Lula' da Silva en Flávio Bolsonaro hebben bij het uitbrengen van hun stem nog een keer een oproep gedaan aan de kiezers om op hen te stemmen. Beiden waarschuwden voor de gevolgen als de ander zondag de verkiezingen zou winnen.
1 uur geledenBELGRADO (ANP/AFP) - Bij de vervroegde parlementsverkiezingen in Servië had om 13.00 uur al zo'n 35 procent van de kiezers gestemd. Dat was bij de verkiezingen in 2023 op hetzelfde tijdstip circa 21 procent. Er wordt deze zondag een hoge opkomst verwacht.
2 uur geledenMANILLA (ANP) - Alles wijst er op dit moment op dat Thomas Markle, de vader van Meghan, mogelijk "een zedendelinquent van de ergste soort" is. Dat zegt Jonvic Remulla, de Filipijnse minister van Binnenlandse Zaken, tegen de Britse krant The Guardian. Volgens hem zal een volledig forensisch onderzoek "uitsluitsel geven".
3 uur geledenVADUZ (ANP) - In Liechtenstein is gedemonstreerd tegen het besluit van erfprins Alois om de versoepeling van de abortuswetgeving tegen te houden. Zo'n 250 mensen marcheerden naar het kasteel van Vaduz, de residentie van het Liechtensteinse vorstenhuis.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie heeft tijdens de demonstraties van zaterdag 1314 mensen aangehouden, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken. Daarnaast raakten 53 agenten gewond bij confrontaties en werden 24 winkels geplunderd.
5 uur geledenTRAPPES (ANP/AFP) - De hechtenis van de verdachte van een schietpartij bij Parijs is om psychiatrische redenen opgeheven, meldt de antiterrorismeafdeling van het Franse OM. Er vindt nu psychiatrisch onderzoek plaats. Door het geweld van vrijdag viel een dode en raakten vijf mensen gewond.
6 uur geleden