Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Starmer vecht voor politieke toekomst na verkiezingsnederlaag

Starmer vecht voor politieke toekomst na verkiezingsnederlaag

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft na de verkiezingsnederlaag van zijn partij beterschap beloofd. Hij erkende in een speech dat er onder kiezers frustratie leeft over de staat van het land, de politiek en hemzelf. "Ik weet dat er mensen zijn die aan me twijfelen. Ik moet hun ongelijk aantonen en dat ga ik doen", verklaarde hij in de speech, die wordt gezien als een poging om zijn premierschap te redden.

Starmer boekte in 2024 landelijk nog een grote verkiezingsoverwinning met zijn centrumlinkse Labourpartij. Sindsdien is zijn populariteit gekelderd en vorige week verloor Labour flink bij lokale verkiezingen. Dat kan gevolgen hebben voor zijn politieke toekomst. Sky News becijferde dat 34 van de 403 van zijn partijgenoten in het parlement zijn vertrek eisen.

De premier zei in de speech veel te hebben geleerd in de afgelopen twee jaar. Hij stelde dat het hem duidelijk is geworden dat het geen normale tijden zijn en dat ambitieuzer beleid nodig is. "Mensen hebben hoop nodig." Starmer zei dat het hem als iemand die zelf uit een arbeidersgezin komt zwaar valt dat onder kiezers het idee lijkt te leven dat de politiek niet in hun welzijn is geïnteresseerd.

Chaos

Volgens Starmer is het land de afgelopen decennia getroffen door een reeks crises die burgers raken en is het nu tijd om het land weerbaarder te maken. Hij kondigde onder meer wetgeving aan om staalbedrijf British Steel te kunnen nationaliseren en hij wil de banden met de EU aanhalen, zo'n tien jaar na het referendum waarin de Britten stemden voor de Brexit.

Dat vertrek uit de EU heeft het Verenigd Koninkrijk armer en kwetsbaarder gemaakt en ook migratie nam niet af, verklaarde Starmer. Die wil dat zijn land terugkeert naar het "hart van Europa" en samen optrekt met landen waarmee het waarden, belangen en vijanden deelt. Zijn politieke rivaal Nigel Farage, die bekendstaat als Mr. Brexit, is volgens de premier een politieke oplichter die allerlei valse beloftes deed over het vertrek uit de EU. Farage deed het met zijn rechts-radicale partij Reform juist erg goed bij de lokale verkiezingen.

In reactie op vragen van journalisten zei de premier naderhand dat de frustratie van kiezers niet alleen hem is aan te rekenen, maar dat die onvrede al zo'n twintig jaar groeit. In die periode vonden onder meer de financiële crisis, Brexit en coronapandemie plaats. Van opstappen wil hij nog niets weten. Starmer zei dat het onder het voorgaande conservatieve landsbestuur chaos was, omdat de premier steeds werd vervangen. "En daar heeft dit land een hoge prijs voor betaald."

Meer uit Buitenland

Vooralsnog geen aanwijzing voor opzet bij ontsporing Franse trein

ROUEN (ANP/AFP) - Er zijn geen aanwijzingen dat bij de ontsporing van een trein in het noorden van Frankrijk vrijdag sprake was van opzet, melden de lokale autoriteiten zaterdagavond.

5 uur geleden
Tienduizenden Duitsers demonstreren tegen verkiezingswinst AfD

BERLIJN (ANP/DPA) - Bijna een week na de historische verkiezingswinst van Alternative für Deutschland (AfD) in de Duitse deelstaat Saksen-Anhalt namen tienduizenden mensen zaterdag deel aan demonstraties tegen radicaal-rechts extremisme. In onder meer Düsseldorf, Hamburg en Berlijn waren grote bijeenkomsten.

6 uur geleden
Kremlin sluit ontmoeting Poetin en Zelensky bij G20-top uit

NEW DELHI (ANP/AFP) - Het Kremlin sluit een ontmoeting tussen de Russische president Vladimir Poetin en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky tijdens de G20-top in Miami uit. "Het is onmogelijk", zei een woordvoerder van het Kremlin tegen het Franse persbureau AFP in New Delhi, waar een top van de BRICS-landen plaatsvindt. BRICS is een samenwerkingsverband van elf landen.

7 uur geleden
Jongste koning ter wereld begraven in Oeganda, strijd om opvolger

KAMPALA (ANP/DPA) - In Oeganda is koning Oyo Nyimba Kabamba Iguru Rukidi IV van het koninkrijk Toro begraven. Duizenden mensen kwamen op de uitvaart af om afscheid te nemen van de monarch die vorige maand op slechts 34-jarige leeftijd overleed aan kanker. Inmiddels is er een strijd om de troonopvolging losgebarsten.

8 uur geleden
Adoptie wordt makkelijker voor homoseksuelen in Hongarije

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse regering gaat de wetgeving wijzigen die adoptie door homoseksuelen vrijwel onmogelijk maakte, heeft premier Péter Magyar zaterdag aangekondigd.

10 uur geleden
Xi vraagt meer actie van BRICS-landen voor vrede in Midden-Oosten

NEW DELHI (ANP/DPA) - De Chinese president Xi Jinping roept de BRICS-landen op om zich meer in te zetten voor vrede in het Midden-Oosten en de Golfregio. Dat zei hij tijdens een BRICS-top in India.

11 uur geleden
Dodental bij veerbootbrand Filipijnen fors opgelopen

MANILLA (ANP/AFP) - De Filipijnse kustwacht heeft nog eens 41 lichamen gevonden aan boord van de verbrande veerboot bij de Filipijnen. Daarmee is het dodental gestegen naar 76.

12 uur geleden