Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Starmer presenteert plannen Labour: we willen mandaat voor groei

Starmer presenteert plannen Labour: we willen mandaat voor groei

LONDEN (ANP) - De Britse Labourpartij heeft minder dan een maand voor de parlementsverkiezingen een nieuw partijprogramma gepresenteerd. Partijleider Keir Starmer benadrukte bij de presentatie in Greater Manchester dat stabiliteit en economische groei speerpunten zijn voor zijn linkse partij. "Zorgen voor welvaart heeft voor ons de hoogste prioriteit."

Labour gaat in aanloop naar de verkiezingen ruim aan kop in de peilingen. Dat betekent dat Starmer (61) kans maakt om de eerste Labourpremier te worden sinds Gordon Brown, die tot 2010 aan de macht was. Hij moet zich verdedigen tegen aanvallen van huidig premier Rishi Sunak, die zijn rivaal ervan beschuldigt geen duidelijk plan voor de toekomst te hebben en belastingen te willen verhogen.

Starmer beloofde donderdag de inkomstenbelasting niet te verhogen en probeerde kiezers ervan te verzekeren dat de economie bij hem in goede handen is. Hij zei dat het verkiezingsprogramma een solide langetermijnplan biedt. Plannen voor overheidsuitgaven zullen zorgen dat belastingen en inflatie laag blijven, verzekerde hij zijn toehoorders.

Munitie

Volgens Starmer moet het land opnieuw worden opgebouwd na veertien jaar conservatieve regeringen. "Er moeten nieuwe keuzes worden gemaakt op het gebied van economische groei", zei de Labourleider, die betoogde dat veel hardwerkende burgers onvoldoende profiteren van het huidige systeem. "Dat is het mandaat waar we bij deze verkiezing om vragen. Een mandaat om voor economische groei te zorgen."

De presentatie van het partijprogramma wordt gezien als een cruciaal moment in aanloop naar de verkiezingen. Labour staat in peilingen op ongeveer 43 procent, terwijl de conservatieven van Sunak blijven steken op circa 22 procent. Starmer moet die voorsprong zien te behouden tot de Britten op 4 juli gaan stemmen. Nieuwe plannen kunnen zijn tegenstanders munitie geven.

Betoger

De Labourleider wil onder meer een staatsbedrijf dat zich bezighoudt met groene energie. Dat moet elektriciteit goedkoper maken en het land onafhankelijk van buitenlandse leveranciers. Starmer wil zich ook inzetten voor kortere wachtlijsten in de zorg en beloofde nieuwe maatregelen tegen mensensmokkel.

De speech werd kort verstoord door een betoger, volgens Britse media een klimaatactiviste. Zij riep vanuit de zaal dat de partij geen echte verandering biedt en feitelijk het beleid van de conservatieven voortzet. Starmer zei daarop dat Labour al jaren geen protestpartij meer is. "We willen nu een partij worden met macht."

Meer uit Buitenland

Media: VS sturen maritieme versterking richting Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zenden nog eens 2200 militairen en enkele oorlogsbodems richting het Midden-Oosten. Dat melden onder meer The Wall Street Journal en ABC News op basis van ingewijden. Het zou onder meer gaan om de USS Tripoli, een amfibisch aanvalsschip dat onder meer plek heeft voor meer dan twintig F-35's.

6 minuten geleden
Israël bevestigt duizenden aanvallen op Iran en Libanon

JERUZALEM (ANP) - Israël heeft sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten ruim 7600 aanvallen uitgevoerd op Iran en 1100 in Libanon. Dat melden de Israëlische strijdkrachten via sociale media.

1 uur geleden
Groenlandse regeringspartij Siumut trekt zich terug uit coalitie

NUUK (ANP/RTR) - De sociaaldemocratische Siumut-partij trekt zich terug uit de Groenlandse coalitie. Dat zegt premier Jens-Frederik Nielsen. Het vertrek betekent dat buitenlandminister Vivian Motzfeldt, die bekendheid verwierf om haar rol in het Amerikaanse dispuut over het semiautonome eiland, van het toneel verdwijnt.

2 uur geleden
Verenigde Staten steunen Israël in genocidezaak ICJ

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten staan achter bondgenoot Israël in de genocidezaak van het Internationaal Gerechtshof, schrijft het land in een zogenoemde "verklaring van intentie". Zuid-Afrika diende de zaak in 2023 in, omdat de oorlog in Gaza volgens het land in strijd was met het VN-Genocideverdrag. Een beschuldiging die Israël en ook de VS stellig ontkennen.

3 uur geleden
Bekende Uruguayaanse drugskartelbaas Marset opgepakt in Bolivia

SANTA CRUZ (ANP/AFP/RTR) - De Uruguayaanse kartelbaas Sebastián Marset is gearresteerd in Bolivia. Dat meldde de baas van de Paraguayaanse drugsbestrijdingsdienst op de radio in dat land. Hij zou zijn opgepakt bij een grote politieoperatie in Santa Cruz en inmiddels zijn overgedragen aan de VS.

3 uur geleden
Franse president Macron benadrukt defensieve rol in Midden-Oosten

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft beklemtoond dat Frankrijk alleen een defensieve rol speelt in het Midden-Oosten. Hij zei dat na de dood van een Franse militair door een drone-aanval in de Iraakse Koerdische regio. Zeven Franse militairen raakten gewond.

3 uur geleden
Macron meent dat Iranoorlog Rusland geen verlichting biedt

PARIJS (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tijdens de ontvangst van zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky in Parijs gezegd dat de oorlog in het Midden-Oosten Rusland in de strijd met Oekraïne geen verlichting biedt. Hij lichtte dit verder niet toe.

4 uur geleden