Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Starmer presenteert plannen Labour: we willen mandaat voor groei

Starmer presenteert plannen Labour: we willen mandaat voor groei

LONDEN (ANP) - De Britse Labourpartij heeft minder dan een maand voor de parlementsverkiezingen een nieuw partijprogramma gepresenteerd. Partijleider Keir Starmer benadrukte bij de presentatie in Greater Manchester dat stabiliteit en economische groei speerpunten zijn voor zijn linkse partij. "Zorgen voor welvaart heeft voor ons de hoogste prioriteit."

Labour gaat in aanloop naar de verkiezingen ruim aan kop in de peilingen. Dat betekent dat Starmer (61) kans maakt om de eerste Labourpremier te worden sinds Gordon Brown, die tot 2010 aan de macht was. Hij moet zich verdedigen tegen aanvallen van huidig premier Rishi Sunak, die zijn rivaal ervan beschuldigt geen duidelijk plan voor de toekomst te hebben en belastingen te willen verhogen.

Starmer beloofde donderdag de inkomstenbelasting niet te verhogen en probeerde kiezers ervan te verzekeren dat de economie bij hem in goede handen is. Hij zei dat het verkiezingsprogramma een solide langetermijnplan biedt. Plannen voor overheidsuitgaven zullen zorgen dat belastingen en inflatie laag blijven, verzekerde hij zijn toehoorders.

Munitie

Volgens Starmer moet het land opnieuw worden opgebouwd na veertien jaar conservatieve regeringen. "Er moeten nieuwe keuzes worden gemaakt op het gebied van economische groei", zei de Labourleider, die betoogde dat veel hardwerkende burgers onvoldoende profiteren van het huidige systeem. "Dat is het mandaat waar we bij deze verkiezing om vragen. Een mandaat om voor economische groei te zorgen."

De presentatie van het partijprogramma wordt gezien als een cruciaal moment in aanloop naar de verkiezingen. Labour staat in peilingen op ongeveer 43 procent, terwijl de conservatieven van Sunak blijven steken op circa 22 procent. Starmer moet die voorsprong zien te behouden tot de Britten op 4 juli gaan stemmen. Nieuwe plannen kunnen zijn tegenstanders munitie geven.

Betoger

De Labourleider wil onder meer een staatsbedrijf dat zich bezighoudt met groene energie. Dat moet elektriciteit goedkoper maken en het land onafhankelijk van buitenlandse leveranciers. Starmer wil zich ook inzetten voor kortere wachtlijsten in de zorg en beloofde nieuwe maatregelen tegen mensensmokkel.

De speech werd kort verstoord door een betoger, volgens Britse media een klimaatactiviste. Zij riep vanuit de zaal dat de partij geen echte verandering biedt en feitelijk het beleid van de conservatieven voortzet. Starmer zei daarop dat Labour al jaren geen protestpartij meer is. "We willen nu een partij worden met macht."

Meer uit Buitenland

Aantal slachtoffers ontvoering Nigeria weer naar boven bijgesteld

ABUJA (ANP/AFP) - Het aantal slachtoffers van de massaontvoering vrijdag in Nigeria is voor de tweede keer naar boven bijgesteld. Er zijn 303 leerlingen en 12 leraren van een katholieke school meegenomen, zegt de Nigeriaanse christelijke koepelorganisatie CAN.

28 minuten geleden
Vance: vredesplan moet Oekraïense soevereiniteit waarborgen

WASHINGTON (ANP) - Elk vredesplan om de oorlog in Oekraïne te beëindigen moet de soevereiniteit van dat land waarborgen, zegt de Amerikaanse vicepresident JD Vance op X. De Verenigde Staten hebben een plan opgesteld dat grote concessies van Kyiv eist.

2 uur geleden
Dodental overstromingen Vietnam loopt opnieuw verder op

HANOI (ANP/AFP) - Het dodental in Vietnam door al weken aanhoudende zware regenval en overstromingen is gestegen naar minstens 55, meldt de regering van het land. Ook wordt nog gezocht naar 13 vermisten.

3 uur geleden
Marjorie Taylor Greene verlaat Huis van Afgevaardigden

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Republikeins congreslid Marjorie Taylor Greene verlaat op 5 januari het Huis van Afgevaardigden, laat zij weten in een verklaring op X. De aankondiging volgt op een conflict met de Amerikaanse president Donald Trump. Taylor Greene bekritiseerde Trump recent omdat hij zich lang verzette tegen de publicatie van documenten in de Epstein-affaire.

7 uur geleden
Klimaattop nadert einde zonder duidelijke doorbraken

BELÉM (ANP) - De klimaattop in Belém is bijna voorbij, maar in de teksten die tot dusver naar buiten zijn gekomen en de reacties van onderhandelaars daarop zijn geen grote doorbraken te bespeuren. Laat op de avond (lokale tijd) zijn onderhandelaars nog wel met elkaar in gesprek op de COP30. Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) is bijvoorbeeld gaan praten met de voorzitter van de top, André Corrêa do Lago.

7 uur geleden
President Zelensky spreekt met NAVO-chef Rutte over plan Trump

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.

13 uur geleden
Russische president Poetin noemt plan Trump basis voor akkoord

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin noemt het conceptvoorstel voor vrede in Oekraïne van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump een mogelijke basis om tot vrede in Oekraïne te komen. Hij zei dat het Kremlin het zogenoemde 28-puntenplan heeft ontvangen.

13 uur geleden