Starmer presenteert plannen Labour: we willen mandaat voor groei
LONDEN (ANP) - De Britse Labourpartij heeft minder dan een maand voor de parlementsverkiezingen een nieuw partijprogramma gepresenteerd. Partijleider Keir Starmer benadrukte bij de presentatie in Greater Manchester dat stabiliteit en economische groei speerpunten zijn voor zijn linkse partij. "Zorgen voor welvaart heeft voor ons de hoogste prioriteit."
Labour gaat in aanloop naar de verkiezingen ruim aan kop in de peilingen. Dat betekent dat Starmer (61) kans maakt om de eerste Labourpremier te worden sinds Gordon Brown, die tot 2010 aan de macht was. Hij moet zich verdedigen tegen aanvallen van huidig premier Rishi Sunak, die zijn rivaal ervan beschuldigt geen duidelijk plan voor de toekomst te hebben en belastingen te willen verhogen.
Starmer beloofde donderdag de inkomstenbelasting niet te verhogen en probeerde kiezers ervan te verzekeren dat de economie bij hem in goede handen is. Hij zei dat het verkiezingsprogramma een solide langetermijnplan biedt. Plannen voor overheidsuitgaven zullen zorgen dat belastingen en inflatie laag blijven, verzekerde hij zijn toehoorders.
Munitie
Volgens Starmer moet het land opnieuw worden opgebouwd na veertien jaar conservatieve regeringen. "Er moeten nieuwe keuzes worden gemaakt op het gebied van economische groei", zei de Labourleider, die betoogde dat veel hardwerkende burgers onvoldoende profiteren van het huidige systeem. "Dat is het mandaat waar we bij deze verkiezing om vragen. Een mandaat om voor economische groei te zorgen."
De presentatie van het partijprogramma wordt gezien als een cruciaal moment in aanloop naar de verkiezingen. Labour staat in peilingen op ongeveer 43 procent, terwijl de conservatieven van Sunak blijven steken op circa 22 procent. Starmer moet die voorsprong zien te behouden tot de Britten op 4 juli gaan stemmen. Nieuwe plannen kunnen zijn tegenstanders munitie geven.
Betoger
De Labourleider wil onder meer een staatsbedrijf dat zich bezighoudt met groene energie. Dat moet elektriciteit goedkoper maken en het land onafhankelijk van buitenlandse leveranciers. Starmer wil zich ook inzetten voor kortere wachtlijsten in de zorg en beloofde nieuwe maatregelen tegen mensensmokkel.
De speech werd kort verstoord door een betoger, volgens Britse media een klimaatactiviste. Zij riep vanuit de zaal dat de partij geen echte verandering biedt en feitelijk het beleid van de conservatieven voortzet. Starmer zei daarop dat Labour al jaren geen protestpartij meer is. "We willen nu een partij worden met macht."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Straat van Hormuz is open voor al het scheepvaartverkeer, stelt het Amerikaanse militaire commando in de regio (CENTCOM). Dat verklaart dat de Amerikaanse strijdkrachten "gepositioneerd en gereed zijn om ervoor te zorgen dat de vrijheid van scheepvaart gewaarborgd blijft".
25 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft aangekondigd dat zijn land van politieke strategie wijzigt. Als onderdeel van dit plan komen er wijzigingen in het kabinet en zal ook premier Joelia Svyrydenko worden vervangen.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - In Oekraïne zijn zeker vier mensen gedood door een reeks Russische drone- en raketaanvallen. Dat melden Oekraïense functionarissen zondag.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Bij de Amerikaanse aanvallen op Iran is een Iraanse militair omgekomen, melden Iraanse media zondag.
2 uur geledenDOHA (ANP/DPA/AFP) - De voormalige emir van Qatar Hamad bin Khalifa Al Thani is op 74-jarige leeftijd overleden, zo heeft de regering bekendgemaakt. Hij regeerde van 1995 tot 2013 over de golfstaat en wordt gezien als de grondlegger van het moderne Qatar.
2 uur geledenTER APEL (ANP) - De gemeente Westerwolde heeft nog geen zicht op structurele maatregelen voor de onrust op het voorterrein van het aanmeldcentrum Ter Apel nu het Rode Kruis daar het werk heeft neergelegd. Een woordvoerster zegt dat de gemeente "meerdere keren per dag contact heeft met het COA en het ministerie" over de veiligheid, maar dat concrete maatregelen voorlopig uitblijven.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - In Duitsland zijn vorige maand minstens 99 mensen verdronken. Dat is het grootste aantal sinds een hittegolf in juni 2003, toen 107 mensen door verdrinking om het leven kwamen, aldus de nationale reddingsbrigade (DLRG).
2 uur geleden