Starmer bezoekt Ierland als eerste Britse premier in vijf jaar
DUBLIN (ANP/RTR/AFP) - Keir Starmer is zaterdag in Ierland voor het eerste bezoek van een Britse premier in vijf jaar. Hij is daar om de banden met het buurland aan te halen. Het is volgens hem tijd voor een nieuwe start in de relatie tussen het Verenigd Koninkrijk en Ierland.
Starmer, die in juli aantrad als premier, wil de banden met Ierland en de rest van de Europese Unie aanhalen. Hij sprak daarom zaterdag met de Ierse premier Simon Harris. "Dit moment vertegenwoordigt een fundamentele verschuiving in onze bilaterale relatie. Nu de brexitdebatten achter ons liggen, gaan we van frictie terug naar vriendschap," schreven ze voorafgaand aan hun ontmoeting in The Irish Times.
De leiders ontmoetten elkaar ook al twee maanden geleden in het VK, kort nadat Starmers partij Labour de parlementsverkiezingen had gewonnen. Starmer en Harris lijken de relatie tussen hun landen nieuw leven in te blazen. In de afgelopen jaren liepen de spanningen tussen Londen en Dublin juist op. Het vorige bezoek van een Britse premier aan Ierland vond plaats op het hoogtepunt van de Brexitonderhandelingen.
Het VK verliet de Europese Unie begin 2020, jaren na een referendum hierover onder de Britse bevolking. De beslissing hierover zette de relatie met Ierland zwaar onder druk. Het grootste struikelblok in de onderhandelingen was de positie van Noord-Ierland, dat bij het VK hoort maar aan EU-lidstaat Ierland grenst. Uiteindelijk kwamen voor Noord-Ierland andere regels tot stand dan voor de rest van het VK.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger zegt voorlopig niet te stoppen met "de reeks liquidaties" van Iraanse bewindslieden. Israël doodde sinds het begin van de oorlog al meerdere kopstukken, met inlichtingenminister Esmail Khatib als laatste slachtoffer.
27 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - België gaat veel meer mensen een enkelband geven om de druk op de gevangenissen te verlichten. De gevangenissen in het land zitten overvol en de regering was al langere tijd op zoek naar een oplossing. Er zijn nu afspraken gemaakt, meldt het kantoor van justitieminister Annelies Verlinden.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne komt op de top van EU-regeringsleiders donderdag niet rond, verwachten EU-diplomaten. De Hongaarse premier Viktor Orbán zal vrijwel zeker zijn veto niet intrekken. De EU-leiders zullen Orbán in stevige bewoordingen laten weten dat het onacceptabel is dat hij zich niet houdt aan het besluit van alle 27 EU-regeringsleiders van december om die lening te verstrekken.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Het aantal doden in Libanon als gevolg van Israëlische aanvallen sinds 2 maart is opgelopen tot 968. Dat meldt het ministerie van Volksgezondheid van dat land. Onder de doden zijn 77 vrouwen, 116 kinderen en 40 hulpverleners. Meer dan 2400 mensen zijn gewond geraakt, aldus het ministerie.
3 uur geledenOSLO (ANP) - Een aantal vermeende slachtoffers eist een schadevergoeding van meer dan 1,9 miljoen Noorse kronen (ruim 170.000 euro) van Marius Borg Høiby, melden Noorse media. Woensdag kwamen hun advocaten aan het woord, nadat het Openbaar Ministerie eerder op de dag al een straf van zeven jaar en zeven maanden had geëist tegen de zoon van kroonprinses Mette-Marit.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Iraanse regime is nog "intact" en zal, als het niet wordt uitgeschakeld, zijn militaire vermogens ook weer willen opbouwen. Dat heeft het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendiensten, Tulsi Gabbard, gezegd. De Iraanse regering zou wel verzwakt zijn. Volgens Gabbard lijkt Iran niet bezig te zijn om weer uranium te verrijken, zoals president Donald Trump stelde.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft de dood van inlichtingenminister Esmail Khatib bevestigd. Israël claimde hem eerder al te hebben gedood bij een luchtaanval.
5 uur geleden