Standbeeld verzetsvrouw Truus van Lier voor haar heldendaden
UTRECHT (ANP) - In Utrecht is vrijdagmiddag een monument ter ere van verzetsvrouw Truus van Lier onthuld. "Het beeld is een blijvend eerbetoon aan Truus van Lier en alle vrouwen die zich tijdens de Tweede Wereldoorlog hebben ingezet voor onze vrijheid", sprak wethouder Anke Klein tijdens de onthulling in het Zocherpark.
De rechtenstudente schoot in de Tweede Wereldoorlog NSB'er Gerard Kerlen, hoofdcommissaris van de politie in Utrecht, dood. Hij stond op het punt een groep joodse mensen en verzetslieden te laten oppakken. Van Lier vlucht, duikt onder in Haarlem, maar wordt verraden. In 1943 werd zij op 22-jarige leeftijd gefusilleerd in concentratiekamp Sachsenhausen. Vrijdag zou zij 101 jaar oud zijn geworden.
Truus van Lier was een iconische verzetsvrouw. Op meerdere manieren kwam zij in de oorlogsjaren in verzet tegen de Duitse overheersing. Zij bracht onder meer een verzetskrant rond, hielp Joodse onderduikers en infiltreerde in de NSB. "Hannie Schaft kennen we allemaal, maar dit verhaal is onterecht onbekend gebleven", zei onlangs biograaf Jessica van Geel die een boek over Van Lier schreef, in het AD.
Onderbelicht
"Het werk van verzetsvrouwen is tot nu toe onderbelicht gebleven. Het vergt moed van een individu om in opstand te komen tegen onrecht en onderdrukking. Dit beeld nodigt voorbijgangers uit om daarover na te denken", aldus wethouder Klein.
Elk voorjaar bloeien voor Van Lier's heldenmoed - in de buurt van de plek waar zij Kerlen doodschoot - narcissen die samen haar voornaam vormen. Nu staat er nabij dat narcissenmonument ook een standbeeld. Vorig jaar onthulde burgemeester Sharon Dijksma al een plaquette bij het voormalige woonhuis van de Utrechtse verzetsheldin.
Meer uit Binnenland
KATWIJK (ANP) - De komst van een grote fabriek van de Amerikaanse farmaceut Eli Lilly naar Katwijk is weer een stap dichterbij gekomen. De gemeenteraad heeft een voorlopig positief advies gegeven over de bouwplannen. In het najaar, nadat alle onderzoeken die Eli Lilly voor de vergunningaanvraag heeft gedaan zijn voorzien van een 'second opinion', valt een definitief besluit.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De strafrechtelijke vervolging van schoolverzuim moet stoppen. Er moet zo snel mogelijk een passend en effectief alternatief komen voor de aanpak van leerlingen die spijbelen. Dat adviseert de Raad voor Strafrechtstoepassing en Jeugdbescherming (RSJ) in een rapport.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gezondheidsminister Sophie Hermans (VVD) wil de behandeling van het wetsvoorstel om het eigen risico te verhogen uitstellen tot na de zomer. Dat werd donderdagavond duidelijk, toen Ingrid Coenradie (JA21) en Diederik van Dijk (SGP) voorstelden de behandeling uit te stellen en Hermans zich daar in kon vinden. Dit zorgde voor woede bij oppositiepartijen PRO, PVV en SP.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft in 2024 ruim 10.000 aangiften van ernstige misdrijven niet in behandeling genomen. Dat komt neer op een kwart van de aangiften van ernstige misdrijven, meldt de Algemene Rekenkamer op basis van eigen onderzoek.
6 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Corné H. is opgenomen in de Mesdagkliniek in Groningen voor een tbs-behandeling. Dat bevestigt zijn advocaat Jan-Jesse Lieftink aan het ANP na berichtgeving door De Gelderlander. H. was verantwoordelijk voor een urenlange gijzeling in café Petticoat in Ede in maart 2024. Afgelopen december gijzelde hij werknemers van de gevangenis in Vught.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vanwege de hitte zijn meer sportevenementen de komende dagen aangepast of afgelast. Sinds donderdagochtend is in het hele land het Nationaal Hitteplan en daarmee ook code geel van kracht.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een recordaantal van 10.000 mensen loopt komend weekend mee in de Nacht van de Vluchteling, meldt de organisatie. Dat is bijna een kwart meer dan vorig jaar, toen 8100 lopers meededen. In de nacht van zaterdag (Wereldvluchtelingendag) op zondag lopen deelnemers in verschillende plaatsen routes variërend van 10 tot 50 kilometer.
9 uur geleden