Standbeeld verzetsvrouw Truus van Lier voor haar heldendaden
UTRECHT (ANP) - In Utrecht is vrijdagmiddag een monument ter ere van verzetsvrouw Truus van Lier onthuld. "Het beeld is een blijvend eerbetoon aan Truus van Lier en alle vrouwen die zich tijdens de Tweede Wereldoorlog hebben ingezet voor onze vrijheid", sprak wethouder Anke Klein tijdens de onthulling in het Zocherpark.
De rechtenstudente schoot in de Tweede Wereldoorlog NSB'er Gerard Kerlen, hoofdcommissaris van de politie in Utrecht, dood. Hij stond op het punt een groep joodse mensen en verzetslieden te laten oppakken. Van Lier vlucht, duikt onder in Haarlem, maar wordt verraden. In 1943 werd zij op 22-jarige leeftijd gefusilleerd in concentratiekamp Sachsenhausen. Vrijdag zou zij 101 jaar oud zijn geworden.
Truus van Lier was een iconische verzetsvrouw. Op meerdere manieren kwam zij in de oorlogsjaren in verzet tegen de Duitse overheersing. Zij bracht onder meer een verzetskrant rond, hielp Joodse onderduikers en infiltreerde in de NSB. "Hannie Schaft kennen we allemaal, maar dit verhaal is onterecht onbekend gebleven", zei onlangs biograaf Jessica van Geel die een boek over Van Lier schreef, in het AD.
Onderbelicht
"Het werk van verzetsvrouwen is tot nu toe onderbelicht gebleven. Het vergt moed van een individu om in opstand te komen tegen onrecht en onderdrukking. Dit beeld nodigt voorbijgangers uit om daarover na te denken", aldus wethouder Klein.
Elk voorjaar bloeien voor Van Lier's heldenmoed - in de buurt van de plek waar zij Kerlen doodschoot - narcissen die samen haar voornaam vormen. Nu staat er nabij dat narcissenmonument ook een standbeeld. Vorig jaar onthulde burgemeester Sharon Dijksma al een plaquette bij het voormalige woonhuis van de Utrechtse verzetsheldin.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De verdachte die zaterdag is opgepakt na een steekincident in Amsterdam is een 29-jarige Amsterdammer, meldt de politie zondag. In een appartementencomplex aan de Menadostraat (wijk Zeeburg) zijn zaterdagmiddag drie mensen neergestoken. Ze zijn naar het ziekenhuis gebracht en verkeren niet in levensgevaar.
4 minuten geledenYSSELSTEYN (ANP) - Op een kalkoenenbedrijf in het Limburgse Ysselsteyn is vogelgriep vastgesteld. Alle circa 23.000 kalkoenen worden gedood om verdere verspreiding van het besmettelijke virus te voorkomen.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Jaarlijks kost het ruim 3 miljoen euro om bekladdingen en vernielingen op Nederlandse stations te herstellen. Dat becijfert spoorbeheerder ProRail. Er komen per jaar gemiddeld 4300 meldingen van vandalisme binnen. Het gaat dan om kapotte liften, ingegooide ruiten, bekladde muren, gesloopte wachtruimtes, kapotte prullenbakken en vernielde fietsenstallingen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Merel Westrik is de winnaar van het jubileumseizoen van Wie is de Mol?. Zij wist Nathan Rutjes te onthullen als de mol, de saboteur in het spel. De ontknoping vond zaterdagavond live plaats vanuit De Hallen in Amsterdam.
17 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De teller van de actie Serious Request van 3FM staat na twee dagen op 5.931.644 euro. Dat is zaterdag gemeld door de NPO. Nog nooit eerder was er na twee dagen al zoveel geld ingezameld bij de jaarlijkse actie van de zender. Het goede doel is dit jaar Spieren voor Spieren, een stichting die zich inzet voor kinderen met een spierziekte.
18 uur geledenLEIDEN (ANP) - Manosfeer is dit jaar het 'verschijnwoord' en graaiflatie het 'verdwijnwoord', volgens het Instituut voor de Nederlandse Taal (INT). Dat instituut volgt continu hoe het Nederlands zich ontwikkelt, welke woorden winnen aan populariteit en welke stilaan verdwijnen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Vorig jaar liepen Nederlanders 5,6 miljoen sportblessures op, ongeveer 300.000 meer dan in het jaar daarvoor. Dat meldt VeiligheidNL, een kenniscentrum voor letselpreventie. Volgens het centrum is het 'blessurerisico' toch gedaald, omdat meer Nederlanders zijn gaan sporten.
1 dag geleden