Staking treft negen kartonfabrieken
UTRECHT (ANP) - Negen kartonfabrieken van Smurfit Kappa krijgen woensdag en donderdag te maken met stakingen. Werknemers in Nederland zijn ontevreden over de opstelling van de papierfabrikant bij een nieuwe onderhandelingsronde over een cao, melden vakbonden FNV en CNV.
Volgens onderhandelaar Albert Kuiper van FNV heeft Smurfit Kappa geen oog voor de inbreng van werknemers bij de gesprekken over een nieuwe cao voor werknemers die in fabrieken voor golfkarton werken. Volgens CNV speelt onder andere een conflict over het invullen van roosters, waardoor werknemers nu zo'n drie tot vier dagen onbetaald zouden werken. Doordat Smurfit Kappa bij zijn cao-voorstellen niets aan die urenverdeling deed, zijn de vakbonden ontevreden.
Kuiper benadrukt dat vrijwel elk handels- of winkelbedrijf met golfkarton te maken heeft. "Van FrieslandCampina tot aan Nike, ze hebben het allemaal nodig voor grote verpakkingen. Maar ik verwacht wel dat er buffers zijn, dus tot tekorten zal de 48 uursstaking niet direct leiden", zegt hij. "Maar Smurfit Kappa kan zijn orders niet op tijd nakomen en dat zullen ze zeker voelen."
Smurfit Kappa heeft nog niet gereageerd op een verzoek om een reactie.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.
1 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een containerschip van een Franse eigenaar is door de Straat van Hormuz gevaren, meldt persbureau Bloomberg. Daarmee lijkt de eerste doorvaart van een West-Europees schip sinds de start van de Iranoorlog volgens het persbureau een feit.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Investeerders van Vesteda hebben het bedrijf weer wat financiële lucht gegeven, nadat ze hebben ingestemd met een pakket maatregelen. Donderdag leek de grootste commerciële woningbelegger van Nederland nog verder onder financiële druk te komen, waardoor mogelijk veel woningen zouden moeten worden verkocht.
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De Nederlandse gasvoorraden worden "voorzichtig" weer aangevuld. Dat laat Gasunie vrijdagochtend weten. Donderdag vond de eerste vulling plaats. Door een koude winter was de gasvoorraad tot het laagste niveau in zeker tien jaar gezakt. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.
5 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel is vrijdag fors in prijs gestegen aan de Nederlandse pomp door de aanhoudende Iranoorlog. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers is de adviesprijs voor een liter diesel bij de grote oliemaatschappijen met meer dan 10 eurocent omhooggegaan.
6 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in Azië lieten vrijdag herstel zien na verliezen van een dag eerder. Beleggers trokken zich op aan een bericht dat Iran samen met Oman aan een protocol werkt rondom de Straat van Hormuz. Japan en Zuid-Korea zijn voor olie erg afhankelijk van import uit het Midden-Oosten.
6 uur geleden