Staking hindert vliegverkeer België en legt treinverkeer stil
BRUSSEL (ANP/BELGA) - Het vlieg-, trein- en ander verkeer in België is flink ontregeld door vakbondsacties. Brussels Airport heeft vier op de tien vluchten geschrapt en luchthaven Charleroi ligt vanaf het middaguur helemaal plat. Onder meer bagageafhandelaars, beveiligers, conducteurs en leraren staken maandag uit woede over mogelijke bezuinigingen op de pensioenen van overheidspersoneel.
Via Brussels Airport en Brussel-Charleroi vliegen normaliter ook veel Nederlanders. "Gezien de verwachte grote impact bij de afhandelaars en het veiligheidspersoneel zal een groot aantal vluchten moeten worden geannuleerd of herpland", waarschuwt de nationale luchthaven. Vluchten die wel doorgaan, kunnen wat vertraging oplopen.
Een groot deel van de treinen staat maandag ook stil. Maar een op de drie intercity's rijdt, en maar een op de vijf sprinters. Meer Belgen lijken daarom de auto te hebben gepakt. Er staan veel meer files dan normaal.
Internationale treinen
Internationale treinen worden nauwelijks geraakt, zegt spoormaatschappij NMBS. De Eurostar-treinen naar bijvoorbeeld Parijs en Londen rijden allemaal en de intercity's tussen Amsterdam en Brussel "zo goed als allemaal". Er vallen wel wat treinen uit tussen Maastricht en Luik en de lijn tussen Roosendaal en Antwerpen ligt helemaal stil. De NMBS verwacht dat de treinen dinsdag weer volgens de dienstregeling rijden.
De vakbonden voeren actie omdat de partijen die proberen een regering te vormen van plan zouden zijn in het pensioenstelsel te snijden. In Brussel is maandag een grote betoging. Daaraan doen ook veel leraren mee. Vier van de tien scholen zijn maandag dicht.
De overwegend rechtse partijen die deelnemen aan de moeizame kabinetsformatie willen de Belgische begroting weer op orde brengen en de economie weer op gang helpen door onder meer de pensioenen van overheidspersoneel te versoberen. Dat stuit op veel weerstand in België, waar de vakbonden van oudsher sterk zijn.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - De donderdag beëdigde burgemeester van New York, Zohran Mamdani, heeft beloofd "stoutmoedig" te besturen. Hij zei bij zijn inaugurele toespraak te willen aantonen dat linkse politiek kan slagen. "We zullen iets doen wat New Yorkers beter kunnen dan iedereen: we zullen een voorbeeld voor de wereld zijn."
45 minuten geledenCRANS-MONTANA (ANP) - In het Zwitserse Crans-Montana hebben zich honderden mensen verzameld bij de bar waar in de nieuwjaarsnacht een dodelijke brand plaatsvond. Volgens omroep SRF legden velen bloemen neer of staken kaarsjes aan voor de slachtoffers van de brand, die volgens de politie ongeveer veertig doden en meer dan honderd gewonden tot gevolg had.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Rusland heeft de Verenigde Staten gevraagd om te stoppen met de achtervolging van een olietanker op de Atlantische Oceaan, schrijft The New York Times. Dat schip was onderweg naar Venezuela om olie op te halen, maar de VS hebben een blokkade ingesteld voor olietankers die naar dat land varen.
6 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - Bij de brand in een Zwitserse bar zijn ongeveer veertig doden gevallen, meldt de lokale politie op een persconferentie. Ongeveer honderd mensen raakten gewond.
8 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/DPA/AFP) - Onder de slachtoffers van de brand in Zwitserland zijn veel jongeren, zeggen ooggetuigen en ziekenhuizen die gewonden behandelen. In het ziekenhuis van Lausanne zijn 22 van de zwaarst gewonde mensen binnengekomen, die gemiddeld tussen de 16 en 26 jaar zijn.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende landen hebben hun steun aan Zwitserland betuigd na de dodelijke brand in het Alpenland. In een bar in het skigebied Crans-Montana zijn rond de jaarwisseling tientallen doden en ongeveer honderd gewonden gevallen.
11 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft steun voor Zwitserland uitgesproken na de dodelijke brand in Crans-Montana. Hij schreef op X dat Frankrijk solidariteit betuigt en "broederlijke ondersteuning" aanbiedt.
12 uur geleden