Staking hindert vliegverkeer België en legt treinverkeer stil
BRUSSEL (ANP/BELGA) - Het vlieg-, trein- en ander verkeer in België is flink ontregeld door vakbondsacties. Brussels Airport heeft vier op de tien vluchten geschrapt en luchthaven Charleroi ligt vanaf het middaguur helemaal plat. Onder meer bagageafhandelaars, beveiligers, conducteurs en leraren staken maandag uit woede over mogelijke bezuinigingen op de pensioenen van overheidspersoneel.
Via Brussels Airport en Brussel-Charleroi vliegen normaliter ook veel Nederlanders. "Gezien de verwachte grote impact bij de afhandelaars en het veiligheidspersoneel zal een groot aantal vluchten moeten worden geannuleerd of herpland", waarschuwt de nationale luchthaven. Vluchten die wel doorgaan, kunnen wat vertraging oplopen.
Een groot deel van de treinen staat maandag ook stil. Maar een op de drie intercity's rijdt, en maar een op de vijf sprinters. Meer Belgen lijken daarom de auto te hebben gepakt. Er staan veel meer files dan normaal.
Internationale treinen
Internationale treinen worden nauwelijks geraakt, zegt spoormaatschappij NMBS. De Eurostar-treinen naar bijvoorbeeld Parijs en Londen rijden allemaal en de intercity's tussen Amsterdam en Brussel "zo goed als allemaal". Er vallen wel wat treinen uit tussen Maastricht en Luik en de lijn tussen Roosendaal en Antwerpen ligt helemaal stil. De NMBS verwacht dat de treinen dinsdag weer volgens de dienstregeling rijden.
De vakbonden voeren actie omdat de partijen die proberen een regering te vormen van plan zouden zijn in het pensioenstelsel te snijden. In Brussel is maandag een grote betoging. Daaraan doen ook veel leraren mee. Vier van de tien scholen zijn maandag dicht.
De overwegend rechtse partijen die deelnemen aan de moeizame kabinetsformatie willen de Belgische begroting weer op orde brengen en de economie weer op gang helpen door onder meer de pensioenen van overheidspersoneel te versoberen. Dat stuit op veel weerstand in België, waar de vakbonden van oudsher sterk zijn.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De relatie tussen de VS en de EU wordt beter als de handelsovereenkomst tussen beide blokken eindelijk door de EU wordt bekrachtigd, zei de Amerikaanse ambassadeur bij de EU, Andrew Puzder. Ook een overeenkomst over zeldzame aardmetalen "zal aantonen dat er echte eenheid bestaat tussen de VS en de EU", zei hij woensdag in het Europees Parlement.
1 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - De Amerikaanse federale agenten die zaterdag betrokken waren bij de schietpartij in Minneapolis, zijn op verlof gestuurd, melden Amerikaanse media, waaronder The New York Times. De Amerikaan Alex Pretti kwam bij dat vuurwapenincident om het leven.
1 uur geledenLISSABON (ANP/AFP) - In Portugal heeft storm Kristin in de nacht van dinsdag op woensdag aan minstens vier mensen het leven gekost, meldden autoriteiten woensdag. De storm zorgde daarnaast voor stroomuitval in meer dan 850.000 huishoudens en veroorzaakte veel schade aan wegen en spoorlijnen.
1 uur geledenBERN (ANP) - Net als de NAVO-landen die het omringen, gaat ook Zwitserland zich herbewapenen. Het Alpenland betaalt dat uit een verhoging van de btw.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten en de Europese NAVO-landen kunnen de Groenland-ruzie uiteindelijk wel achter zich laten, meent de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio. Ook al klinkt het in Europa dat het vertrouwen in de VS is geschaad en haasten Europese landen zich om zich voor te bereiden op een toekomst zonder de grote beschermheer.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen in Venezuela ook politieke hervormingen zien. Dat maakte de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio duidelijk in de Senaat, waar hij een toelichting gaf op de Amerikaanse plannen voor Venezuela na de gevangenneming van president Nicolás Maduro.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De burgemeester van Boedapest is aangeklaagd voor het mede-organiseren van een pridemars afgelopen juni. Het evenement in de Hongaarse hoofdstad trok ondanks een politieverbod veel deelnemers, onder wie buitenlandse politici zoals de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema.
4 uur geleden