Staking hindert vliegverkeer België en legt treinverkeer stil
BRUSSEL (ANP/BELGA) - Het vlieg-, trein- en ander verkeer in België is flink ontregeld door vakbondsacties. Brussels Airport heeft vier op de tien vluchten geschrapt en luchthaven Charleroi ligt vanaf het middaguur helemaal plat. Onder meer bagageafhandelaars, beveiligers, conducteurs en leraren staken maandag uit woede over mogelijke bezuinigingen op de pensioenen van overheidspersoneel.
Via Brussels Airport en Brussel-Charleroi vliegen normaliter ook veel Nederlanders. "Gezien de verwachte grote impact bij de afhandelaars en het veiligheidspersoneel zal een groot aantal vluchten moeten worden geannuleerd of herpland", waarschuwt de nationale luchthaven. Vluchten die wel doorgaan, kunnen wat vertraging oplopen.
Een groot deel van de treinen staat maandag ook stil. Maar een op de drie intercity's rijdt, en maar een op de vijf sprinters. Meer Belgen lijken daarom de auto te hebben gepakt. Er staan veel meer files dan normaal.
Internationale treinen
Internationale treinen worden nauwelijks geraakt, zegt spoormaatschappij NMBS. De Eurostar-treinen naar bijvoorbeeld Parijs en Londen rijden allemaal en de intercity's tussen Amsterdam en Brussel "zo goed als allemaal". Er vallen wel wat treinen uit tussen Maastricht en Luik en de lijn tussen Roosendaal en Antwerpen ligt helemaal stil. De NMBS verwacht dat de treinen dinsdag weer volgens de dienstregeling rijden.
De vakbonden voeren actie omdat de partijen die proberen een regering te vormen van plan zouden zijn in het pensioenstelsel te snijden. In Brussel is maandag een grote betoging. Daaraan doen ook veel leraren mee. Vier van de tien scholen zijn maandag dicht.
De overwegend rechtse partijen die deelnemen aan de moeizame kabinetsformatie willen de Belgische begroting weer op orde brengen en de economie weer op gang helpen door onder meer de pensioenen van overheidspersoneel te versoberen. Dat stuit op veel weerstand in België, waar de vakbonden van oudsher sterk zijn.
Meer uit Buitenland
MEXICO-STAD (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum en de Canadese premier Mark Carney reizen af naar de VS voor de finale van het WK voetbal. Dat zei Sheinbaum tegen journalisten. De VS organiseerden het WK samen met Mexico en Canada.
44 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft landen in het Midden-Oosten waar Amerikaanse troepen zijn gestationeerd gedreigd met meer aanvallen. Wanneer landen hun grondgebied laten gebruiken voor aanvallen op Iran, kunnen zij een "passende reactie" verwachten.
4 uur geledenCARACAS (ANP/RTR/AFP) - Venezuela heeft 346 miljoen dollar (ruim 300 miljoen euro) aan eigen middelen bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF) aangesproken voor herstelwerkzaamheden na de twee aardbevingen eind juni. Dat maakte interim-president Delcy Rodriguez vrijdag bekend.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag opnieuw aanvallen uitgevoerd op Iran. Volgens het Iraanse persbureau IRNA werden daarbij de steden Ahvaz in het zuidwesten, Lar en Darab in het zuiden en Yazd in het midden van het land getroffen. Ook Bandar Abbas en het eiland Qeshm aan de Straat van Hormuz werden aangevallen.
5 uur geledenKROKSTADELVA (ANP) - Bij een grote brand in de Noorse stad Krokstadelva zijn tientallen huizen verloren gegaan. De brandweer krijgt de brand volgens de Noorse krant Aftenposten moeilijk onder controle door een combinatie van een hellend terrein, droge begroeiing, dichte bebouwing en een harde, van richting veranderende wind.
7 uur geledenCARACAS (ANP/BLOOMBERG) - Meer dan 5000 mensen zijn omgekomen bij de aardbevingen die Venezuela eind juni troffen. Dat heeft parlementsvoorzitter Jorge Rodríguez vrijdag bekendgemaakt.
11 uur geledenCLACTON (ANP/AFP) - De Britse politicus Nigel Farage moet het tijdens de tussentijdse parlementsverkiezingen in Clacton volgende maand opnemen tegen 33 tegenstanders. Dat is volgens de lokale gemeenteraad, die de verkiezingen organiseert, waarschijnlijk een record. Farage trad expres af als parlementslid om zich opnieuw verkiesbaar te kunnen stellen, na groeiende kritiek rond zijn financiën.
12 uur geleden