Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Staking en demonstraties in Israël voor einde strijd Gaza

Staking en demonstraties in Israël voor einde strijd Gaza

TEL AVIV (ANP/AFP/DPA) - In steden in Israël is op grote schaal geprotesteerd tegen het beleid van de regering om de aanvallen op de Gazastrook verder op te voeren. Ook is een staking uitgeroepen tegen het beleid dat de levens van de resterende gijzelaars in de Gazastrook in gevaar zou kunnen brengen. De betogers eisen een deal met Hamas om ze vrij te krijgen.

Volgens Israëlische media zijn bij betogingen en blokkades al zeker 25 arrestaties verricht. Premier Benjamin Netanyahu zegt dat het protest de Palestijnse beweging Hamas in de kaart speelt. Hij zei dat de mensen die oproepen tot beëindiging van de oorlog zonder Hamas te verslaan, Hamas aanzetten tot het langer vasthouden van gijzelaars en tot nieuwe aanslagen zoals die van oktober 2023.

Toen slaagden Hamasstrijders erin uit de langdurig afgegrendelde Gazastrook te ontsnappen en vielen ze vooral burgers aan in de omgeving van de strook. Daarbij zijn veel doden gevallen en zijn mensen als gijzelaar meegevoerd.

60.000 mensen omgekomen

Israël heeft sindsdien het grootste deel van de Gazastrook verwoest, waarbij meer dan 60.000 mensen zijn omgekomen, voornamelijk vrouwen en minderjarigen. Netanyahu heeft echter nog niet alle gijzelaars teruggehaald en Hamas bestaat nog steeds, veelal ondergronds. Netanyahu wil nu ook Gaza-Stad aanvallen.

Volgens legerleider generaal Eyal Zamir begint die aanval spoedig. Hij zei dat het leger met alle beschikbare middelen Hamas een beslissende nederlaag gaat toebrengen en zal proberen de gijzelaars te bevrijden. Netanyahu zei eerst de hele strook te gaan bezetten, maar dit leidde tot felle politieke en militaire discussies. Israël heeft al meer dan driekwart van de Gazastrook in handen en onder anderen Zamir zag het nut van nog meer grote aanvallen niet in.

Meer uit Buitenland

Palestijnse groep Hamas vraagt Iran geen Golfstaten te bestoken

TEHERAN/GAZA (ANP/DPA) - De Palestijnse beweging Hamas heeft Iran gevraagd op te houden met luchtaanvallen op de Arabische buurlanden. Hamas heeft zeer nauwe betrekkingen met de Golfstaat Qatar en is lang door Iran gesteund. Qatar is een van de Golfstaten die Iran aanvalt, waar de VS de grootste luchtmachtbasis in de regio hebben.

1 uur geleden
'Noord-Korea heeft tien ballistische raketten afgevuurd'

SEOUL (ANP/RTR) - Noord-Korea heeft zaterdag tien ballistische raketten afgevuurd in de richting van de Japanse Zee. Dat meldt het Zuid-Koreaanse leger.

2 uur geleden
Venezuela en Colombia houden topoverleg na gevangenname Maduro

CARACAS (ANP/RTR) - Venezuela en Colombia hebben op hoog niveau overleg gehouden in Caracas. Ministers en andere functionarissen spraken in de Venezolaanse hoofdstad over samenwerking op gebieden als handel, toerisme, energie en veiligheid, meldt de regering van Venezuela.

10 uur geleden
President Trump vervangt hoofd van Kennedy Center

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bekendgemaakt dat het hoofd van het beroemde Kennedy Center in Washington wordt vervangen. Op zijn eigen platform Truth Social meldde Trump dat Richard Grenell stopt en dat Matt Floca hem opvolgt.

11 uur geleden
Axios: Trump wees aanbod Poetin af over Iraans verrijkt uranium

WASHINGTON (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Verenigde Staten voorgesteld het verrijkte uranium van Iran naar zijn land over te brengen. Dat had deel kunnen uitmaken van een deal om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen, schrijft nieuwssite Axios. De Amerikaanse president Donald Trump zou het aanbod hebben afgeslagen.

11 uur geleden
Zelensky ontmoet zoon laatste sjah van Iran

PARIJS (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Parijs een ontmoeting gehad met Reza Pahlavi, de zoon van de laatste sjah van Iran. "De kroonprins en zijn team hebben me bijgepraat over de signalen die ze vanuit het land ontvangen", schreef de Oekraïense leider naderhand op X.

12 uur geleden
Rode Kruis slaat alarm over lot burgers in Libanon

BEIROET (ANP) - Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) heeft alarm geslagen over de verslechterende situatie in Libanon. Daar slaan burgers massaal op de vlucht voor opgelaaid geweld tussen Israël en Hezbollah.

12 uur geleden