
Staking en demonstraties in Israël voor einde strijd Gaza
TEL AVIV (ANP/AFP/DPA) - In steden in Israël is op grote schaal geprotesteerd tegen het beleid van de regering om de aanvallen op de Gazastrook verder op te voeren. Ook is een staking uitgeroepen tegen het beleid dat de levens van de resterende gijzelaars in de Gazastrook in gevaar zou kunnen brengen. De betogers eisen een deal met Hamas om ze vrij te krijgen.
Volgens Israëlische media zijn bij betogingen en blokkades al zeker 25 arrestaties verricht. Premier Benjamin Netanyahu zegt dat het protest de Palestijnse beweging Hamas in de kaart speelt. Hij zei dat de mensen die oproepen tot beëindiging van de oorlog zonder Hamas te verslaan, Hamas aanzetten tot het langer vasthouden van gijzelaars en tot nieuwe aanslagen zoals die van oktober 2023.
Toen slaagden Hamasstrijders erin uit de langdurig afgegrendelde Gazastrook te ontsnappen en vielen ze vooral burgers aan in de omgeving van de strook. Daarbij zijn veel doden gevallen en zijn mensen als gijzelaar meegevoerd.
60.000 mensen omgekomen
Israël heeft sindsdien het grootste deel van de Gazastrook verwoest, waarbij meer dan 60.000 mensen zijn omgekomen, voornamelijk vrouwen en minderjarigen. Netanyahu heeft echter nog niet alle gijzelaars teruggehaald en Hamas bestaat nog steeds, veelal ondergronds. Netanyahu wil nu ook Gaza-Stad aanvallen.
Volgens legerleider generaal Eyal Zamir begint die aanval spoedig. Hij zei dat het leger met alle beschikbare middelen Hamas een beslissende nederlaag gaat toebrengen en zal proberen de gijzelaars te bevrijden. Netanyahu zei eerst de hele strook te gaan bezetten, maar dit leidde tot felle politieke en militaire discussies. Israël heeft al meer dan driekwart van de Gazastrook in handen en onder anderen Zamir zag het nut van nog meer grote aanvallen niet in.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Volgens de speciale Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft Moskou bij vijf gebieden in Oekraïne concessies gedaan. De Russen hebben bij hun overleg vrijdag met de Amerikaanse president Donald Trump bepaalde toegevingen gedaan met betrekking tot alle vijf regio's in Oost-Oekraïne. "Er is een belangrijke discussie gaande over Donetsk en wat daar zal gebeuren", vertelde Witkoff aan CNN.
13 minuten geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De NAVO heeft bevestigd dat de secretaris-generaal van de verdragsorganisatie, Mark Rutte, maandag ook aanwezig is in Washington voor een topbijeenkomst over Oekraïne. Eerder zondag meldde persbureau Bloomberg op basis van anonieme bronnen dat Rutte ook naar de top gaat, samen met een reeks Europese leiders.
2 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz is maandag ook in Washington voor gesprekken met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en andere Europese leiders. De reis is bedoeld om informatie uit te wisselen met de Amerikaanse president Donald Trump, na diens ontmoeting met de Russische president Vladimir Poetin in Alaska, aldus een woordvoerder.
3 uur geledenJAKARTA (ANP) - Indonesië viert dat tachtig jaar geleden de nationalist Soekarno (1901-1970) in het toenmalige Batavia de onafhankelijkheid uitriep. De dag van deze Proklamasi is de nationale feestdag. Bij het presidentiële Merdeka-paleis in Jakarta vieren Indonesiërs deze dag plechtig en feestelijk, met veel zang, dans en muziek.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, bevestigt dat ze bij het gesprek zal zijn van de Oekraïense president Zelensky met de Amerikaanse president Trump maandag in Washington. Ze gaat op verzoek van Zelensky mee. Volgens haar zijn er ook andere Europese leiders aanwezig.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, de secretaris-generaal van de NAVO, Mark Rutte, en de Finse president Alexander Stubb zijn van plan om de Oekraïense president Volodymyr Zelensky te vergezellen tijdens zijn ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump maandag in Washington. Dat meldt persbureau Bloomberg, dat zich baseert op bronnen die bekend zijn met de zaak.
4 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - Orkaan Erin is boven de Caribische eilanden afgezwakt tot een orkaan van categorie 4. Dat meldt het Amerikaanse National Hurricane Center (NHC) in een update.
8 uur geleden