'Stafchef Trump wilde dat justitie verkiezingsfraude onderzocht'
WASHINGTON (ANP) - In de nadagen van Donald Trumps presidentschap is vanuit het Witte Huis herhaaldelijk geprobeerd om het ministerie van Justitie onderzoek te laten doen naar onbewezen complottheorieën over de Amerikaanse verkiezingen van vorig jaar. Dat blijkt volgens The New York Times uit e-mailverkeer tussen Trumps toenmalig stafchef Mark Meadows en de destijds waarnemend justitieminister Jeff Rosen.
In vijf e-mails die eind december en begin januari zijn verstuurd, vraagt Meadows aan Rosen om onbewezen beweringen over verkiezingsfraude in New Mexico te onderzoeken, evenals een aantal niet bewezen claims dat Trump de verkiezingen had gewonnen. Een van de theorieën die bijvoorbeeld onderzocht zou moeten worden, was dat in Italië mensen met militaire technologie en door middel van satellieten met de stemmachines in de Verenigde Staten hadden geknoeid, waardoor stemmen voor Trump naar Joe Biden zouden zijn gegaan.
Uit het e-mailverkeer dat aan het Congres is overhandigd, en waarvan The New York Times een deel heeft ingezien, komt nergens naar voren dat justitieminister Rosen ingaat op de verzoeken van Meadows. Dat wordt tevens bevestigd door ingewijden. De niet eerder openbaar gemaakte e-mails tonen hoe Trump, die op 20 januari het Witte Huis moest verlaten, in zijn laatste dagen als president geprobeerd heeft de verkiezingsuitslag op alle mogelijke manieren aan te vechten.
Geen bewijs
Rosen werd halverwege december aangesteld. Zijn voorganger Bill Barr stapte op nadat hij had erkend geen bewijs te zien voor verkiezingsfraude. Direct na zijn aanstelling werd Rosen volgens The New York Times gevraagd om bij Trump langs te gaan om ook zijn steun te krijgen voor verschillende rechtszaken die het team van Trump had aangespannen tegen de verkiezingsuitslag.
De verschillende theorieën die over de nooit bewezen verkiezingsfraude de ronde deden, zorgden er mogelijk mede voor dat Trump-aanhangers op 6 januari het Capitool bestormden, toen daar de verkiezingsuitslag werd bekrachtigd. Meerdere mensen kwamen daarbij om het leven.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering waarschuwt boeren tijdens de feestdagen geen wegen te blokkeren. Er zijn ruim een week geleden boerenprotesten met wegblokkades uitgebroken, vooral in het zuiden, naar aanleiding van het in opdracht van de autoriteiten slachten van runderen naar aanleiding van een besmettelijke veeziekte. Volgens de veehouders reageert de overheid overdreven wreed op de plaatselijke uitbraak van de knobbelziekte of nodulaire dermatose.
30 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Als Oekraïne verkiezingen houdt, zou Rusland mogelijk geen aanvallen op het land uitvoeren. Oekraïners die in Rusland of door Rusland beheerste gebieden wonen, zouden ook in Oekraïense verkiezingen moeten kunnen stemmen. President Vladimir Poetin heeft dit in zijn jaarlijkse persconferentie gezegd.
3 uur geledenTAIPEI (ANP/RTR) - Bij een steekaanval in de Taiwanese hoofdstad Taipei zijn zeker drie doden gevallen, vijf mensen raakten gewond. Volgens premier Cho Jung-tai liet een man rookbommen afgaan bij het centrale treinstation van de stad, waarna hij naar een nabijgelegen metrostation in een druk winkelgebied rende. Onderweg viel hij mensen aan.
4 uur geledenNEW YORK/LONDEN (ANP/RTR) - Volgens internationale waarnemers is er momenteel geen hongersnood meer in de Gazastrook. Dit komt door de verbetering van de aanvoer van goederen sinds het bestand tussen Israël en Hamas dat 10 oktober inging. Maar de toestand blijft nog steeds kritiek. Bij hervatting van de vijandelijkheden kan het risico op hongersnood half april weer terug zijn.
5 uur geledenGENÈVE (ANP) - In de Gazastrook zijn in de afgelopen anderhalf jaar meer dan duizend mensen overleden die in afwachting waren van een medische evacuatie, meldt de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) op X. Topman Tedros Adhanom Ghebreyesus roept meer landen op om "hun deuren te openen voor de patiënten uit Gaza".
5 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft voor het eerst een schip van de Russische schaduwvloot aangevallen op de Middellandse Zee, meldt een bron van de Oekraïense veiligheidsdienst SBOe. Het vaartuig zou flinke schade hebben opgelopen, maar leeg zijn geweest op het moment van de droneaanval.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Bij boerenprotesten zijn donderdag dertien mensen aangehouden in Brussel, meldt de politie daar. In zeven gevallen gaat het om een aanhouding waarbij de demonstranten ook strafrechtelijk kunnen worden vervolgd. Vier agenten raakten gewond.
7 uur geleden