Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Stafchef Trump wilde dat justitie verkiezingsfraude onderzocht'

'Stafchef Trump wilde dat justitie verkiezingsfraude onderzocht'

WASHINGTON (ANP) - In de nadagen van Donald Trumps presidentschap is vanuit het Witte Huis herhaaldelijk geprobeerd om het ministerie van Justitie onderzoek te laten doen naar onbewezen complottheorieën over de Amerikaanse verkiezingen van vorig jaar. Dat blijkt volgens The New York Times uit e-mailverkeer tussen Trumps toenmalig stafchef Mark Meadows en de destijds waarnemend justitieminister Jeff Rosen.

In vijf e-mails die eind december en begin januari zijn verstuurd, vraagt Meadows aan Rosen om onbewezen beweringen over verkiezingsfraude in New Mexico te onderzoeken, evenals een aantal niet bewezen claims dat Trump de verkiezingen had gewonnen. Een van de theorieën die bijvoorbeeld onderzocht zou moeten worden, was dat in Italië mensen met militaire technologie en door middel van satellieten met de stemmachines in de Verenigde Staten hadden geknoeid, waardoor stemmen voor Trump naar Joe Biden zouden zijn gegaan.

Uit het e-mailverkeer dat aan het Congres is overhandigd, en waarvan The New York Times een deel heeft ingezien, komt nergens naar voren dat justitieminister Rosen ingaat op de verzoeken van Meadows. Dat wordt tevens bevestigd door ingewijden. De niet eerder openbaar gemaakte e-mails tonen hoe Trump, die op 20 januari het Witte Huis moest verlaten, in zijn laatste dagen als president geprobeerd heeft de verkiezingsuitslag op alle mogelijke manieren aan te vechten.

Geen bewijs

Rosen werd halverwege december aangesteld. Zijn voorganger Bill Barr stapte op nadat hij had erkend geen bewijs te zien voor verkiezingsfraude. Direct na zijn aanstelling werd Rosen volgens The New York Times gevraagd om bij Trump langs te gaan om ook zijn steun te krijgen voor verschillende rechtszaken die het team van Trump had aangespannen tegen de verkiezingsuitslag.

De verschillende theorieën die over de nooit bewezen verkiezingsfraude de ronde deden, zorgden er mogelijk mede voor dat Trump-aanhangers op 6 januari het Capitool bestormden, toen daar de verkiezingsuitslag werd bekrachtigd. Meerdere mensen kwamen daarbij om het leven.

Meer uit Buitenland

Presidentskandidaten Peru gaan nek-aan-nek

LIMA (ANP) - De kandidaten voor het presidentschap van Peru gaan nek-aan-nek. Waar bij de recentste telling de conservatieve Keiko Fujimori was uitgelopen op haar rivaal Roberto Sánchez, is het in de nieuwste peiling weer het linkse congreslid dat voorligt: 50,3 procent tegenover 49,7 procent.

1 uur geleden
Israël voert aanvallen uit op 'militaire doelen' Iran

TEHERAN (ANP) - Israël heeft maandagochtend vroeg luchtaanvallen uitgevoerd op militaire doelen in het westen en midden van Iran, meldt het Israëlische leger. Iraanse staatsmedia melden dat er explosies zijn gehoord in Teheran, Tabriz en Isfahan.

2 uur geleden
Frankrijk neemt 70.000 aangiften kindermisbruik onder de loep

PARIJS (ANP) - De Franse minister van Justitie, Gérald Darmanin, heeft openbaar aanklagers opgedragen om 70.000 aangiften "die met kinderen te maken hebben" met spoed te onderzoeken. Het Franse justitiesysteem heeft hier tot 14 juli, een nationale feestdag, de tijd voor gekregen. Darmanin neemt die stap na de moord op de 11-jarige Lyhanna.

2 uur geleden
Tsunamiwaarschuwing na zware aardbeving Filipijnen

MANILLA (ANP) - Na een zware aardbeving voor de kust van het Filipijnse eiland Mindanao is maandagochtend vroeg een tsunamiwaarschuwing afgegeven. Naast de Filipijnen zelf geldt de waarschuwing voor onder meer kustgebieden in Indonesië en Japan.

3 uur geleden
Premier Armenië claimt met zijn partij verkiezingsoverwinning

JEREVAN (ANP) - De Armeense premier Nikol Pasjinjan heeft de overwinning uitgeroepen bij de parlementsverkiezingen. Tijdens een persconferentie in de nacht van zondag op maandag noemde Pasjinjan de overwinning van zijn partij Burgercontract een "historische zege".

3 uur geleden
Israël sluit grensovergangen Gaza na aanval Iran

JERUZALEM (ANP) - In reactie op de raketaanvallen vanuit Iran, heeft Israël grensovergangen naar de Gazastrook gesloten. Het gaat om een "veiligheidsmaatregel", staat in een verklaring van overheidsinstantie COGAT, die onder meer de toegang tot Gaza coördineert.

3 uur geleden
Trump vraagt Netanyahu geen vergeldingsaanval uit te voeren

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president zei na de aanval van Iran op Israël dat hij Benjamin Netanyahu zal vragen af te zien van wraak. Dat verklaarde Donald Trump tegenover nieuwssite Axios. Het telefoongesprek tussen de president en de Israëlische premier zou inmiddels hebben plaatsgevonden.

6 uur geleden