'Stafchef Trump wilde dat justitie verkiezingsfraude onderzocht'
WASHINGTON (ANP) - In de nadagen van Donald Trumps presidentschap is vanuit het Witte Huis herhaaldelijk geprobeerd om het ministerie van Justitie onderzoek te laten doen naar onbewezen complottheorieën over de Amerikaanse verkiezingen van vorig jaar. Dat blijkt volgens The New York Times uit e-mailverkeer tussen Trumps toenmalig stafchef Mark Meadows en de destijds waarnemend justitieminister Jeff Rosen.
In vijf e-mails die eind december en begin januari zijn verstuurd, vraagt Meadows aan Rosen om onbewezen beweringen over verkiezingsfraude in New Mexico te onderzoeken, evenals een aantal niet bewezen claims dat Trump de verkiezingen had gewonnen. Een van de theorieën die bijvoorbeeld onderzocht zou moeten worden, was dat in Italië mensen met militaire technologie en door middel van satellieten met de stemmachines in de Verenigde Staten hadden geknoeid, waardoor stemmen voor Trump naar Joe Biden zouden zijn gegaan.
Uit het e-mailverkeer dat aan het Congres is overhandigd, en waarvan The New York Times een deel heeft ingezien, komt nergens naar voren dat justitieminister Rosen ingaat op de verzoeken van Meadows. Dat wordt tevens bevestigd door ingewijden. De niet eerder openbaar gemaakte e-mails tonen hoe Trump, die op 20 januari het Witte Huis moest verlaten, in zijn laatste dagen als president geprobeerd heeft de verkiezingsuitslag op alle mogelijke manieren aan te vechten.
Geen bewijs
Rosen werd halverwege december aangesteld. Zijn voorganger Bill Barr stapte op nadat hij had erkend geen bewijs te zien voor verkiezingsfraude. Direct na zijn aanstelling werd Rosen volgens The New York Times gevraagd om bij Trump langs te gaan om ook zijn steun te krijgen voor verschillende rechtszaken die het team van Trump had aangespannen tegen de verkiezingsuitslag.
De verschillende theorieën die over de nooit bewezen verkiezingsfraude de ronde deden, zorgden er mogelijk mede voor dat Trump-aanhangers op 6 januari het Capitool bestormden, toen daar de verkiezingsuitslag werd bekrachtigd. Meerdere mensen kwamen daarbij om het leven.
Meer uit Buitenland
MAR-A-LAGO (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat het einde van de oorlog in Oekraïne dichterbij is gekomen na zijn gesprekken met de Russische en de Oekraïense president zondag. Trump zei tijdens een persconferentie met Volodymyr Zelensky dat nog niet alle kwesties opgelost zijn, maar dat beide partijen steeds dichter bij een deal komen.
3 uur geledenPRISTINA (ANP/RTR) - De partij van premier Albin Kurti heeft bij de Kosovaarse verkiezingen ongeveer de helft van de stemmen gekregen, blijkt uit de voorlopige uitslagen. Dat betekent dat die waarschijnlijk een nieuwe regering kan vormen en er een einde kan komen aan de politieke impasse die al maanden duurt.
3 uur geledenSANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische Houthi's hebben gewaarschuwd dat ze iedere Israëlische aanwezigheid in Somaliland als een militair doelwit zullen beschouwen. Somaliland ligt vlak bij het gebied dat de Houthi's in Jemen onder controle hebben, aan de overkant van de Golf van Aden.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het telefoongesprek tussen Vladimir Poetin en Donald Trump had volgens het Kremlin een "vriendelijke toon". Topadviseur Joeri Oesjakov zei dat de twee presidenten het eens zijn dat er een definitieve oplossing moet komen voor de oorlog in Oekraïne en dat een tijdelijk bestand het conflict alleen maar zou verlengen.
6 uur geledenMAR-A-LAGO (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat Poetin oprecht vrede wil. "Beide presidenten willen een deal sluiten", zei Trump toen hij de Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontving op zijn landgoed Mar-a-Lago.
6 uur geledenPALM BEACH (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump meldt op Truth Social dat hij een "goed en zeer productief" telefoongesprek heeft gevoerd met de Russische president Vladimir Poetin. Hij zei niet waarover de twee spraken.
7 uur geledenLATAKIA (ANP/AFP) - In Syrië zijn zeker drie doden gevallen bij protesten van de alawitische minderheid in het land. Duizenden alawieten gingen de straat op om te protesteren tegen een bomaanslag op een alawitische moskee afgelopen vrijdag. Op meerdere plekken liep het uit op confrontaties met tegendemonstranten en veiligheidstroepen van de regering.
8 uur geleden