Stad Washington aan Trump-aanhangers: houd je vuurwapens thuis
WASHINGTON (ANP) - De autoriteiten in de Amerikaanse hoofdstad Washington hebben aanhangers van scheidend president Donald Trump maandag gewaarschuwd dat die hun vuurwapens thuis moeten houden als er woensdag wordt betoogd tegen de verkiezingsuitslag. Op die dag moet het Amerikaanse parlement, het Congres, de verkiezingsuitslag officieel vaststellen. Trump en zijn aanhangers hebben sinds november beweerd dat de Democraten grootschalige verkiezingsfraude hebben gepleegd, overigens zonder enig bewijs of resultaat.
"We hebben inlichtingen ontvangen dat er individuen zijn met plannen om vuurwapens onze stad in te brengen, en dat zal echt niet worden getolereerd", zei Robert Contee, het hoofd van de hoofdstedelijke politie, bij een persconferentie in het stadhuis. Contee zei dat elke demonstrant die gewapend is of geweld uitlokt, zal worden gearresteerd.
Meer dan driehonderd soldaten van de Nationale Garde worden ingezet om de lokale autoriteiten te ondersteunen. De reservisten moeten helpen de menigtes te controleren en de hulpdiensten assisteren, meldde de Nationale Garde van het District Columbia maandag in een verklaring. Politiechef Contee zei dat ook onder meer de Capitool-politie en de Secret Service in touw zullen zijn om orde te houden.
Het hoofdstedelijke district kent een van de strengste wapenwetten van de Verenigde Staten. Het openlijk dragen van vuurwapens is er verboden, en voor legaal bezit van een handpistool is een lokale wapenvergunning vereist.
Duizenden Trump-aanhangers, waaronder racistische en neofascistische milities, worden woensdag in Washington verwacht. Die milities, zoals de Proud Boys, gaan doorgaans zwaarbewapend naar protesten. Het hoofd van de politie verwacht dat de demonstraties omvangrijker zullen zijn dan die in november en december. Toen braken er geregeld gevechten uit tussen Trump-aanhangers en tegendemonstranten.
President Trump heeft zijn aanhangers via Twitter opgeroepen om woensdag te komen demonstreren. Zondag zegde Trump toe dat hij ook van de partij zal zijn. "Het zal er wild aan toe gaan", schreef de president vrijdag al op zijn Twitterpagina.
Meer uit Buitenland
SANTIAGO (ANP/BLOOMBERG) - Chileense wetenschappers waren dicht bij een vaccin tegen het hantavirus, maar moesten hun onderzoek staken omdat het geld op was. Dat schrijft persbureau Bloomberg. Voordat het vaccin getest kon worden op mensen, kwam het project stil te liggen tijdens de coronapandemie.
1 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse filmregisseur Erik Fleming is woensdag veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf voor het leveren van ketamine aan acteur Matthew Perry, meldden Amerikaanse media. Perry verdronk in 2023 in zijn jacuzzi door de gevolgen van de ketaminedosis. Fleming pleitte schuldig in augustus 2024.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Gezondheidsminister Wes Streeting gaat zichzelf donderdag opwerpen als mogelijke opvolger van premier Keir Starmer, verwachten Britse media. De Labour-leider staat onder grote druk om af te treden, maar wil daar vooralsnog niets van weten. Volgens onder meer The Times heeft hij tegen partijgenoten gezegd de strijd met Streeting niet uit de weg te gaan.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft sinds het begin van het bestand vorige maand nog duizenden huizen in Libanon verwoest, meldt het Libanese nationale onderzoeksinstituut. De overheidsorganisatie telde sinds 17 april al 5386 huizen die totaal vernietigd zijn en nog eens 5246 die schade hebben opgelopen.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije heeft de Russische ambassadeur ontboden vanwege een droneaanval op het westen van Oekraïne, dicht bij de grens met Hongarije. Dat deelde premier Péter Magyar mee na het eerste kabinetsoverleg sinds hij afgelopen weekend werd geïnstalleerd als leider van het land.
3 uur geledenBOEKAREST (ANP) - De NAVO zal de Amerikaanse ideeën over een groter Europees en een kleiner Amerikaans aandeel in het bondgenootschap overnemen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. 'NAVO 3.0', zoals de VS het noemen, is "de logische volgende stap", meent Rutte. Hij verwacht dat de 32 landen dat op de komende NAVO-top zullen vastleggen.
5 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR) - Oekraïne en Litouwen hebben een dronedeal gesloten, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky na een ontmoeting met de Litouwse president Gitanas Nauseda in Boekarest. Oekraïne stuurt een militair expertteam om in Litouwen te werken aan "de ontwikkeling van de noodzakelijke veiligheidscapaciteiten".
5 uur geleden