Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Staatssecretaris Visser: gunning onderzeeboten kan niet sneller

Staatssecretaris Visser: gunning onderzeeboten kan niet sneller

DEN HAAG (ANP) - De aanbesteding van vier nieuwe onderzeeboten voor de marine kan niet sneller, aldus staatssecretaris Barbara Visser van Defensie. Een deel van de Tweede Kamer wil het liefst nog deze kabinetsperiode de knoop doorhakken over de aanschaf van de nieuwe boten waarmee minimaal 2,5 miljard euro is gemoeid.

"Hoe eerder een besluit hoe beter", vindt André Bosman van de VVD. Ook coalitiepartners CDA en ChristenUnie en oppositiepartij SGP willen een sneller proces. Joël Voordewind (ChristenUnie) vroeg of er niet nog een keuze voor maart kan worden gemaakt. Dan zijn er Tweede Kamerverkiezingen.

De gunning van de vervanging van de huidige onderzeeboten van de Walrusklasse is met een jaar vertraagd. Over twee jaar wordt nu bekend welk buitenlands bedrijf de opdracht binnensleept. "Helaas 2022 blijft staan", zei de bewindsvrouw. Zes jaar later moet dan de eerste boot te water worden gelaten.

Visser wil een zorgvuldig proces

Visser benadrukt een zorgvuldig proces te willen. "Daar blijf ik ook achter staan." Drie buitenlandse werven strijden om de opdracht. Nederlandse bedrijven kunnen geen onderzeeboten meer bouwen. De drie in de race voor de opdracht zijn het Zweedse Saab dat samenwerkt met het Nederlandse Damen, het Franse Naval dat de handen ineen heeft geslagen met Royal IHC uit Kinderdijk, en TKMS uit Duitsland.

Saab-Damen is de grote favoriet om de opdracht binnen te slepen. VVD en SGP spreken zich openlijk uit voor deze combinatie. Ze denken dat de belangen van het Nederlandse bedrijfsleven daarmee het beste zijn gediend. D66 staat achter Visser. "Wij willen de beste boot voor de beste prijs", zei Salima Belhaj.

Meer uit Binnenland

OM eist tbs, geen celstraf, voor doden zoon Gianny-Davey

GRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag tbs met dwangverpleging geëist tegen Curtly E. (46) uit Groningen voor het doodsteken van zijn 12-jarige zoon Gianny-Davey op 29 december vorig jaar. E. handelde volgens het OM in een psychose en is volledig ontoerekeningsvatbaar. Daarom is geen celstraf geëist.

7 minuten geleden
Richtlijnen voor boetes omhoog, sommige stijgen 'fors'

DEN HAAG (ANP) - De richtlijnen voor boetes gaan per 1 januari omhoog. Dat meldt het Landelijk Overleg Vakinhoud Strafrecht (LOVS), een groep strafrechters van alle rechtbanken en gerechtshoven. Deze richtlijnen, oriëntatiepunten genoemd, worden aangepast aan de inflatie. "Omdat dit al jaren niet is gebeurd, zullen sommige boetes fors stijgen", waarschuwt het LOVS.

15 minuten geleden
Inspectie: te weinig kennis complexe zaken bij basisteams politie

DEN HAAG (ANP) - Basisteams van de politie hebben te weinig ervaring en expertise in huis om naast winkeldiefstallen en vernielingen het zwaardere opsporingswerk uit te voeren. Dit terwijl complexe criminaliteit zoals ondermijning en digitale criminaliteit wel bij hen terechtkomt, concludeert de Inspectie Justitie en Veiligheid in haar onderzoek Lokaal signaal.

16 minuten geleden
Studentenorganisaties: blijf investeren in mentaal welzijn

DEN HAAG (ANP) - Het gaat beter met studenten, maar er is nog meer nodig om ze te ondersteunen. Dat betogen twee landelijke studentenorganisaties als reactie op een onderzoek naar de mentale gezondheid en het alcohol- en drugsgebruik onder studenten.

20 minuten geleden
Demonstranten aangehouden bij protest tegen wapenbeurs Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft zeven demonstranten aangehouden bij het protest tegen de wapenbeurs in Rotterdam. De betogers, die hun gezichten hadden bedekt, waren op een stellage met reclameborden geklommen op het plein bij evenementencomplex Ahoy. Toen ze niet luisterden naar de oproep om hiervan af te komen, werden ze opgepakt.

1 uur geleden
Veel emoties bij strafzaak over doden Gianny-Davey door vader

GRONINGEN (ANP) - De dood van Gianny-Davey (12) in Groningen leidt tot veel emoties bij nabestaanden in de rechtbank in Groningen. Daar staat zijn vader Curtly E. (46) donderdag terecht voor het doodsteken van zijn zoon op 29 december vorig jaar. De vader zou onder invloed van een psychose de jongen uit Amsterdam om het leven hebben gebracht, omdat hij zijn medicatie tegen schizofrenie niet innam.

1 uur geleden
Gelderland wil Veluwe opdelen bij uitbraak Afrikaanse varkenspest

ARNHEM (ANP) - Ook de provincie Gelderland bereidt zich voor op een toekomstige uitbraak van de Afrikaanse varkenspest (AVP). Er wordt onder meer gewerkt aan het opdelen van de Veluwe in compartimenten die afgesloten kunnen worden voor wilde zwijnen, mocht de ziekte daar opduiken.

1 uur geleden