Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Staatssecretaris: Tubbergen nog niks gedaan, daarom helaas dwang

Staatssecretaris: Tubbergen nog niks gedaan, daarom helaas dwang

ZWOLLE (ANP) - De gemeente Tubbergen heeft ondanks vele verzoeken nog niks gedaan aan asielopvang. Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) sprak al maanden met de gemeente over het hotel in Albergen, dat geschikt was voor opvang van vluchtelingen. Toen de gemeente nee bleef zeggen was het helaas nodig om naar een dwangmaatregel te grijpen.

Dat zegt staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) over het nieuws dat de Overijsselse gemeente als eerste in Nederland gedwongen wordt om asielopvang te accepteren in het dorp Albergen. Volgens Van der Burg kan de gemeente niet zo verrast zijn, aangezien er al maanden gesprekken liepen. De burgemeester van Tubbergen is een uur voor de Tweede Kamer geïnformeerd over de maatregel, aldus Van der Burg, die eerder al zei dat later "meerdere locaties in andere gemeenten zullen volgen".

"Er is meer plaats nodig voor vluchtelingen in heel Nederland. Als dat niet op basis van vrijwilligheid lukt, dan kan ik twee dingen doen: het opvangcentrum in Ter Apel volledig laten verstoppen of ingrijpen. Dat laatste doe ik liever niet, maar er is door een aantal gemeenten te weinig geleverd op basis van vrijwilligheid", aldus de bewindsman. Dat er in Tubbergen veel weerstand is ontstaan, had hij wel verwacht, maar is geen reden om zijn besluit terug te draaien.

Samenwerking

Bijna gelijktijdig zei burgemeester van Tubbergen Wilmien Haverkamp tijdens een persconferentie woensdagmiddag dat het niet zo is dat haar gemeente geen verantwoordelijkheid wil nemen in het bieden van oplossingen voor de asielcrisis. "We vangen statushouders op en mensen uit Oekraïne", zei Haverkamp. In de gemeente heerst het gevoel dat de staatssecretaris de problemen "bij ons over de schutting kiepert", zo verwoordde zij de onrust. "Dat geeft geen pas, wat ons betreft." De gemeente oriënteert zich op de mogelijkheden om gedwongen opvang te voorkomen.

De veiligheidsregio Twente, waar Tubbergen bijhoort, vraagt zich af of de samenwerking tussen Rijk en gemeente goed is verlopen. "Het Rijk noemde het van het allergrootste belang om goed samen te werken en ook de gemeenteraad en de omwonenden goed te betrekken en te informeren. Gezien de reactie vanuit Tubbergen kun je je afvragen of dat hier goed is verlopen", aldus Arco Hofland, plaatsvervangend voorzitter van de veiligheidsregio en waarnemend burgemeester van Rijssen-Holten. Ook de veiligheidsregio wist pas dinsdag dat het COA het hotel had gekocht, maar Hofland wijst erop dat veiligheidsregio's alleen een rol hebben in de crisisnoodopvang, de opvang van Oekraïners en huisvesting voor statushouders.

Van der Burg verwerpt de kritiek dat steeds kleine plattelandsgemeenten buiten de Randstad getroffen worden door zijn beleid. Hij wijst op grote steden als Utrecht, Amsterdam en Rotterdam die veel vluchtelingen opvangen. En op kleinere gemeenten als Gilze en Rijen en Budel (gemeente Cranendonck), die grote asielzoekerscentra hebben of hebben gehad.

Meer uit Politiek

Oppositie kritisch op energiepakket, oneens over extra plannen

DEN HAAG (ANP) - De oppositiepartijen zijn kritisch op het pakket aan maatregelen dat het kabinet neemt om de energieprijzen te compenseren, maar zijn het niet eens over welke plannen er dan bij moeten komen.

7 uur geleden
Groot deel Kamer kritisch over kansrijk schooladvies

DEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de Tweede Kamer is kritisch over het kansrijke schooladvies, omdat leerlingen daardoor terecht kunnen komen in onderwijs dat niet bij hen past. Fracties als D66, CDA en PVV zetten tijdens een debat over praktijkonderwijs en vmbo vraagtekens bij de manier van adviseren, waarbij het schooladvies wordt bijgesteld na een hoger uitgevallen doorstroomtoets.

8 uur geleden
VVD vindt terughoudendheid in energiepakket kabinet 'verstandig'

DEN HAAG (ANP) - De VVD vindt het "verstandig" dat het kabinet met de maatregelen tegen de fors gestegen brandstofprijzen "ruimte heeft gelaten" om nog meer te doen als de energiecrisis de komende maanden verergert. Fractievoorzitter Ruben Brekelmans zei dat in een Kamerdebat over het maandag aangekondigde pakket, dat van met name de rechtse oppositie een dikke onvoldoende krijgt.

11 uur geleden
Klaver: kabinet maakt leven mensen duurder tijdens energiecrisis

DEN HAAG (ANP) - Terwijl wereldwijd de energieprijzen stijgen, maakt het kabinet beleid dat het leven van mensen duurder maakt, vindt Jesse Klaver. De fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA noemt die tegenstelling in het beleid "wrang". Hij hekelt dat deze week een pakket met compensatiemaatregelen bekend werd en tegelijk voorstellen klaarliggen voor hogere huur, een stijging van het eigen risico en meer inkomstenbelasting voor werkenden.

12 uur geleden
Zorgen in Kamer over stop stroomaansluitingen in Utrecht

DEN HAAG (ANP) - Veel partijen in de Tweede Kamer hebben woensdag zorgen geuit over de dinsdag aangekondigde stop voor nieuwe stroomaansluitingen in een deel van de provincie Utrecht. Kamerleden willen weten of de stop die in juli ingaat echt tijdelijk blijft en hoe het kabinet voorkomt dat ook andere regio's hiermee te maken krijgen.

12 uur geleden
JA21 en PVV willen uitstel vrachtwagenheffing om dure brandstof

DEN HAAG (ANP) - De rechtse oppositiepartijen JA21 en PVV willen dat de vrachtwagenheffing, die op 1 juli van kracht wordt, voorlopig wordt uitgesteld. "Kan die verzwaring van tafel?", vroeg JA21-leider Joost Eerdmans in een Kamerdebat over de hoge brandstofprijzen.

12 uur geleden
Jetten wil niet zeggen of hij druk uitoefende op D66-senatoren

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten wil na vragen van journalisten niet zeggen of hij druk heeft uitgeoefend op D66-senatoren om de asielwetten door de Eerste Kamer te krijgen. Dinsdag sneuvelde de asielnoodmaatregelenwet in de Eerste Kamer.

12 uur geleden