Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Staatssecretaris praat maandag met ombudsman over Heumensoord

Staatssecretaris praat maandag met ombudsman over Heumensoord

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Ankie Broekers-Knol (Asiel) gaat maandag in gesprek met het College voor de Rechten van de Mens en de Nationale ombudsman Reinier van Zutphen over de situatie in de noodopvang van asielzoekers in het Gelderse Heumensoord. Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) schuift daarbij ook aan.

Voorzitter van het college Jacobine Geel en Van Zutphen vinden dat er snel een betere oplossing moet komen omdat de omstandigheden waarin deze mensen moeten leven volgens hen onder de maat zijn. Ook is de noodopvang ongeschikt voor verblijf tijdens de wintermaanden. Zij stuurden deze week een kritische brief daarover aan Broekers-Knol, waarin ze de demissionaire staatssecretaris oproepen de noodopvang niet te verlengen.

Het is de bedoeling dat Heumensoord per 1 januari 2022 weer sluit. Maar de reguliere opvanglocaties in Nederland zitten vol en mensen met een verblijfsstatus stromen niet snel genoeg door naar een eigen woning. Broekers-Knol zei vrijdag dat ze onder meer gaan praten over wat nog gedaan kan worden om de opvang te verbeteren. Volgens de staatssecretaris wordt er al hard gewerkt om de opvang in Heumensoord zo "aangenaam mogelijk te maken".

Gezondheidsproblemen

Geel en Van Zutphen bezochten Heumensoord op 29 oktober. Volgens de twee partijen is er een groot gebrek aan privacy. De slaapkamers hebben geen plafond, zo gaven de briefschrijvers aan, maar alleen dunne scheidingswanden. "Alle leefgeluiden, waaronder gesprekken en huilende kinderen, zijn voor iedereen hoorbaar."

Daarbij is het onduidelijk hoelang deze mensen, onder wie 450 kinderen, er zullen verblijven en is er sprake van onzekerheid over de toekomst. Dat kan leiden tot psychische en gezondheidsproblemen zoals stress, slapeloosheid en depressie. Verder stelden het college en de ombudsman dat de Nederlandse overheid zegt zich extra verantwoordelijk te voelen voor de groep die in Heumensoord wordt opgevangen, maar in de praktijk verblijven de Afghaanse evacués er "onder omstandigheden die slechter zijn dan in een regulier asielzoekerscentrum".

Meer uit Binnenland

Urgenda-oprichter Marjan Minnesma herdacht in rouwadvertenties

DEN HAAG (ANP) - In een reeks rouwadvertenties in Trouw wordt dinsdag stilgestaan bij het overlijden van de oprichter en directeur van de klimaatorganisatie Urgenda, Marjan Minnesma, die vrijdag op 59-jarige leeftijd overleed. "Jij was onze onverschrokken voorvrouw, onze drijvende kracht, ons kompas", schrijft Urgenda onder meer in een rouwadvertentie.

25 minuten geleden
Grote brand in loods in Zutphen

ZUTPHEN (ANP) - In Zutphen woedt een grote brand aan de Marsweg, meldt de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland. Een loods van 40 bij 10 meter staat volledig in brand. De brandweer blust van buitenaf, gezien de omvang van de brand.

2 uur geleden
Natuurbrand bij Koog aan de Zaan

KOOG AAN DE ZAAN (ANP) - Tussen Koog aan de Zaan en Zaandam is maandagavond laat een natuurbrand uitgebroken. De brand woedt aan het Westerwindpad. Het getroffen gebied is ongeveer 20 bij 40 meter. Het gaat om oud gras dat in brand staat, meldt de Veiligheidsregio Zaanstreek-Waterland.

2 uur geleden
Rode Kruis: zo'n 140 asielzoekers naar nachtopvang in Groningen

TER APEL (ANP) - Maandagavond worden zo'n 140 mensen van Ter Apel naar de nachtopvang in congrescentrum Hanze Plaza in Groningen gebracht. Omdat de opvang bij het aanmeldcentrum in Ter Apel vol is, brengen asielzoekers sinds vorige week de nacht door in tijdelijke locaties. Dit om te voorkomen dat zij buiten moeten slapen. In de nacht van zondag op maandag ging het om 126 mensen.

4 uur geleden
Netanyahu beveelt intensivering van offensief in Libanon

TEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft het leger het bevel gegeven om de aanvallen op Libanon op te voeren. De premier zegt in oorlog te zijn met Hezbollah. Hij wil de aan Iran gelieerde terreurgroep met de aanvallen "vernietigen", zegt hij in een videobericht op Telegram.

7 uur geleden
Lopers Roparun onthaald op Coolsingel in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - De ruim tweehonderd teams die meededen aan het loop- en fietsevenement Roparun zijn gefinisht op de Coolsingel in Rotterdam. Het laatste team kwam rond 19.00 uur onder luid applaus binnen, aldus de organisatie. Het evenement met zo'n 5000 deelnemers ging zaterdag van start. Een deel vertrok uit de Franse plaats Castres, een andere groep begon in Enschede.

7 uur geleden
Geen treinen tussen Den Bosch en Tilburg

TILBURG (ANP) - Tussen Den Bosch en Tilburg rijden maandag tot naar verwachting 18.30 uur geen treinen. Dat komt door een aanrijding, aldus NS. Een woordvoerder zei iets na 16.00 uur dat de Nederlandse Spoorwegen bezig zijn met het regelen van vervangend busvervoer. "Wanneer dat rond is, kunnen reizigers dat zien in de reisplanner."

11 uur geleden