Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Staatssecretaris praat maandag met ombudsman over Heumensoord

Staatssecretaris praat maandag met ombudsman over Heumensoord

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Ankie Broekers-Knol (Asiel) gaat maandag in gesprek met het College voor de Rechten van de Mens en de Nationale ombudsman Reinier van Zutphen over de situatie in de noodopvang van asielzoekers in het Gelderse Heumensoord. Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) schuift daarbij ook aan.

Voorzitter van het college Jacobine Geel en Van Zutphen vinden dat er snel een betere oplossing moet komen omdat de omstandigheden waarin deze mensen moeten leven volgens hen onder de maat zijn. Ook is de noodopvang ongeschikt voor verblijf tijdens de wintermaanden. Zij stuurden deze week een kritische brief daarover aan Broekers-Knol, waarin ze de demissionaire staatssecretaris oproepen de noodopvang niet te verlengen.

Het is de bedoeling dat Heumensoord per 1 januari 2022 weer sluit. Maar de reguliere opvanglocaties in Nederland zitten vol en mensen met een verblijfsstatus stromen niet snel genoeg door naar een eigen woning. Broekers-Knol zei vrijdag dat ze onder meer gaan praten over wat nog gedaan kan worden om de opvang te verbeteren. Volgens de staatssecretaris wordt er al hard gewerkt om de opvang in Heumensoord zo "aangenaam mogelijk te maken".

Gezondheidsproblemen

Geel en Van Zutphen bezochten Heumensoord op 29 oktober. Volgens de twee partijen is er een groot gebrek aan privacy. De slaapkamers hebben geen plafond, zo gaven de briefschrijvers aan, maar alleen dunne scheidingswanden. "Alle leefgeluiden, waaronder gesprekken en huilende kinderen, zijn voor iedereen hoorbaar."

Daarbij is het onduidelijk hoelang deze mensen, onder wie 450 kinderen, er zullen verblijven en is er sprake van onzekerheid over de toekomst. Dat kan leiden tot psychische en gezondheidsproblemen zoals stress, slapeloosheid en depressie. Verder stelden het college en de ombudsman dat de Nederlandse overheid zegt zich extra verantwoordelijk te voelen voor de groep die in Heumensoord wordt opgevangen, maar in de praktijk verblijven de Afghaanse evacués er "onder omstandigheden die slechter zijn dan in een regulier asielzoekerscentrum".

Meer uit Binnenland

Demonstranten blokkeren spoorlijn haven Rotterdam opnieuw

BARENDRECHT (ANP) - Demonstranten van de groep Geef Tegengas hebben zaterdag opnieuw een spoorlijn in het havengebied van Rotterdam geblokkeerd. Het is de achtste dag op rij dat dit gebeurt. Goederentreinen kunnen daardoor niet van en naar de haven rijden.

1 uur geleden
Protesten in veel steden, ook tegengeluiden

DEN HAAG (ANP) - In enkele steden wordt zaterdagmiddag onder de noemer Nationaal Protest geprotesteerd tegen onder meer asielopvang en bezuinigingen op de zorg. De organisatie zei vooraf uit te gaan van een vreedzame en massale demonstratie. De actie was aangekondigd in negen steden. Hier en daar zijn ook mensen de straat opgegaan om een tegengeluid te laten horen.

4 uur geleden
Tientallen jongeren vallen politie aan op kermis Purmerend

PURMEREND (ANP) - De politie is vrijdagavond op een kermis in Purmerend aangevallen door tientallen jongeren. Dat gebeurde nadat agenten een grote vechtpartij tussen meerdere jonge mensen hadden gestopt. Een deel van de groep keerde zich tegen de politie en bekogelde die met vuurwerk en stenen.

4 uur geleden
Presentator Bas Westerweel (62) onverwachts overleden

ENSCHEDE (ANP) - Radio- en televisiepresentator Bas Westerweel is onverwacht overleden op 62-jarige leeftijd. Dat bevestigt zijn familie aan het ANP na berichtgeving van RTL Boulevard. Westerweel overleed in de nacht van donderdag op vrijdag in zijn slaap.

5 uur geleden
Flinke rijen voor nieuw horloge, winkels rest van de dag dicht

DEN HAAG (ANP) - De politie en de beveiliging van de Westfield Mall of the Netherlands in Leidschendam hebben zaterdagochtend een paar honderd mensen uit het winkelcentrum weggestuurd. Voor de Swatchwinkel stond een lange rij omdat daar zaterdag een nieuw horloge in de verkoop zou gaan.

7 uur geleden
Vrouw in huis Helmond dood aangetroffen, man aangehouden

HELMOND (ANP) - In Helmond is in de nacht van vrijdag op zaterdag een overleden vrouw van 45 jaar gevonden in haar huis, meldt de politie. Een 33-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is in dezelfde woning aangehouden. De politie gaat uit van een misdrijf.

8 uur geleden
Universiteit Leiden geeft eeuwenoude platen terug aan India

DEN HAAG (ANP) - De Universiteit Leiden geeft twee eeuwenoude ringen met beschreven koperen platen terug aan India. De Indiase premier Narendra Modi krijgt de 'Chola-platen' deze zaterdag ook te zien bij zijn bezoek aan Den Haag, meldt de universiteit.

8 uur geleden