
Staatssecretaris: ontzettend krom dat werkenden in armoede leven
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Jurgen Nobel (Participatie) vindt het "ontzettend krom" dat zoveel werkenden in Nederland in armoede leven. "Mensen die vroeg opstaan, naar hun werk gaan, en toch in armoede zitten, dat is krom, onrechtvaardig en onacceptabel", aldus de bewindsman tijdens een debat over armoede- en schuldenbeleid in de Tweede Kamer. Hij kondigt aan met "een plan" te komen voor deze groep.
Nieuwe armoedecijfers op basis van een bijgestelde definitie laten zien dat relatief veel werkenden onder de armoedegrens leven. Een commissie die de toereikendheid van het sociaal minimum onderzocht, concludeerde al ruim een jaar geleden onder meer dat het minimumloon voor veel mensen nog altijd te laag is om te kunnen rondkomen. Maar het kabinet lijkt vooralsnog niet van plan op dat terrein extra stappen te zetten.
Nobel wees ook op het pakket koopkrachtmaatregelen dat het kabinet op Prinsjesdag presenteerde. Hij noemde dat "evenwichtig"; alle groepen gaan er gemiddeld iets op vooruit. Het kabinet herintroduceert onder meer een extra schijf in de inkomstenbelasting, waardoor werkenden over het eerste deel van hun inkomen minder belasting gaan betalen.
Algemene heffingskorting
Juist voor werkenden die het minst verdienen, wordt deze lastenverlichting evenwel deels teniet gedaan doordat tegelijkertijd de algemene heffingskorting wordt verlaagd. Mensen die parttime werken tegen het minimumloon profiteren er daardoor nauwelijks meer van, hield Kamerlid Esmah Lahlah van GroenLinks-PvdA de staatssecretaris voor.
Net als Lahlah bracht ook Don Ceder van de ChristenUnie de aanbevelingen van de Commissie Sociaal Minimum onder de aandacht. De kans dat het kabinet die alsnog overneemt, lijkt evenwel klein. De huurtoeslag gaat wel omhoog, net als het kindgebonden budget. Maar het totale pakket, inclusief verhoging van minimumloon en bijstand, zou naar schatting 6 miljard euro kosten. Dat geld is er naar de overtuiging van het kabinet niet.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Jean Rummenie (Natuur, BBB) heeft een wetsvoorstel klaarliggen om in Nederland probleemwolven in uitzonderlijke gevallen af te kunnen schieten. Dat laat een woordvoerder van het ministerie weten, in reactie op de Europese verlaagde status van de wolf.
46 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Caspar Veldkamp heeft een "belangrijke stap" gezet met zijn brief aan EU-buitenlandchef Kaja Kallas waarin hij kritiek uit op de Israëlische blokkade van Gaza, vindt Karel Hendriks. De directeur van Artsen zonder Grenzen hoopt dat de "streep in het zand" waar de NSC-bewindsman over spreekt "een harde rode lijn zal blijken".
19 uur geledenWARSCHAU (ANP) - Minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC) wil niet als enige in het kabinet dat de EU onderzoekt of Israël zich nog wel houdt aan afgesproken regels over mensenrechten en democratische principes. "Je mag ervan uitgaan dat ik dit niet alleen doe", zei hij bij de inloop van een informele bijeenkomst van EU-ministers in Warschau.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Milieuorganisaties zijn kritisch op het besluit van luchtvaartminister Barry Madlener (PVV), die maatregelen wil treffen om de geluidsoverlast van Schiphol te verminderen. Als het doel van 2028 is gehaald, mag de luchthaven weer groeien, schrijft Madlener in de brief aan de Tweede Kamer.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De nieuwe plannen van de Israëlische regering over de Gazastrook zijn "zorgelijk", zei premier Dick Schoof dinsdag. Hij roept de Israëlische regering op "een andere koers te varen en gesprekken over een staakt-het-vuren te hervatten".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Dick Schoof heeft de nieuwe Duitse bondskanselier Friedrich Merz via X gefeliciteerd met zijn aantreden. De christendemocraat kreeg dinsdag voldoende steun in de Bondsdag om aan de slag te kunnen als regeringsleider.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De oud-politici Rob Oudkerk en Ronald Plasterk (beiden PvdA) maken dit jaar kans op de Pim Fortuyn Prijs. Ook opiniemaker Marianne Zwagerman en schrijver Keyvan Shahbazi zijn genomineerd.
2 dagen geleden