Staatssecretaris moet verzoek AD over Youssef T. herbeoordelen
AMSTERDAM (ANP) - De staatssecretaris van Justitie en Veiligheid moet een verzoek van het AD om documenten over Youssef T., de voormalige advocaat en neef van Ridouan Taghi, opnieuw beoordelen. Dit oordeelt de bestuursrechter van de rechtbank in Amsterdam maandag.
Het AD stapte naar de rechter omdat de staatssecretaris verschillende verzoeken voor inzage in documenten over Youssef T. grotendeels afwees. De krant deed een beroep op de Wet open overheid (Woo), maar kreeg nauwelijks documenten in handen.
De krant wil met de documenten achterhalen of de overheid niet meer had kunnen doen om de komst van Youssef T. naar de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught te voorkomen. Later bleek dat T. boodschappen van Ridouan Taghi naar criminele contacten buiten de gevangenis smokkelde. De advocaat werd begin vorig jaar veroordeeld tot 5,5 jaar cel. Volgens de rechtbank speelde hij "een sleutelrol" in de criminele organisatie van Taghi.
Volgens de bestuursrechter heeft de staatssecretaris onvoldoende gemotiveerd dat er genoeg is gezocht naar de gevraagde documenten. De rechter vindt het niet duidelijk hoe het verzoek van de krant is uitgezet bij de verschillende departementen, bij welke ambtenaren navraag is gedaan, in welke systemen is gezocht en welke zoektermen zijn gebruikt. Binnen zes weken moet de staatssecretaris dit duidelijk gemotiveerd inzichtelijk maken aan het AD, oordeelt de rechter.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi komt deze week naar Nederland. Gesprekken zullen onder meer gaan over de oorlogen in het Midden-Oosten en Oekraïne en over technologie, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de man die een explosie heeft veroorzaakt bij het partijkantoor van D66 ervan dat hij handelde met een terroristisch oogmerk. De 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zou donderdagavond iets na 21.00 uur bij het pand in de Lange Houtstraat in Den Haag een vuurwerkbom hebben laten afgaan.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet "komt met een voorstel" om vakbonden en werkgevers weer aan tafel te krijgen. Dat laat minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) weten in reactie op het ultimatum dat de bonden maandag stelden. "Ik heb goed gehoord wat de bonden zeggen", aldus de D66-bewindsman.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State twijfelt aan het nut van een wet die het mogelijk maakt om het Nederlanderschap in te trekken van mensen die zich aansluiten bij een terroristische organisatie in het buitenland. Het kabinet wil die mogelijkheid permanent maken, maar volgens de hoogste wetgevingsadviseur is de noodzaak niet duidelijk.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Alle opties voor financiële steun aan Oekraïne moeten op tafel liggen, ook het gebruik van Russische bevroren tegoeden, vindt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken). Voor 2026 en 2027 hebben de EU-lidstaten uiteindelijk gekozen voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, maar "dat is een oplossing die Oekraïne de komende tijd helpt, maar daarna niet meer", zei Berendsen voor het begin van de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat de EU-ministers maandag een besluit nemen over nieuwe sancties tegen gewelddadige Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Nederland zet zich daar al lang voor in, maar Hongarije blokkeerde dit tot nu toe.
11 uur geledenEDE (ANP) - Verbreek de banden met het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir, roept Volt-leider Laurens Dassen het kabinet op in een speech op een congres van zijn partij in Ede. Geld dat naar Palantir gaat, wil hij investeren in "Europese alternatieven".
2 dagen geleden