Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Staatssecretaris: maatwerkafspraken met Tata kosten helaas tijd

Staatssecretaris: maatwerkafspraken met Tata kosten helaas tijd

VELSEN-ZUID (ANP) - De overheid kan "helaas niet van de ene op de andere dag maatwerkafspraken" maken met Tata Steel over het verankeren van gezondheidsdoelen. Demissionair staatssecretaris Vivianne Heijnen (Milieu) zei dat tijdens een informatieavond in het Telstar-stadion in Velsen over het recente RIVM-rapport, waarin wordt vastgesteld dat emissies door Tata Steel de levensverwachting van inwoners van het nabijgelegen Wijk aan Zee met gemiddeld 2,5 maand verkorten. Ook is er een verhoogde kans op longkanker en astma in de regio.

"Het moet anders, beter en gezonder. De gezondheidsrisico's zijn te groot, onacceptabel. Het is groen en schoon of het is niet", zei Heijnen tegen de circa tweehonderd aanwezigen, maar een deadline kon ze niet geven. Voor de korte termijn hoopt zij dat het advies van een groep deskundigen soelaas biedt. "Voor iedereen levert dat de meeste winst op, maar dat gaat niet zomaar van vandaag op morgen gebeuren. Natuurlijk wordt ook gekeken naar de werkgelegenheid en het economisch belang."

In de zogeheten Expertgroep Gezondheid IJmond zitten onafhankelijke deskundigen die volgens Heijnen draagvlak hebben onder alle betrokkenen in het gebied. Onder hen zijn een kinderlongarts, een advocaat gezondheidsrecht en hoogleraren toxicologie, luchtkwaliteit, epidemiologie, sociale geneeskunde en communicatiewetenschappen. "Het zou mij een lieve duit waard zijn als er snel een advies kan komen", aldus Heijnen, zodat het nieuwe kabinet actie kan ondernemen.

Volle medewerking

Tata-topman Hans van den Berg beloofde volle medewerking. "Wij hebben ook veel expertise, alles is ter beschikking van de expertcommissie. We willen een schoon, circulair en groen staalbedrijf zijn, anders hebben we geen toekomst." Van den Berg verzekerde dat de verouderde en vervuilende cokesfabriek 2 voor 2030 dicht is en betreurde dat daar onduidelijkheid over is ontstaan. Hij herhaalde dat het RIVM-rapport hem en het bedrijf heeft geraakt.

De Noord-Hollandse gedeputeerde Jeroen Olthof sprak de hoop uit "gezamenlijk op korte termijn snel meters te maken". Hij ontkende dat zijn pleidooi voor strengere wet- en regelgeving neerkomt op een "hetze" tegen Tata. Evenzeer weersprak hij dat de provincie doet wat de fabriek vraagt.

"Met de maatwerkafspraken moet de grote klap worden gemaakt", zei wethouder Brigitte van den Berg van Beverwijk namens de IJmondgemeenten. "Maar we moeten zorgen dat we op een goede manier met dit bedrijf kunnen samenleven." Leden van de Dorpsraad van Wijk aan Zee vroegen en kregen een minuut stilte van de zaal.

Meer uit Binnenland

Raad voor de rechtspraak: zorgen over zorgvuldigheid wetgeving

DEN HAAG (ANP) - De Raad voor de rechtspraak maakt zich zorgen over de zorgvuldigheid van het wetgevingsproces. In het jaarverslag over 2025 geeft de raad aan dat "de kwaliteit van het wetgevingsproces onder druk staat". Daardoor zou de uitvoerbaarheid en de kwaliteit van wetten in het gedrang komen.

42 minuten geleden
Opnieuw meer meldingen van huiselijk geweld bij Veilig Thuis

DEN HAAG (ANP) - Veilig Thuis kreeg vorig jaar opnieuw meer meldingen van vermoedelijk huiselijk geweld en kindermishandeling. Dat melden Veilig Thuis en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. Het advies- en meldpunt kreeg 136.000 meldingen binnen; een jaar eerder waren dat er nog 129.000.

3 uur geleden
Rechter die duizenden Woo-verzoeken deed, mag geen zaken doen

HAARLEM (ANP) - Een rechter van de rechtbank Noord-Holland die op persoonlijke titel meer dan 4000 Woo-verzoeken deed bij gemeenten in het hele land, behandelt tot nader order geen zaken. Dat meldt de rechtbank Noord-Holland woensdagavond in een verklaring.

10 uur geleden
Opnieuw grijpt mobiele eenheid in bij azc-protest Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - De mobiele eenheid heeft woensdagavond opgetreden bij een azc-protest in Loosdrecht. Het is voor de derde avond op rij dat in de Noord-Hollandse plaats de politie ingrijpt tegen demonstranten die tegen de komst van asielzoekers zijn. Er zijn zeker twee mensen aangehouden.

12 uur geleden
IND gaat toetsen of asielzoeker naar veilig deel Syrië kan

DEN HAAG (ANP) - Syrische asielzoekers moeten mogelijk terugkeren naar een veilig gedeelte van hun thuisland in plaats van dat zij een verblijfsvergunning in Nederland krijgen, schrijft asielminister Bart van den Brink (CDA) in een brief aan de Tweede Kamer. Per individueel geval gaat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) onderzoeken of dat kan.

13 uur geleden
Opnieuw protest in Loosdrecht tegen asielopvang

LOOSDRECHT (ANP) - In Loosdrecht wordt opnieuw gedemonstreerd tegen de komst van een noodopvanglocatie voor asielzoekers. Aan het begin van de avond hebben een paar honderd mensen zich verzameld bij het gemeentehuis. Uit een speaker klinkt een anti-azc-lied en af en toe is er geknal van vuurwerk te horen.

13 uur geleden
Heinen staat open voor belasten van overwinsten, maar nu nog niet

DEN HAAG (ANP) - VVD-minister Eelco Heinen (Financiën) staat in principe open voor het belasten van overwinsten bij bedrijven die profiteren van de oorlogen in het Midden-Oosten, zoals oliebedrijven. Maar nu wil hij daar nog niet aan: eerst moet er nog een aantal stappen voor worden doorlopen.

14 uur geleden