Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Staatssecretaris: maatwerkafspraken met Tata kosten helaas tijd

Staatssecretaris: maatwerkafspraken met Tata kosten helaas tijd

VELSEN-ZUID (ANP) - De overheid kan "helaas niet van de ene op de andere dag maatwerkafspraken" maken met Tata Steel over het verankeren van gezondheidsdoelen. Demissionair staatssecretaris Vivianne Heijnen (Milieu) zei dat tijdens een informatieavond in het Telstar-stadion in Velsen over het recente RIVM-rapport, waarin wordt vastgesteld dat emissies door Tata Steel de levensverwachting van inwoners van het nabijgelegen Wijk aan Zee met gemiddeld 2,5 maand verkorten. Ook is er een verhoogde kans op longkanker en astma in de regio.

"Het moet anders, beter en gezonder. De gezondheidsrisico's zijn te groot, onacceptabel. Het is groen en schoon of het is niet", zei Heijnen tegen de circa tweehonderd aanwezigen, maar een deadline kon ze niet geven. Voor de korte termijn hoopt zij dat het advies van een groep deskundigen soelaas biedt. "Voor iedereen levert dat de meeste winst op, maar dat gaat niet zomaar van vandaag op morgen gebeuren. Natuurlijk wordt ook gekeken naar de werkgelegenheid en het economisch belang."

In de zogeheten Expertgroep Gezondheid IJmond zitten onafhankelijke deskundigen die volgens Heijnen draagvlak hebben onder alle betrokkenen in het gebied. Onder hen zijn een kinderlongarts, een advocaat gezondheidsrecht en hoogleraren toxicologie, luchtkwaliteit, epidemiologie, sociale geneeskunde en communicatiewetenschappen. "Het zou mij een lieve duit waard zijn als er snel een advies kan komen", aldus Heijnen, zodat het nieuwe kabinet actie kan ondernemen.

Volle medewerking

Tata-topman Hans van den Berg beloofde volle medewerking. "Wij hebben ook veel expertise, alles is ter beschikking van de expertcommissie. We willen een schoon, circulair en groen staalbedrijf zijn, anders hebben we geen toekomst." Van den Berg verzekerde dat de verouderde en vervuilende cokesfabriek 2 voor 2030 dicht is en betreurde dat daar onduidelijkheid over is ontstaan. Hij herhaalde dat het RIVM-rapport hem en het bedrijf heeft geraakt.

De Noord-Hollandse gedeputeerde Jeroen Olthof sprak de hoop uit "gezamenlijk op korte termijn snel meters te maken". Hij ontkende dat zijn pleidooi voor strengere wet- en regelgeving neerkomt op een "hetze" tegen Tata. Evenzeer weersprak hij dat de provincie doet wat de fabriek vraagt.

"Met de maatwerkafspraken moet de grote klap worden gemaakt", zei wethouder Brigitte van den Berg van Beverwijk namens de IJmondgemeenten. "Maar we moeten zorgen dat we op een goede manier met dit bedrijf kunnen samenleven." Leden van de Dorpsraad van Wijk aan Zee vroegen en kregen een minuut stilte van de zaal.

Meer uit Binnenland

Gerechtshof Marengo wacht af in advocatenkwestie Taghi

SCHIPHOL (ANP) - Het gerechtshof Amsterdam heeft maandag bij de hervatting van het Marengo-proces geen concrete beslissing genomen over de situatie rondom de bijstand van Ridouan Taghi (48). "Dat zou prematuur zijn", zei de voorzitter. De hoofdverdachte zit al bijna een jaar zonder advocaat, sinds de aanhouding van zijn raadsman Vito Shukrula in april.

50 minuten geleden
Russische hackers azen op chataccounts hoogwaardigheidsbekleders

DEN HAAG (ANP) - Russische staatshackers proberen wereldwijd toegang te krijgen tot accounts van hoogwaardigheidsbekleders, militairen en ambtenaren op de berichtendiensten WhatsApp en Signal. Nederland vormt daarop geen uitzondering, waarschuwen de inlichtingendiensten AIVD en MIVD. De hackers hebben met deze campagne waarschijnlijk al gevoelige informatie in handen gekregen.

1 uur geleden
Jean-Michel Jarre eregast op jubileumeditie Amsterdam Dance Event

AMSTERDAM (ANP) - De Franse muziekpionier Jean-Michel Jarre is dit najaar eregast tijdens het Amsterdam Dance Event (ADE). Hij verzorgt in die hoedanigheid het openingsconcert in AFAS Live. Ook laat hij zich interviewen tijdens de ADE-conferentie.

2 uur geleden
Aantal mensen dat gebruikmaakt van voedselbank gestegen

HOUTEN (ANP) - Het aantal mensen dat gebruikmaakt van voedselbanken is vorig jaar gestegen. Voedselbanken Nederland denkt dat mensen de voedselbanken beter weten te vinden, maar ziet ook steeds meer gepensioneerden zonder aanvullend pensioen, zzp'ers en andere werkenden die niet kunnen rondkomen.

4 uur geleden
Politie toont 100 verdachten in nieuwe campagne tegen oplichting

DEN HAAG (ANP) - Honderd verdachten van oplichting zijn vanaf maandag te zien op digitale schermen langs de weg, op stations, in reclames op televisie, op sociale media en op de website van de politie. De verdachten worden eerst onherkenbaar getoond. Als zij zich niet melden, gebeurt dat vanaf 23 maart herkenbaar. Deze campagne wordt naast opsporing van verdachten ingezet om nieuwe daders te ontmoedigen.

4 uur geleden
Explosie en brand in Eindhovens restaurant door zwaar vuurwerk

EINDHOVEN (ANP) - In een restaurant aan de Kruisstraat in Eindhoven is brand uitgebroken nadat vermoedelijk zwaar vuurwerk naar binnen was gegooid. Dat meldt de politie op X. Het vuurwerk veroorzaakte een explosie. Er is niemand gewond geraakt.

8 uur geleden
Meerdere meldingen van felle 'vuurbol' boven Nederland

DEN HAAG (ANP) - Vanuit meerdere plekken in het land melden mensen via sociale media dat ze zondagavond rond 19.00 uur een soort vuurbol hebben gezien in de lucht. Waarschijnlijk gaat het om een meteoor, zegt meteoroloog Wouter van Bernebeek, ofwel een stukje ruimtepuin dat in de dampkring verbrandt en daarmee een geel lichtspoor achterlaat aan de hemel.

14 uur geleden