Staatssecretaris komt in Bant praten over tweede aanmeldcentrum
LELYSTAD (ANP) - Staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) komt woensdagavond in Bant praten met omwonenden over de mogelijke komst van een tweede aanmeldcentrum voor asielzoekers in Bant (gemeente Noordoostpolder). Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers COA heeft in Bant een kavel gekocht om het centrum in Ter Apel te ontlasten. Directeur Milo Schoenmaker van het COA is ook bij de inloopavond, net als de Immigratie- en Naturalisatiedienst IND, de Dienst Terugkeer en Vertrek, de politie en de marechaussee.
Op dezelfde avond moet commissaris van de Koning Leen Verbeek van Flevoland aan de Provinciale Staten van die provincie uitleggen wat zijn rol is geweest rond de aankoop van de boerderij in Bant. De gemeente Noordoostpolder zegt verrast te zijn door de aankoop. De gemeente voelt om verschillende redenen heel weinig voor een aanmeldcentrum. De gemeenteraad besluit eind september over een eventuele bestemmingsplanwijziging. De provincie Flevoland heeft de stikstofrechten van het voormalige agrarische bedrijf opgekocht.
Verbeek zegt dat hij heeft gehandeld in zijn rol als rijksheer. Commissarissen van de Koning zijn als rijksheer de verbinding tussen Rijk en provincies en kunnen direct contact met ministeries opnemen. De Provinciale Staten van Flevoland voelen zich gepasseerd en hebben er veel vragen over. Ook wil de grootste fractie weten of het klopt dat Verbeek "toespelingen heeft gemaakt die zouden kunnen worden opgevat als chantage". Verbeek zou gesuggereerd hebben dat Flevoland meer kans maakt op de gewenste Lelylijn, een spoorverbinding tussen de Randstad en Noord-Nederland, als er toestemming komt voor het aanmeldcentrum.
Volgens het COA zal het aanmeldcentrum in Bant anders gaan functioneren dan dat in Ter Apel. Asielzoekers komen alleen op afspraak naar Bant en blijven daar dan maar kort, aldus het COA. Tijdens de inloopavond kunnen ook vragen gesteld worden over de gang van zaken rond de aankoop van de kavel.
Meer uit Binnenland
GORINCHEM (ANP) - Als het aan burgemeester Reinie Melissant ligt, spreekt ze mogelijk al dinsdag "dan wel ergens in de loop van deze week" met het college om een datum te bepalen waarop de herstemming in Gorinchem plaatsvindt. Een nipte meerderheid stemde tijdens een raadsvergadering voor een gehele herstemming van de gemeenteraadsverkiezingen vanwege vermoedens van fraude.
6 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Een nipte meerderheid van de gemeenteraad van Gorinchem wil een gehele herstemming vanwege vermoedens van verkiezingsfraude. Dat betekent dat kiesgerechtigden opnieuw naar de stembus moeten, zo werd in de nacht van maandag op dinsdag besloten tijdens een gemeenteraadsvergadering. Een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen is zeldzaam.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima zeggen dat ze geraakt zijn door het overlijden van oud-president Chan Santokhi van Suriname. Het koningspaar denkt "met warme herinneringen" terug aan Santokhi, is te lezen in een verklaring op Instagram, Bluesky en X. Ook wensen zij de nabestaanden sterkte met "dit grote verlies".
9 uur geledenBALLUM (ANP) - Waddeneiland Ameland gaat alle stemmen die bij de gemeenteraadsverkiezingen zijn uitgebracht opnieuw tellen. Dat komt door één stem. Op het stembureau in het gemeentehuis in Ballum zijn overdag 354 stempassen ingeleverd, maar 's avonds zijn er 355 stemmen geteld.
10 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Een tbs'er die maandagochtend in Groningen was ontsnapt, is aan het begin van de avond opgepakt in Leeuwarden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van RTL Nieuws en NOS. Een speciaal opsporingsteam heeft hem op de openbare weg aangehouden. Het is nog niet bekend hoe het team hem heeft getraceerd en waar hij in de tussentijd is geweest.
12 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Burgemeester Reinie Melissant van Gorinchem heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken gevraagd te kijken naar de fraudegevoeligheid van volmachtstemmen. Dat zei ze bij aanvang van de gemeenteraadsvergadering in de Zuid-Hollandse stad, waar maandagavond wordt besloten of er een herstemming nodig is na mogelijke stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen.
12 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De politie is op zoek naar een ontsnapte tbs'er. De 41-jarige man is ontsnapt aan zijn toezicht tijdens begeleide werkzaamheden in Groningen. Hij is in 2011 veroordeeld tot tbs met dwangverpleging voor een aantal zedenmisdrijven, meldt de politie. Hij zat vast in het forensisch-psychiatrisch centrum Mesdag in Groningen.
15 uur geleden