Staatssecretaris: geopolitiek belang haven is lang onderschat
ROTTERDAM (ANP) - Het geopolitieke belang van de Rotterdamse haven is lang onderschat geweest. Dat zei staatssecretaris van Defensie Derk Boswijk op het Havencongres Rotterdam. Volgens hem is er nu meer urgentie. In de haven is eind vorig jaar een terrein gereserveerd waar militair materieel kan worden overgeslagen.
Boswijk kreeg bijval van topman van Havenbedrijf Rotterdam Boudewijn Siemons die zei "dat we niet naïef moeten zijn". De haven moet volgens hem weerbaarder worden. "Daarom moeten we defensie in de haven willen hebben. Dat is een verantwoorde keuze. Zeker als het nog een beetje spannender wordt."
Maar volgens Siemons is de beste verdediging een sterke economie. Daarvoor moet Europa minder naïef zijn, stelt hij. Het lukt volgens de haventopman nog onvoldoende om onafhankelijk te zijn van China en de VS. "We doen gewoon niet mee, we zijn niet relevant genoeg, we zijn afhankelijk."
Hernieuwbare brandstoffen
Waar Europa eerst afhankelijk was van fossiele brandstoffen, ziet Siemons dat veranderen. Volgens hem worden in de VS en China hernieuwbare brandstoffen geproduceerd voor de Europese markt. "We zijn fossiele afhankelijkheid aan het inruilen voor hernieuwbare afhankelijkheid."
De haventopman benadrukte dat het belangrijk is om die afhankelijkheid zoveel mogelijk wederzijds te maken. "Anders kan een Amerikaanse of andere president zeggen: je moet dit handelsakkoord tekenen, anders sluit ik je af van ammoniak", legde hij uit.
'Strategische relevantie'
Siemons verwees daarbij naar "strategische relevantie" uit het adviesrapport van oud-topman van ASML Peter Wennink. Wennink sprak ook op het havencongres en ziet in het behalen van die relevantie een belangrijke rol voor Rotterdam. Volgens hem kan de haven een broedplek zijn voor "nieuwe energievormen".
Maar Wennink ziet chemiebedrijven juist de Rotterdamse haven verlaten vanwege het investeringsklimaat. "Dat zijn bedrijven die juist bezig waren met innovaties op het gebied van hernieuwbare energie."
Bovendien is de ruimte in de Rotterdamse haven schaars. "We hebben nu al een tekort aan ruimte", zei Siemons. Daarom wordt er gekeken naar manieren om meer ruimte te creëren. Een van die opties is een nieuwe zeewaartse uitbreiding van de haven.
Meer uit Financieel
SYDNEY (ANP/AFP/RTR) - Australië gaat de boete voor techbedrijven die het socialmediaverbod voor kinderen omzeilen verdubbelen. Daarnaast krijgt de toezichthouder meer bevoegdheden om socialmediabedrijven te toetsen. Het verbod voor jongeren onder de 16 jaar lijkt nog weinig effect te hebben gehad.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nieuwe aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran hoeven niet te betekenen dat de olie- en gasprijzen weer flink zullen oplopen. Dat zal vooral afhangen van hoe beide landen reageren op de aanvallen, verwachten energiedeskundigen. Zowel de olie- als gasprijzen zijn de afgelopen dagen fors gedaald na het voorlopige vredesakkoord tussen de VS en Iran en de heropening van de Straat van Hormuz.
3 uur geledenSTUTTGART (ANP) - Sportwagenmaker Porsche wil de productie van het Cayenne-model verplaatsen van Slowakije naar Duitsland. Dat meldt de Duitse krant Frankfurter Allgemeine Zeitung. De Duitse autobouwer wil daarmee de capaciteit in de fabrieken in eigen land beter benutten.
5 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Apple wil geheugenchips kopen bij een Chinese chipfabrikant die op de zwarte lijst staat van het Pentagon. Dat schrijft de Financial Times op basis van ingewijden. CXMT zou banden hebben met het Chinese leger. Het bedrijf achter de iPhone lobbyt daarvoor bij de Amerikaanse regering.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic mag zijn meest geavanceerde AI-model Mythos weer beschikbaar stellen aan een selecte groep organisaties. De Amerikaanse regering heeft het AI-bedrijf daartoe toestemming gegeven. Het Amerikaanse bedrijf schakelde zijn AI-model eerder uit na exportrestricties vanuit Washington.
7 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - ChatGPT-maker OpenAI heeft vrijdag een voorlopige versie van zijn nieuwe AI-model GPT-5.6 alleen in de Verenigde Staten beschikbaar gemaakt voor een beperkte groep partijen. Volgens het bedrijf gebeurt dat op verzoek van de Amerikaanse overheid vanwege zorgen over de nationale veiligheid.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met kleine koersdalingen het weekend ingegaan. Apple stond bij de winnaars op Wall Street na een dag eerder nog flink te zijn gedaald door het nieuws dat het techconcern de prijzen van onder meer MacBooks en iPads verhoogt vanwege de sterk gestegen kosten voor geheugenchips. Chipbedrijf Micron Technology deed juist een stap terug na de sterke stijging een dag eerder.
19 uur geleden