Staatssecretaris: geopolitiek belang haven is lang onderschat
ROTTERDAM (ANP) - Het geopolitieke belang van de Rotterdamse haven is lang onderschat geweest. Dat zei staatssecretaris van Defensie Derk Boswijk op het Havencongres Rotterdam. Volgens hem is er nu meer urgentie. In de haven is eind vorig jaar een terrein gereserveerd waar militair materieel kan worden overgeslagen.
Boswijk kreeg bijval van topman van Havenbedrijf Rotterdam Boudewijn Siemons die zei "dat we niet naïef moeten zijn". De haven moet volgens hem weerbaarder worden. "Daarom moeten we defensie in de haven willen hebben. Dat is een verantwoorde keuze. Zeker als het nog een beetje spannender wordt."
Maar volgens Siemons is de beste verdediging een sterke economie. Daarvoor moet Europa minder naïef zijn, stelt hij. Het lukt volgens de haventopman nog onvoldoende om onafhankelijk te zijn van China en de VS. "We doen gewoon niet mee, we zijn niet relevant genoeg, we zijn afhankelijk."
Hernieuwbare brandstoffen
Waar Europa eerst afhankelijk was van fossiele brandstoffen, ziet Siemons dat veranderen. Volgens hem worden in de VS en China hernieuwbare brandstoffen geproduceerd voor de Europese markt. "We zijn fossiele afhankelijkheid aan het inruilen voor hernieuwbare afhankelijkheid."
De haventopman benadrukte dat het belangrijk is om die afhankelijkheid zoveel mogelijk wederzijds te maken. "Anders kan een Amerikaanse of andere president zeggen: je moet dit handelsakkoord tekenen, anders sluit ik je af van ammoniak", legde hij uit.
'Strategische relevantie'
Siemons verwees daarbij naar "strategische relevantie" uit het adviesrapport van oud-topman van ASML Peter Wennink. Wennink sprak ook op het havencongres en ziet in het behalen van die relevantie een belangrijke rol voor Rotterdam. Volgens hem kan de haven een broedplek zijn voor "nieuwe energievormen".
Maar Wennink ziet chemiebedrijven juist de Rotterdamse haven verlaten vanwege het investeringsklimaat. "Dat zijn bedrijven die juist bezig waren met innovaties op het gebied van hernieuwbare energie."
Bovendien is de ruimte in de Rotterdamse haven schaars. "We hebben nu al een tekort aan ruimte", zei Siemons. Daarom wordt er gekeken naar manieren om meer ruimte te creëren. Een van die opties is een nieuwe zeewaartse uitbreiding van de haven.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP) - Piloten van het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa breiden hun staking uit. Ze leggen donderdag en vrijdag ook het werk neer, nadat er maandag en dinsdag al werd gestaakt. Vakbond Cockpit kondigde dit aan. Honderden vluchten in Duitsland werden deze week geannuleerd door de tweedaagse pilotenstaking.
34 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Franse autoconcern Renault gaat het aantal ingenieursbanen de komende twee jaar tot 20 procent verminderen. Daarmee wil de autofabrikant de organisatie stroomlijnen onder druk van toenemende concurrentie, vooral uit China.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Kering, de eigenaar van onder meer Gucci, Saint Laurent, Bottega Veneta en Balenciaga, heeft de opbrengsten in het afgelopen kwartaal verder zien dalen. Bij Gucci, het belangrijkste merk van het Franse concern, zakte de omzet met 14 procent.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurskoersen op het Damrak gingen dinsdag verder omhoog, gesteund door optimisme dat de vredesgesprekken tussen de VS en Iran spoedig worden hervat. Ook elders in Europa en op Wall Street zat de sfeer er goed in. Bij de grote fondsen in Amsterdam viel chipconcern Besi op met een koerswinst van 5,4 procent op 218 euro, de hoogste slotstand ooit. Dat volgde nadat Bank of America het koersdoel voor Besi had opgeschroefd en zich positief had uitgelaten over het bedrijf.
4 uur geledenANTWERPEN (ANP) - Jacques Vandermeiren, topman van de haven Antwerpen-Brugge, stapt vervroegd op. Dat kondigde het bedrijf dinsdag aan. De Nederlander Rob Smeets, die nu operationeel directeur is, neemt de leiding tijdelijk over.
4 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De Europese Rekenkamer (ERK) ziet onduidelijkheden in een fonds dat de Europese Commissie wil voor bedrijven die veel CO2 uitstoten. Het fonds is bedoeld voor bedrijven die meststoffen, aluminium, ijzer en staal produceren. Brussel ziet deze bedrijven als essentieel en is bang dat productie te duur wordt door eerder afgesproken klimaatregels.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van ING werd dinsdagmiddag verstoord door enkele activisten van Extinction Rebellion, die schreeuwden in de zaal. Zij werden door de politie snel uit de zaal in het Amsterdamse Muziekgebouw aan 't IJ verwijderd, waardoor het niet nodig was om de vergadering stil te leggen.
4 uur geleden